FİNANS

Gayrimenkul yatırımı ile Türk vatandaşlığı yüzde 300 arttı

Doğrudan yabancı yatırım yoluyla vatandaşlık hakkı elde edenlerin sayısı, 2020’de bir önceki yıla oranla yüzde 325 oranında artış gösterdi. 2020’de 13 bin 325 yabancı yatırımcı Türk vatandaşlığı elde etmek için başvuruda bulundu. Böylece, yabancı yatırımcıya yönelik gerçekleşen 40 bin konut satışının yüzde 70’inde Türk Vatandaşlığı Programı başlıca motivasyon kaynağı oldu.

Gayrimenkul yatırımı ile Türk vatandaşlığı yüzde 300 arttı

Yabancı yatırımcı gayrimenkulde yönünü Türkiye çevirdi. Investment Mıgration Insider verilerine göre, doğrudan yabancı yatırım yoluyla vatandaşlık hakkı elde edenlerin sayısı, 2020’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 325 oranında rekor bir artış gösterdi.

"15 FARKLI ÜLKEDEN 180 ÜLKEYE"

Türk vatandaşlığına yönelik bu rekor talep artışının, Türk gayrimenkul sektörünün hedef kitlesi ve hitap ettiği pazarlarda gözle görülür bir gelişim ve büyümeye yol açtığının altını çizen Mars Yatırım Başkanı Hakan Bucak, “Türk gayrimenkul sektörü, 2017’den önce sadece 15 farklı ülkeye hitap edebilir durumdayken, bugün bu sayı 180’e yaklaşmış ve çok verimli yatırım ortamına ve çeşitliliğine ulaşmış durumda.

AW351059_01

Öyle ki Türkiye, neredeyse 200 ülkeye konut ihraç eden bir konuma geldi. Rusya, Afganistan, Almanya, Hollanda, Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Somali, Cezayir, Libya, Tunus, Fas, Yemen, Çin, Sudan ve irili ufaklı Afrika ülkeleri Türkiye’den konut alımı yapıyor. Öte yandan Avrupa’da yaşayan Müslüman yatırımcılar, Avrupa’da yaşamış ve emekliliğini Türkiye’de geçirmek isteyen yatırımcılar, Amerika’da yaşayan Pakistanlı ve Kanada’da yaşayan Hindulardan ciddi oranda talepler alıyoruz. Özellikle Pakistan ve Bangladeş’te talebin çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Kaynak: İHA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
Oyumuz gene ak partiye hedef 2023 nufus hedef 100 milyon. Ümmet kardeşlerimiz suriyeliler afganlar ıraklılar var verin hepsine vatandaşlık hem nufusumuz artsın hemde iş gücümüz. İri ve diri olmalıyız elin gevuruna vatandaşlık vericeklerine ümmet kardeşlerimize verilmeli
YAZİK ÇOK YAZIK
Sadece 250 bin dolarlık gayrimenkulu bile olsa türk vatandaşlığına hak kazanıyor. Bu kadar ucuz vatandaslık verirsek tabi önüne gelen türkiyeden ev alır. Eskiden 500 bin dolar olan tutarı yarı yarıya düşürdüler. Diğer ülkelerde enaz 2 katı olunca tabi afganlılar, iranlılar, suriyeliler yönünü bize çevirdi. Yazık gunah...
Geri Dön