Yusufeli Barajı'nda gövde yüksekliği 100 metreye ulaştı

Tamamlandığında dünyanın en yüksek üçüncü barajı olacak Yusufeli Barajı'nda gövde yüksekliği 100 metreyi buldu. Yusufeli Barajı, 275 metrelik gövdesiyle 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine ulaşacak.

Yusufeli Barajı'nda gövde yüksekliği 100 metreye ulaştı

Tamamlandığında dünyanın en yüksek üçüncü barajı olacak Yusufeli Barajı'nın gövde yüksekliğinde 100 metreye ulaşıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin vizyon projelerinden biri olan Yusufeli Barajı'nda geçen yıl başlayan gövde beton döküm işleri devam ediyor.

20190524_2_36597533_44747691_Web

Toplam 4 milyon metreküp gövde hacmine sahip barajın programlamaya göre gövde betonunun 2 yılda tamamlanması hedefleniyor. Baraj tamamlandığında, 275 metre yüksekliğiyle çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 3'üncü yüksek barajı olacak.

23 Mayıs itibarıyla baraj için 1 milyon 100 bin metreküp beton döküldü. Böylece, gövdede yüzde 27,5 gerçekleşmeye ulaşıldı. Ulaşılan bu gerçekleşmeyle gövde yüksekliği 100 metreyi buldu.

20190524_2_36597533_44747692_Web


ÇALIŞMALAR PLANLANDIĞI GİBİ İLERLİYOR

Tamamlandığında Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santral Projesi'nin kurulu gücü 558 megavat ve yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kilovatsaat olacak. Projenin santral binası ve enerji yapılarında betonlama çalışmaları planladığı şekilde devam ederken, enerji santralinin elektro mekanik parçalarının montajları da inşaat faaliyetlerine bağlı olarak yürütülüyor.

Yusufeli Barajı, 275 metre gövde yüksekliğiyle 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine ulaşacak. Baraj gövdesinde kullanılacak 4 milyon metreküp beton, Artvin'den Edirne'ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılmasını sağlayacak kapasiteye sahip bulunuyor. Projeyle üretilen enerji sayesinde yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Allahın dağında nerden görülecek şehrin göbeğinde heykel yapsan bundan eftal olurdu kanımca ???? ????
@esathusrev baraj ne demek biliyor musun sen ya? :D
@esathusrev herif ne laf gecçirmiş be helal herşey daha güzel olacak :D
Emeği geçenlerin ellerine sağlık..
İLERLEYEN YILLARDA SU ÇOK DEĞERLİ OLACAK.HATTA PETROLDEN DAHA DEĞERLİ HALE GELECEK.SU SAVAŞLARI BİLE OLABİLİR.DOLAYISIYLA SULARIMIZI KORUMALIYIZ.İYİ DEĞERLENDİRMELİYİZ.ÖZELLİKLE YEŞİLIRMAK, KIZILIRMAK, DİCLE VE FIRAT ÇEVRESİNE DE YUSUFELİ BARAJINA BENZER BARAJLAR YAPMALIYIZ. YEŞİLIRMAK VE KIZILIRMAK'IN BOŞ BOŞ,ŞIRIL ŞIRIL ÖYLECE DENİZE AKIYOR OLMASI BENİ ÇOK ÜZÜYOR.YAZIK DEĞİL Mİ? NİÇİN DEĞERLENDİRİLMİYOR.SU AKAR TÜRK BAKAR SÖZÜ AKLIMA GELİYOR.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler