FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dolarda yükseliş devam ediyor

Cuma günü 2.78 seviyelerine kadar yükselen dolar, haftanın ilk gününde de yükselişini sürdürdü.

Dolarda yükseliş devam ediyor

ABD'de faiz artışlarının Eylül ayında başlayabileceğine yönelik beklentilerin güçlenmesi küresel piyasalarda doların güçlü seyrini sürdürmesine neden olurken piyasada bugün koalisyon görüşmeleri çerçevesinde AKP ve CHP liderlerinin görüşmesi takip edilecek.

Cuma gününü 2.78'in hemen üzerinde tamamlayan ve bugün güne benzer seviyeden başlayan dolar/TL 12.47'de 2.7890/2.7900 seviyesinden işlem gördü. Sepet bazında TL aynı saatte 2.9204/2.9218, euro/TL ise 3.0520/3.0537 seviyesindeydi.

REKOR 2.8094 TL
Gün içerisinde e en yüksek 2,7930'a kadar yükselen dolar saat 14.48 itibarı ile 2.7885 seviyelerinden işlem görüyor. Dolar, rekor düzeye doğru tırmanırken, 8 Haziran'da 2.8094 lira ile tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

Petrol fiyatlarının yeniden yönünü aşağı çevirerek altı ayın en düşük seviyelerine gerilemesi ise Türkiye gibi petrol ithal eden ülke para birimlerine destek olmayı sürdürüyor.

İstanbul Sultanbeyli'de polis merkezine dün gece yarısı bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi; saldırının ardından olayı araştıran güvenlik güçlerine bu sabah açılan ateş üzerine çıkan çatışmada ise iki saldırgan öldürüldü; bir polis hayatını kaybetti.

TERÖR ENDİŞESİ

Haber kanalları İstanbul'da bulunan ABD başkonsolosluğuna iki saldırgan tarafından ateş açıldığını, olayda ölen olmadığını; kaçan saldırganlardan birinin ise yaralı yakalandığını bildirdi.
Şırnak'ın Silopi ilçesinde meydana gelen mayın patlamasında dört polis hayatını kaybetti, bir polis ağır yaralandı.

Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nde askeri bir helikoptere açılan ateş sonucunda ise bir asker hayatını kaybederken, bir asker de yaralandı.

"KORKU ETKİLİYOR"

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Güvenlik güçlerine yönelik artan saldırılar piyasada endişe yaratıyor. Sürecin devam etmesi etkinin bugünkünden daha fazla hissedilmesine neden olabilir. Bunun dışında petrol fiyatlarındaki düşüş TL'yi destekliyor diyebiliriz. Bugün petrol fiyatlarındaki düşüş olmasaydı güvenlik olaylarının piyasada daha sert bir baskı yarattığını görebilirdik" dedi.

Brent petrolün varil fiyatı 49 dolarında altında işlem görürken, fiyatlar gün içinde altı ayın en düşük seviyesi olan 48.26 dolara kadar geriledi.

Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu bugün 1800'de bir araya gelerek koalisyon görüşmelerinde gelinen noktayı değerlendirecek. AKP ve CHP koalisyon heyetleri arasındaki istikşafi görüşmeler 3 Ağustos Pazartesi tamamlanmış, her iki parti liderine görüşmelerle ilgili rapor sunulmuştu.

Tahvil-bono piyasasında iki yıllık gösterge olan 14 Haziran 2017 itfalı tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta yüzde 10.05 seviyesindeydi. İki yıllık göstergede 1250 itibarıyla henüz işlem gerçekleşmedi. 10 yıllık gösterge 12 Mart 2025 itfalı tahvil ise spot kapanışta ortalama yüzde 9.69, valörde son işlemde yüzde 9.70 seviyesindeydi. Bugün aynı saat itibarıyla son işlem yüzde 9.70 bileşik seviyesinden gerçekleşti. (REUTERS)

Anlık Borsa


En Çok Aranan Haberler