Türkiye'nin en yükseği, dünyanın üçüncüsü olacak! Yusufeli Barajı'nın inşaatında sona yaklaşılıyor

Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise üçüncü barajı olacak olan Yusufeli Barajı'nın gövde yüksekliği 230 metreye ulaşırken, gövdesinin tamamlanmasına 45 metre kaldı. Baraj inşaatında çalışmalar kesintisiz 24 saat sürerken, DSİ 26. Bölge Müdürlüğü tarafından son görüntüler paylaşıldı.

Türkiye'nin en yükseği, dünyanın üçüncüsü olacak! Yusufeli Barajı'nın inşaatında sona yaklaşılıyor

Artvin'in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapımı devam eden Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin (HES) Projesi gövde yüksekli 230 metreye ulaştı. Dökülen gövde beton miktarı ise 3 Milyon 400 bin metreküp seviyesinde olduğu açıklandı.

AW105484_02

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralı (HES) Projesi'nde baraj gövde betonu dökülmesi çalışmalarının hız kesmeden devam ediyor. DSİ 26. Bölge Müdürlüğü son verileri ve görüntüleri paylaştı. Tamamlandığında ülkemizin en yüksek barajı unvanını alacak Yusufeli Barajı'nda gövde 230 metre yüksekliğe ulaşıldı. Dökülen gövde beton miktarı ise 3 Milyon 400 bin metreküp seviyeye ulaştı. Yusufeli Barajı tamamlandığında temelden yüksekliği 275 m olması planlanırken, çift eğrili beton kemer kategorisinde ülkemizin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak. Yusufeli Barajı, tesisin kurulu gücü 558 MW olup; yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kWh/yıl' olarak gerçekleşecek.

AW105484_03

Yusufeli Barajı, 275 metre gövde yüksekliğiyle 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine ulaşacak. Baraj gövdesinde kullanılacak 4 milyon metreküp beton, Artvin'den Edirne'ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılmasını sağlayacak kapasiteye sahip bulunuyor. Projeyle üretilen enerji sayesinde yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek.

KAYNAK:İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 35 yorum
ya ne gerek var baraja diyecekler şimdi aynı 3.havalimani 3 köprü gibi
@o.salihozer33 sen cahil olduğun için bilmezsin. Barajlar doğal dengeyi bozuyor.avrupada baraj yapımı yasaklandı
@o.salihozer33 nereden elektrik üretiyorlar acaba
@o.salihozer33 tabi enerji üretmek için Allah sadece su vermiş. düşünmek için de akıl vermiş
sanki 3 köprüden geçti sanki 3. havalimanından avrupaya uçtu...
chp nin varmı böyle bir projeleri.
@yusuf_kalekapisi chp'nin son 10 yıldaki en büyük 2 projesi, izmir buca atatürk heykeli : türkiye'ni en büyük heykeli rekorunu kırdı. eski rekor yine chp'ye aitti, artvin atatürk heykeli : kendilerine ait en büyük heykel rekorunu tekrar egale ettiler. ha siyasi olarak da seçimdeki : 1 oy chp'ye 1 oy hdp'ye kampanyasını unutmamak gerek. atatürkçüler gerçekten çok emek verdi hdp için.
@yusuf_kalekapisi kesin asgari ücrete calışiyosun kirada oturuyosun haftada 3 kere makarna yiyosun..! ve kesin akp lisin...
@yusuf_kalekapisi dostum aç karnını baraj doyurmuyacak chp zamanında dolar 1 lira cıvarındaydı en son iktidar oldugunda kıbrısı almışlardı egedeki adaları çok sevdığın akp ne yaptı bu barajlar kopruler otoyollar hepsi aenin değil 49 yıllığına gavur işletiyor sende kol gibi gecmediğin otoyolun koprunun hastanenın parasını odüyon ama sende haklısın trol olup paraalmak kolay akp den
@bodylove1608 CHP nin başına kemal Kılıçdaroğlu proje yapmasın diye kaset komplosu ile getirildi. CHP'nin ipleri disarda yani
@prvda741 sizin gibi ALLAH tapıyoruz yalanıyla canlı put a tapmıyor en azından chp liler.
@yusuf_kalekapisi biraz iyi araştır chp tarihinde hiç iktidara gelmedi gelmeyecek
@yusuf_kalekapisi aynen kasette izlemiştik iş basındaydı
Bilim insanları 1980'li yıllardan itibaren doğal felaketlerin % 700 arttığını söylüyor.Bu bilgi henüz 2000'lerin başındayken açıklanan bir veri. Artık yaz kış selin vurmadığı ülke ve şehir kalmadı. Yağmur bol be dengesiz yağıyor ve barajlar dışında her yeri gölet haline getiriyor. Bu kadar yağışa rağmen su kıtlığı yaşandığı söyleniyor. Acilen bütün şehirlerin sel yatakları güzergahları incelenip tahliye kanalları ve barajları yapılması gerekir. Bütün dünyada oluyor demek mazeret değildir. Fazla suyu denize boşaltan özel tahliye sistemleri yapılabilir. Asıl işe yarar çılgın proje bu olmalı.
bide istanbulda çeşme açılışı yaptılar
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler