FİNANS

Federal Fon Oranları nedir?

Federal fon oranları tam olarak finansal kurumların fazla olan rezervlerini bir gece içinde birbirine borç vermesi anlamına gelir. Başka bir deyişle gecelik faiz oranı da denilebilir. Federal fon oranı bankaların nakit ihtiyacını karşılayan en hızlı yollar arasında yer alır.

Federal Fon Oranları nedir?

Amerika Birleşik Devletleri için büyük bir öneme sahip olan federal fon oranları büyük finansal göstergelerden biridir. Federal fan oranları Federal Açık Piyasa Komitesi tarafından belirlenir. Para politikası uygulamasında temel bir gösterge olan işlemlerden biridir.

Federal Fon Oranları Nedir?

ABDde finansal kurumların gecelik bazda borçlanmalarını gerçekleştirdikleri para piyasası faiz oranıdır. FED bu piyasada oluşan günlük “Federal Funds Rate”lerin kendi açıkladığı hedef orana uygun seyretmesi amacıyla açık piyasa işlemleri yoluyla piyasadaki günlük rezerv (kullanılabilir fon) miktarını ayarlar. Örneğin, bu piyasada oluşan faizler FEDin hedef oranın altında ise, diğer bir deyişle piyasada fon fazlası varsa, FED bu miktarı açık piyasa işlemleri ile piyasadan çeker.

Federal Fon Oranı Belirleme

Federal açık piyasa komitesi hedef oranı belirledikten sonra borç verecek bankalar ile görüşülür. Bu görüşmeler sonun belirlenen orana gerçek federal fon oranı adı verilir. Bazı durumlarda faiz oranının düşürülmesi istenen durumlar da yaşanabilir. Bu durumda ise Federal Rezerv Bankası üye bankalardan menkul kıymet satın alır ve bu şekilde onlara rezerv sağlamış olur. Bir yıl içerisinde toplam olarak sekiz defa toplanan komite federal fon oranını belirler.

  • Bir banka herhangi bir yatırımı finanse etmek isterse ve bu durumda farklı yöntemler tercih edilirse nakit ihtiyacı karşılanmakta süre uzayabilir.
  • Bu durumda federal fon oranı sayesinde fazla bir şekilde rezervi olan bankalar diğer bankaya borç verir.
  • Federal oranının düşük olması sayesinde bankalar borç alarak özgür bir şekilde yatırım yapabilir. Bu sayede ekonomi de canlanabilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler