FİNANS

Tamirci kardeşlerin ısıtıcısı bilgisayarlardan az enerji harcıyor

Yozgat’ta 20 yıldır bilgisayar tamiratı yapan Mustafa, Şemsettin ve Derviş Karabacak isimli kardeşler, üzerinde beş yıl boyunca çalıştıkları proje ile bilgisayardan daha az enerji harcayan ısıtıcı geliştirmeyi başardılar. Bütçe dostu proje aynı zamanda çevre dostu ve montaj da gerektirmiyor. En cazip yönü ise diğer elektrikli ısıtıcılara göre yüzde 70 enerji tasarrufu sağlaması.

Tamirci kardeşlerin ısıtıcısı bilgisayarlardan az enerji harcıyor

Yozgatlı bilgisayar tamircisi kardeşler, bilgisayardan az enerji harcayan ısıtıcı geliştirmeyi başardı.

AR-GE çalışmalarının 5 yıl sürdüğünü belirten Mustafa Karabacak, “Uzun uğraşlar sonucu ısınmada oldukça tasarruf sağlayacak ısıtıcımızı tamamlayarak faydalanmaya başladık. Kendi denemelerimizi yaptık ve günün 24 saatinde çalışması halinde bir bilgisayardan daha az elektrik tükettiğini tespit ettik. Vatandaşımız evinde elektrikli ısıtıcı kullandığında aylık yüklü miktarda fatura öderken bizim geliştirdiğimiz sistem sayesinde bir lamba gideri kadar ancak elektrik harcanmış olacak. Kısacası az enerji ile daha verimli ısınma sağlamış olacağız” dedi.

“Katı yakıtlara ve doğalgaza göre daha tasarruf sağlıyor”

Isıtıcının katı yakıtlara ve doğalgaza göre daha fazla tasarruf sağladığını belirten Karabacak, “Isıtıcı sistemi üzerinde uzun zamandır çalışmalar yaptık ve denemeler sonucunda yüzde 70'e yakın enerji tasarrufu ve ısı verimliliği sağladık. Yozgat’ta kış aylarında ısınma giderleri çok fazla ve vatandaşlarımızı da ısınmada farklı arayışlara itiyor. Biz de bu kapsamda vatandaşlarımızın tasarruf sağlayarak ısınmada verim almaları için normal bir masaüstü bilgisayardan daha az elektrik harcayan katı yakıtlara ve doğalgaza göre daha tasarruflu olan elektrikli ısıtıcımızı geliştirdik” şeklinde konuştu.

Isıtıcının patenti için işlemlere başladıklarını da söyleyen Mustafa Karabacak, “Şu an için patent işlemleri sürüyor. Isıtıcıyı almak isteyen ya da merak eden vatandaşlarımız firmamıza gelerek ısıtıcımızı inceleyebilir ve detaylı bilgi alabilir” ifadelerine yer verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 35 yorum
ALLAH yolunuzu açık etsin .Kim bilir üniversite imkanları sizin gibi ufku açık gençlere sunulsaydı ne ürünler ortaya çıkartırdınız. Helal olsun diyorum.
@tchun ne acayip bir milletiz ya. hazır kışta geldi puhahahaaa. üniv imkanı bunlara sunulsaymış birde yok yaaaavvv
@sub_kro sen yazıdaki ince espiriyi bile kavrama yeteneğinden yoksunsun.Biraz kitap,gazete oku internette haber sitelerini gez ne demek istediğimi belki anlarsın espiriyi anlayanlar senin yorumunu beğenmemiş niye ki ne?.
benim bilgisayarın kasası 600 watt + monitörün enerjisi var. daha yüksek wattlılar var bunlar hiç azımsanacak bir güç değil. kaç wattlık masaüstü bilgisayara göre az enerji harcıyor??? neden doğru düzgün ısı değerleri vermeyerek reklam peşinde koşuyorsunuz.
@m.yilmaz5879 600 watt lık bilgisayar kasası olmaz, yalan söylüyorsun.
@ckalkan1 kasayı şöküp power in üzerinde yazan değeri oku.350 wattan aşağı kasa yok
Kalorifer peteğinin içine monte edilmiş mp3 çalar var. Her on dakikada bir üç "kulhü" bir "elham" okuyor. Yani cihaz dua gücüyle çalışıyor. Eğer temel fizik kurallarıyla çalışsaydı, yoktan enerji üretilemeyeceğini bilirdi.
Geri Dön