Süt İzni Nasıl Kullanılır?

Doğum sonrasında kadın sigortalılara sağlanan en önemli haklardan birisi süt izni. Peki anneler istemeleri halinde süt iznini toplu olarak kullanabilirler mi?

Süt İzni Nasıl Kullanılır?

Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilmesi gerekiyor. İşverenin bu izni vermeme gibi bir inisiyatifi yok. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirleyebiliyor. Ayrıca bu süre günlük çalışma süresinden sayılıyor.

Çocuğun bulunduğu yerin işyerine uzak olması durumunda anne süt iznini kullanma hakkını işin bitiminde işyerinden bir buçuk saat önce ayrılarak veya öğle arası dinlenmesi ile birleştirerek kullanabiliyor.

Toplu İzin Mümkün mü?

Süt izni, İş Kanununda açıkça belirtildiği üzere hergün için bir buçuk saat şeklinde kullandırılıyor. Dolayısıyla işvereniniz eğer bu şekilde kullanmanızı isterse buna uymak zorundasınız. Yani süt iznini toplu olarak kullanmak gibi yasal bir hakkınız bulunmuyor.

Ancak işvereninizden süt izninizi toplu olarak kullanmayı talep eder ve işvereniniz de bu talebi kabul ederse toplu olarak izin kullanmanız da mümkün.

2017’de Süt Parası 132 TL

Bir işçinin süt parası, yasal ismiyle emzirme ödeneği alınabilmesi için doğumdan önceki bir yıl içinde SGK’ya en az 120 gün prim bildirilmiş olması gerekiyor.

Prim şartının sağlanması halinde işçi anne emzirme ödeneği alabiliyor. 2017 yılı için ödenen emzirme ödeneği tutarı 132 TL.

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılara Kimlik Paylaşım Sistemi üzerinden doğan çocuğa ilişkin bilgiler tespit edilerek, herhangi bir talep şartı aranmaksızın emzirme ödeneği ödeniyor.

Sorularınız için:
mehmet.bulut79@mynet.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler