FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

İç piyasa ve pariteler

Eco Yatırım Tarafından Hazırlanan Dövizde İç Piyasa ve Pariteler Raporu

USD/TL Makro Ekonomik Görünüm: Dolar kurunda geçtiğimiz hafta yukarı hareket 1,5680 direncine çarptı. Haftanın genelinde 1,5380-1,5680 seviyeleri arasında hareket yaşanan piyasada TL dolar karşısında yaklaşık %0,14 oranında değer kaybetti. Bu hafta, ABD kasım ayı bekleyen konut satışlarının yanı sıra ABD kasım ayı tüketici güveni verileri piyasada yakından takip edilecektir.

Genel Teknik Görünüm: Teknik olarak, kısa vadede bekle, orta vadede al sinyallerinin oluştuğunu, işlem hacminin ise haftalık bazda zayıfladığını gözlemliyoruz. Hem sinyallerin karışık konumunda olması hem de piyasaya katılımın zayıf olmasına bağlı olarak temkinli hareketin korunması beklenmelidir.

Kısa Vadeli Strateji: Kısa vadede sinyaller bekle, işlem hacmi ise zayıf konumdadır. Düşüşlerin sınırlı olması beklenmelidir.

Seviyeler: Gün içinde 1,5390 ve 1,5270 seviyeleri destek noktası olarak belirirken olası yükselişlerde 1,5570 ve 1,5690 direnç seviyeleri yakından takip edilmelidir.

EUR/USD
Makro Ekonomik Görünüm: Geçtiğimiz haftanın genelinde Euro Bölgesi ekonomilerine yönelik belirsizliklerin artmasına bağlı olarak paritede satış baskısının etkili olduğunu gözlemledik. Haftanın genelinde 1,3055-1,3201 seviyeleri arasında hareket yaşanan piyasada euro dolar karşısında yaklaşık %0,55 oranında değer kaybetti. Bu hafta, Euro Bölgesi kasım ayı M3 para arzı rakamlarının yanı sıra ABD aralık ayı tüketici güven endeksi piyasada yakından takip edilecektir.

Genel Teknik Görünüm: Teknik olarak, kısa ve orta vadede sat sinyallerinin oluştuğunu, işlem hacminin ise haftalık bazda düşük kaldığını gözlemliyoruz. Sinyallerin sat olmasına rağmen piyasaya katılımın zayıf olmasına bağlı olarak temkinli hareketin korunması beklenmelidir.

Kısa Vadeli Strateji: Kısa vadede sinyaller sat, işlem hacmi ise zayıf konumdadır. 1,3180 direnç seviyesinin aşılamaması durumunda kısa vadeli kar satışlarının etkili olması beklenmelidir.

Seviyeler: Gün içinde 1,2920 ve 1,3050 seviyeleri destek noktası olarak belirirken olası yükselişlerde 1,3180 ve 1,3310 direnç seviyeleri yakından takip edilmelidir.

GBP/USD
Makro Ekonomik Görünüm: İngiltere Merkez Bankası yetkililerinden gelen olumsuz açıklamalar ve derecelendirme şirketlerinin Euro Bölgesi ekonomilerinin kredi notlarını kırması paritede satış baskısının etkili olmasına neden oldu. Haftanın genelinde 1,5357-1,5577 seviyeleri arasında hareket yaşanan piyasada sterlin dolar karşısında yaklaşık %0,64 oranında değer kaybetti. Bu hafta, İngiltere konut piyasası rakamlarının yanı sıra ABD aralık ayı tüketici güven endeksi piyasada yakından takip edilecektir.

Genel Teknik Görünüm: Teknik olarak kısa ve orta vadede sat sinyallerinin oluştuğunu, işlem hacminin ise haftalık bazda düşük kaldığını gözlemliyoruz. Sinyallerin sat olmasına rağmen piyasaya katılımın zayıf olmasına bağlı olarak temkinli hareketin korunması beklenmelidir.

Kısa Vadeli Strateji: Kısa vadede sinyaller sat, işlem hacmi ise zayıf konumdadır. 1,55 psikolojik direnç seviyesinin aşılamaması durumunda kısa vadeli kar satışlarının etkili olması beklenmelidir. Seviyeler: Gün içinde 1,5280 ve 1,5370 seviyeleri destek noktası olarak belirirken olası yükselişlerde 1,5510 ve 1,5610 direnç seviyeleri yakından takip edilmelidir.

USD/JPY
Makro Ekonomik Görünüm: Paritede yen fırtınası geçtiğimiz hafta da esmeye devam etti. Haftanın genelinde 82,8-84,1 seviyeleri arasında hareket yaşanan piyasada yen dolar karşısında yaklaşık %1,35 oranında değer kazandı. Bu hafta, ABD kasım ayı bekleyen konut satışlarının yanı sıra ABD kasım ayı tüketici güveni verileri piyasada yakından takip edilecektir.

Genel Teknik Görünüm: Teknik olarak, kısa vadede sat, orta vadede al sinyallerinin oluştuğunu, işlem hacminin ise haftalık bazda düşük kaldığını gözlemliyoruz. Hem piyasaya katılımın zayıf olması hem de sinyallerin karışık olmasına bağlı olarak temkinli hareket beklenmelidir.

Kısa Vadeli Strateji: Kısa vadede sinyaller sat, işlem hacmi ise zayıf konumdadır. Makro görünüme bağlı olarak yende değerlenmenin sürmesi beklenmelidir.

Seviyeler: Gün içinde 82,5 ve 82,1 seviyeleri destek noktası olarak belirirken olası yükselişlerde 83,3 ve 83,7 direnç seviyeleri yakından takip edilmelidir.

Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler