Taşıt kredilerindeki artış 9 ayda 11 milyar liraya yaklaştı

Kamu bankaları öncülüğünde başlatılan ve bankacılık sektörünün katkı sağladığı avantajlı vade ve faiz imkanlarının etkisiyle taşıt kredilerindeki artış 9 ayda 11 milyar liraya yaklaştı.

Taşıt kredilerindeki artış 9 ayda 11 milyar liraya yaklaştı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ciddi şekilde etkilediği sektörlerden olan otomotiv; istihdam, ihracat, yan sanayi, yedek parça gibi farklı kanallar üzerinden ekonominin önemli alanlarından birini oluşturuyor.

Yılın ilk 3 ayında sırasıyla 27 bin 273, 47 bin 122 ve 50 bin otomobil ve hafif ticari araç satılırken, salgının etkisiyle nisan ve mayıs aylarında araç satışları 26 bin 457 ve 32 bin 235 adetlere kadar geriledi.

TAŞIT KREDİSİ SATIŞLARI REKOR KIRDI

Kamu bankaları öncülüğünde başlatılan ve sektörün de destek verdiği düşük maliyetli kredi imkanları, yılın üçüncü çeyreğinde hem satışlara hem de taşıt kredi hacmine yansıdı. Bu dönemde Türk bankacılık sektörünün taşıt kredi bakiyesi ve satışları rekor kırdı.

TAŞIT KREDİSİ ARTIŞI 3. ÇEYREKTE 6,6 MİLYAR LİRA

Geçen yılın sonunda 21,2 milyar lira olan taşıt kredi bakiyesi, 2020'nin ilk çeyreğinde 1,8 milyar lira artışla 23 milyar liraya yükseldi. Kovid-19'un ekonomiyi olumsuz etkilemesiyle nisan sonunda taşıt kredi bakiyesi sınırlı düşüşle 23 milyar liranın altına gerilerken, mayıs sonunda tekrar 23,2 milyar liraya yükseldi.

Kamu bankalarının haziran ayında taşıt kredi faiz oranlarını tarihi düşük seviyelere çekmesi, otomotiv sektöründe de canlanmayı beraberinde getirdi. Haziran ayıyla birlikte taşıt kredilerinde güçlü büyüme görüldü. Taşıt kredilerindeki artış, haziran ve temmuzda aylık 2,3 milyar ve 3,5 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Ağustos ve eylül aylarında taşıt kredi faiz oranlarındaki yukarı yönlü hareketin etkisiyle taşıt kredileri bir miktar ivme kaybetti. Ağustos ve eylül aylarında taşıt kredilerindeki artış sırasıyla 1,6 milyar ve 1,5 milyar lira oldu.

Yılın 9 aylık döneminde taşıt kredi bakiyesinde 10,8 milyar lirayla tüm zamanların en yüksek artışı görüldü. Taşıt kredi bakiyesi, eylül sonu itibarıyla 32 milyar liraya ulaştı.

Taşıt kredi bakiyesi, ikinci çeyrekte 2,4 milyar lira ve 3. çeyrekte 6,6 milyar liralık artış gösterdi.

GEÇEN YILKI SATIŞLAR 9 AYDA GEÇİLDİ

Kamu bankaları öncülüğündeki ucuz kredi imkanları otomobil ve hafif ticari araç satışlarına da yansıdı. Gerileyen faiz oranlarının etkisiyle haziranda araç satışları 70 bin 288 adede ulaştı. Temmuzda da otomobil ve hafif ticari araç satışı, 87 bin 401 adetle tüm zamanların en yüksek temmuz ayı satışı olarak kayıtlara geçti.

Ağustos ayında konut kredi faizlerindeki yukarı yönlü hareketin etkisiyle araç satışları 61 bin 533 adede geriledi. Geçen ay tekrar yükselen otomobil ve hafif ticari araç satışı, 90 bin 619 adetle tarihin en yüksek eylül verisi oldu.

Böylece bu yılın 9 aylık dönemindeki 493 bin 621 adetlik satış, geçen yılın tamamındaki satışları geride bıraktı. 2019'da toplam 479 bin 60 adet otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleşmişti.

Aylar itibarıyla taşıt kredi bakiyesi (milyon TL) ile otomobil ve hafif ticari araç satışları şöyle:
33

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 45 yorum
Ekonomi yerlerde.. 1Dolar olmuş 6.7 Çin Yuan ı 1Dolar olmuş 106 Japon Yen' i. Sağlık Sistemimiz rezalet. ABD Korona Hastalarına 400.000 Dolara kadar Fatura Çıkartırken Hükümet in Bedavaya Tedavi etmesi Kabul edilemez.Halkımız bukadar Degersizmi? SIFIR TL Faturada nedir!!! Enazindan bi 50.000 Tl ayakbastı parası alınmalı. Halkımız Kendisine Değer Verildigini ancak bu şekilde hissetcektir
Gariban Halkımızın Sesi olan Sayın Portakal; Hastanelerimizin ve Sağlık Sistemimizin nekadar Berbat durumda oldugu ile ilgili haber yaparken nekadar haklıymış.. beceriksiz Akp hükümeti Korona Tedavisi gören CHP Vekillerini ve CHP Antalya Belediye Başkanı ni ve Elbette Sağlık Sistemimizin bukadar Berbat durumda oldugunun farkinda olan Tüm CHP lileri ABD de Korona Tedavisi olmaları için Göndermeli . Uçak Biletlerinide Hükümet Karşılamalı..
@tatilbanayakisiyo_11 1 dolar olmuş 8 lira onu yazmayı unutmuşun surilere bedeva muayene ve ilaç her muayenede Türk isen 8 lira bedel ayrıca ilacın yüzde 20 si ya bunları yazmayı unutmuşun
abdnin vatandasindan o paraya tedavi uyguladigini ispatla. dolari onun bunun parasiyla olcusturecegine kendi paranla kiyasla. dolar zaten deger kaybediyorken biz dolardan daha fazla deger kaybediyoruz. neyin hesabini goruyorsun sen. 5 liraya aldigim seyi markette 30 lira gorunce kamera sakasi sandim. ama maasim 6 katina cikmadi, 200 lira zam yapildi. sadece kirama yapilan zam 400 lira. faturayi gidayi hesaba katmiyorum bile. maasimiz harclik oldu. 50 bin ayakbasti parasi cikarin da gorun millet oy veriyor mu artik. zaten fakirlestirdiniz. belliki memursun korkun var.
kıvanç toprak! Sadece kirâ na 400 Tl zam yapıldığına göre 3000_4000 Tl arası bir kira ödüyordun demekki. Yani öyle bir kira ödeyen biri pekde fakir sayılmaz. ABD de Korona Tedavisi Ucretlerini yazan Newyork Times Haberi birkac gün önce bu sayfalarda yayımlandı
@tatilbanayakisiyo_11 senin kadar gereksiz boş birini görmedim
Sen Myanmar da msn?
@tatilbanayakisiyo_11 Yav He He
@tatilbanayakisiyo_11 şu hastene işleri için birşey diyemem sağlık sektöründe ciddi öndeyiz adamlardan kendi yaşadıklarımızdan biliyorum. ama şu ekonomi işleri böyle kıyaslanmaz yazdığın ülkedeki insanların aldıkları maaşa göre alım güçlerini kıyaslaman lazım. öyle dolar hesabıyla olmaz o iş. mesela 1 tl 14 japon yeni ama , japon maaşı 180bin yen orta segment sıfır araba 2,5 milyon yen maaşın 14 katı. türkiye 2500 tl maaş en ucuz sıfır araba 200bin tl 80 katı.
banka babasının hayrına kredi veriyo ya alın tabi sonra ödemeye çalışırken çok tırmalarsınız
bravo mustehak demek bu ahmak lara
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler