Ukrayna Türkiye'ye 25 milyar dolarlık altyapı yatırımı yapacak

Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, Ukrayna'nın 5 yıl içinde 25 milyar dolarlık altyapı yatırımı gerçekleştireceğini, yatırım miktarının, özellikle inşaat malzemeleri üreticileri ve ihracatçıları ile Türk müteahhitleri açısından ciddi bir fırsat olduğunu belirtti.

 Ukrayna Türkiye'ye 25 milyar dolarlık altyapı yatırımı yapacak

Borsadan yapılan açıklamaya göre, TOBB ile Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası arasında imzalanan mutabakat zaptı kapsamında kurulan Türkiye-Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Forumu'nun Türk tarafı üyeleri, ilk toplantılarını online olarak gerçekleştirdi.

Açıklamada, online toplantıdaki konuşmasına yer verilen Türkiye-Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Forumu Eş Başkanı da olan Matlı, Ukrayna'nın 45 milyonluk iyi eğitimli nüfusu ve coğrafi konumuyla Türkiye'nin Karadeniz’deki çok önemli ve stratejik bir komşusu olduğunu belirtti.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin her geçen gün artarak geliştiğini ifade eden Matlı, şunları kaydetti:

"2020 yılının ilk dokuz ayında, pandemi koşullarına rağmen karşılıklı ticaretimizde artış yaşandı. İki ülke arasında 2023 yılı sonunda 20 milyar dolarlık bir ticaret hacmi hedefi belirlendi. Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakereleri henüz tamamlanmadı ancak anlaşma yürürlüğe girince, ticari ilişkilerde daha sağlam bir zemine kavuşmuş olacağız. Böylece 2023 yılı sonu için koyduğumuz ticaret hacmi hedefine de daha rahat ulaşmış olacağız. Ukrayna’da şu an itibariyle 700 civarında Türk firması bulunuyor ve 3,6 milyar dolarlık bir yatırımın söz konusu. Türk firmalarının özellikle inşaat konusunda çok başarılı ve Ukrayna’da toplam değeri 7 milyar doları bulan 200’ü aşkın projede de Türk müteahhitlerinin imzası var. Ukrayna hükümeti önümüzdeki 5 yıl içinde 25 milyar dolarlık altyapı yatırımı gerçekleştirecek, açıklanan bu yatırım miktarı, özellikle inşaat malzemeleri üreticileri ve ihracatçıları ile Türk müteahhitleri açısından ciddi bir fırsat."

Türkiye-Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Başkanı Burak Pehlivan da Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin çok eskiye dayandığını ve son 5 yılda ilişkilerin ivme kazandığını ifade etti.

Pehlivan, 4,9 milyar dolarlık dış ticaret hacminin daha da geliştirilmesini istediklerini kaydetti.

Toplantıya, Türkiye-Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Forumu üyeleri de katıldı.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 63 yorum
Vay arkadaş Ukrayna Türkiye ye yatırım yapacak olacak iş değil neydik ne olduk. Uçuyoruz be . Dolar 8,56 Euro'yu yazmaya korkuyorum 10 Tl üstü. Allah sizi ne yapsın hemi.
Rusya çok güçlü bir ülke dimi dostum her anlamda güçlüler,dolar orada ne kadar bı bak bakalim,dolar ile ülkenin ekonomisi eş değer değildir,bunun öğrenin artık cahiller...
@khael_2018 Seni gören bundan önce bizi bütün yabancı ülkelere yatırım yapıyor zanneder neydin ne oldun ki
@burak_1994_pgsls hangi kafaya hizmet ediyorsun rusyanın sadece silah gücü var başka ne gücü var. Git markete gör fiyatları ama senin tuzun kurudur kesin.
@khael_2018 dışa bağımlı olursan önemli cahil
@khael_2018 cok güzel örnek vermıssın bravo valla sendw bi rusya gibisin dimi bilip bilmeden yorum yapıyosun rusyanın ekonomısı nedir dolar rezervi ne kadar bi bak birde kendı rezervine bak oyle yorum yap yarım akıllı senı
bi ekonomik savaş veriliyor dostum,gezide başladilar 17-25 Aralık kur operasyonlari en sonunda 15 temmuz darbe teşebbüsü bunlara karşı çıkan hedeflerinden vazgeçmeyen bı Erdoğan var, ekonomi uçuyor diye kimse söyleyemez zaten Şu anda,ama doğru yoldayiz,sizlerde bunları görün siyaset değil bu TÜRKİYE nin meselesi,şimdi açız açız diye ortalığı karıştırmak isteyenler olacak bunlara prim vermeyin aklımızı kullanalim...
@padaak değilmiyiz.Üretene kadar çin den 10 kuruşa alır 150 kuruşa satarım.Niçin üretip yorulayımki,Yşaşsın doğubamk,yaşasın kapalı çarşı,yaşasın yan gelip yatmak.
Tabi tabi kesin öyledir bu da yeni oyununuz ortada hayalden başka bişe kalmadı
5 yılda kim ölür kim kalırr ohhooooo... bu da iyice saçmalık.. dolar olmuş 8,54 altın 535 bunlar neyin hikayesinde...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler