Üreticisi şokta! Son yılların en kaliteli ürününü yetişti, inciri alan satan yok

Dünyanın kuru incir üretim merkezi konumundaki Aydın’da bu yıl son yılların en kaliteli inciri hasat edildi. Geçen yıl kalite düşük olmasına rağmen yoğun ilgi gören incire, bu yıl yüksek kaliteye rağmen alıcı çıkmadı. Yaşanan durumun tamamen üreticiyi sindirmeye yönelik bir oyun olduğunu düşündüklerini belirten Köşk Ziraat Odası Başkanı Veli Tuna, incir üreticisine sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Üreticisi şokta! Son yılların en kaliteli ürününü yetişti, inciri alan satan yok

İncir üreticisinin geçen yıl doğal sebeplerden dolayı zor bir sezon yaşadığını, bu yıl ise suni sebeplerle sıkıntıya düşürülmek istendiğini savunan Köşk Ziraat Odası Başkanı Veli Tuna, “Hasat sezonu sona ermek üzere. Depolarda incir doldu. Ancak incir alan yok. Dünyada rakipsiz olduğumuz ve kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de adı bir sureyle anılan incir üzerinde oyun oynandığını düşünüyoruz. Bu kalitede incir yakın zamanda yetişmedi. İncir ihracatı ile ilgili önemli bağlantıların olduğunu da duyuyoruz. Ancak ihracatçıların yetiştiriciden ürün alımı yapmamasına anlam veremiyoruz” diyerek gerek Tarım Bakanlığı’ndan gerekse Hükümetten soruna çözümü için yardım beklediklerini söyledi.

'2 HAFTA SONRA İHRACATI BAŞLAYACAK'

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından, incir hasadının başladığı Eylül ayının başında yapılan açıklamaya göre; 26 Eylül 2019 tarihinde ilk ihracatın başlayacağını kaydeden Köşk Ziraat Odası Başkanı Veli Tuna, “İhracatın başlamasına 2 haftadan az bir süre kaldı. Ancak ne hikmetse incir alan yok. Yaşanan bu olumsuzluğun sadece incir üreticisine değil ülke ekonomisine de ciddi bir zararı olur. Cennet meyvesi, Hristiyanların Noel sofralarının vazgeçilmezi, kuru incir Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu bir ürün. Sezon başında yapılan toplantıda Türkiye Kuru Meyve Sektör Kurulu’nun önerdiği 26 Eylül 2019 Perşembe gününü ilk ihraç tarihi olarak kabul edilmişti. Buna rağmen halen üreticiden ürün alınmaması akıllara değişik sorular getirmeye başladı” diye konuştu.

GEÇEN SEZON 220 MİLYON DOLARLIK İHRACAT YAPILDI

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep’in 2 hafta önce yaptığı açıklamaya göre; 2018/19 sezonunda kuru incirin 31 Ağustos 2019 tarihi itibariyle 57 bin ton karşılığı 220 milyon dolar olduğunu hatırlatan Ziraat Odası Başkanı Veli Tuna, “Aynı toplantıdaki açıklamada ‘Paniğe gerek yok 150 bin ton kuru incir olsa satarız’ denilmişti. Üreticiler olarak biz en kaliteli ürünü ürettik. Şimdi karşılığını bekliyoruz. Bir incir bahçeden sofraya ulaşıncaya kadar en az 30 kez elden geçiyor. Yaklaşık 35-40 derece sıcakta büyük umutlarla üretim yapan çiftçinin alın terine sahip çıkılmalıdır” diyerek tüm yetkilileri incir üreticisini sahip çıkmaya çağırdı.

KAYNAK:İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 35 yorum
Kilosunu 50-60 tl. derseniz, kimse almaz tabiiiki... Bahçenin önünde 6-7 tl. sattığı incirin kilosunu, kuru incir olarak 40-45 tl. demekte maşallah..üreticimiz de kurnaz olmuş...!!! İndirin kilosunu 15 tl.ye de, millette yiyebilsin...üretici de malını satsın...!!!
@gatacan bu incirin kilogram fiyatı 15 ila 25 tl arası 50 -60 tl değil aracı dediğimiz adamlar kaznıyor burada
@sdagli_1987 kuşadası davutlar mahallesindeyim her yer incir ağacı ama kilosunu pazarda 50 tl ye satıyorlar!
@gatacan bunun kurnazlıkla alakası yok kilosu zaten 20-25 liraya satılıyor
@gatacan siz de kooperatif kurun 60 liraya değil de 20-30 a satın milletin kursağına girsin.
@sdagli_1987 devlet bu işi yapmaya başlayınca devlet domatesciliğe soyundu diye dalga geçtiler ya malum kişiler
Vallahi Aydında yaşıyorum ve alıcı olmaması çok normal çünkü geçen sene 30 Tl ye satılan incir şu anda 40-50 Tl arası seyrediyor. Bence üretici sorunu kendinde aramalı. Biz de güya ürün geçen seneye göre daha çok bu sene bol bol yeriz diye seviniyorduk.
ne alan yok millet alamıyor kilosu 70 TL markette verin 35 TL den kalıyormu 1 tane
@re_ka zaten 15 ila 25 tl arası veriliyor üretici bu şekilde satıyor zaten
@re_ka aşure yapmaya incir alamıyoruz çok pahalı markette
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler