Vergi oranlarıyla ilgili son dakika kararı! Cumhurbaşkanı imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı

Son dakika haberine göre Cumhurbaşkanı kararıyla Türk lirası mevduat hesaplarından alınan vergi oranı düşürüldü. 1 yıldan uzun vadeli mevduat hesaplarında oran sıfırlandı.

Vergi oranlarıyla ilgili son dakika kararı! Cumhurbaşkanı imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Türk lirasının değerini korumak, birikimlerin Türk lirası cinsinden açılmış mevduat ve katılım hesaplarında tutulmasını sağlamak ve yastık altı birikimlerin bu hesaplarda değerlendirilmesini teşvik etmek amacıyla 31 Aralık 2020 tarihine kadar TL cinsindeki mevduat ve katılım hesaplarından elde edilen gelirlerde tevkifat oranları azaltıldı.

TL MEVDUATLARI

Türk lirası mevduatlara ödenen faizlerden, vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplar için yüzde 15'lik kesinti yüzde 5'e, 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda yüzde 12'lik kesinti yüzde 3'e düşürüldü.

1 yıldan uzun vadeli hesaplarda yüzde 10 olan kesinti oranı ise sıfırlandı.

KAR PAYLARI

Katılım bankaları tarafından katılma hesabı karşılığında ödenen kar paylarından ise bu oranlar vadesiz, ihbarlı ve özel cari hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplar için yüzde 5, 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda yüzde 3 olarak uygulanacak. 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda sıfırlanacak.

Döviz tevdiat hesaplarından elde edilen gelirler ile Enflasyon oranına bağlı olarak değişken faiz oranı uygulanan 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda yapılan stopaj oranlarında ise değişiklik yapılmadı.

Karar, yayımı tarihinden itibaren 3 ay süreyle sınırlı olarak vadesiz ve özel cari hesaplara ve söz konusu tarihten itibaren 3 ay içinde açılan veya vadesi yenilenen vadeli hesaplara ödenecek faizler ve kar paylarına uygulanacak.

Analistler, TL mevduat faizlerinden alınan stopaj oranlarının düşürülmesiyle, TL mevduat yatırımlarının özellikle döviz mevduata göre çok daha avantajlı bir duruma geleceğini, bu süreçte tasarrufların belli bir tutarının döviz mevduat hesaplarından TL mevduatlara geçiş yapmasının bekleneceğini belirtti.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 41 yorum
Para bitince insanların yastık altindaki paraları almak için teşvikler yapiyorsunuz ama insanların kefen parasını da aldınız. Belediyeler cenazeyi kaldırmazsa vatandaşın cenazesi ortalikta kalacak. Uretmeyen ekonomi mutlaka gomulecektir. Bizde gomulduk. Ulkeyi 5 muteahhit aracılığiyla iktidar kendisine bağladi. Bütun musluklar oraya akıyor. İsrafın ve şatafatın haddi hesabı yok. Altından kaloriferler musluklar. Osmanlinin Lale Devrini yaşıyoruz. Sarayda lalerin hoş kokusuyla mest olanlar, varoşlarda dikenlerin batmasıyla canı acıyanlar. İnşallah bu yanliştan dönersiniz. Bu ülke hepimizin...
@omesa Akdenizden karadenizden güneydoğu ırak libya suriye ege'den haberin varmı haberin varmı?
demek ki doviz çok artacak. allah yardımcımız olsun
Türk Lirasının değer kaybı ile vatandaşın döviz ve altına yatırımının resmidir bu açıklama ..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler