Yumurta üreticileri kafes sistemine yönelmeye başladı

Yumurta tavukçuluğu yapan üreticiler artan yem maliyetlerini yem tüketimlerini azaltmak ve randımanı arttırmak için kafes yumurtacılığına yönelmeye başladı.

Yumurta üreticileri kafes sistemine yönelmeye başladı

Bursa ve ilçelerinin yanı sıra Yenişehir’deki yumurta üreticileri de kafes sistemine geçmeye başladı.

Kafes imalatçısı ve üretici Mehmet Özdemir konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"YÜZDE 25 ORANINDA RANDIMAN ARTIYOR"

“Son günlerde yumurta tavuğu üreticilerimiz randımanlarını artırmak için kafes sistemlerine dönmeye başladı. Bununda birçok nedeni bulunuyor. Kafes sisteminde bakılan tavuklarda randıman şartların sağlandığı takdirde gezen tavuğa göre yüzde 25 oranında artarken maliyetler düşüyor üretici daha fazla kazanıyor. Aynı zamanda tavukların hastalıklardan korunması daha koyla oluyor.

YEM MALİYETİ DÜŞÜYOR

Gezen bir tavuk günde ortalama 120 grama yakın yem yerken kafes sisteminde bu rakam 100 gramlara düşüyor. Gezen tavuk yemlikten yediği yemde de israf oluyor. Çünkü yemlerin dökülme oranı yüksek oluyor. Bu israf kafes sistemi ile ortadan kalkıyor. Şu anda birçok vilayette üretici artık kafes sistemine geçmeye başladı”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
20 gram fazla yesinler gezsin hayvanlar. Tıkmayın hapishane gibi tavukları.
Kafes sistemiyle hayvana yürüyecek yer bile kalmıyor. Sürekli aydınlık hayvan ne zaman yumurtlayacağını bile şaşırıyor. Daha fazla para için ömür boyu 1 metrekarelik kafeslerde yaşatıyorlar hayvanları. Yazıkk.
1 metrekare mi? hiç kapalı sistem kümes görmediğin belli. 1 metrekarede 6 tavuk oluyor
yumurtada sıkıntı yok sıkıntı zincir marketlerde bilinçli olarak fiyatları yükseltiyorlar üreticide fiyatlar yüksek değil
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler