FİNANS

Greenfield yatırımı nedir? Greenfield yatırımı ne demektir?

Dış pazarlara girmek isteyen firmalar, belirlediği ülkeye doğrudan yatırım yapma şansı bulmak için greenfield yatırımı kullanırlar. Greenfield yatırımlar bazı avantajlar sağlasa da dezavantajları da bulunur. Ev sahibi ülke için önemli bir istihdam olanağı sunan Greenfield yatırımlar oldukça maliyetlidir. Diğer yatırımlara göre daha fazla riskleri bulunan yatırımlardır. Bir şirketin başka bir ülkede sıfırdan yapılanması Greenfield yatırım sayesinde mümkün olur.

Greenfield yatırımı nedir? Greenfield yatırımı ne demektir?

Bir doğrudan yabancı yatırım çeşidi olarak bilinen Greenfield yatırımı nedir? Greenfield yatırım, şirketlere ana merkezi bulunan ülke dışında başka bir ülkede üretim ve operasyonlarını sıfırdan yapılandırma imkanı sunan yatırımlardır. Greenfield yatırımına verilecek en iyi örnekler; Toyota, Ford gibi yabancı otomotiv şirketleridir. Bu şirketler Türkiye’de ortaklıklar yolu ile fabrika ve diğer yatırımlar yapar. Ekonomiye kattıkları değer de oldukça yüksektir.

Bu tür yatırımlar, yeni iş ve katma değer yaratma potansiyelinin yüksek olması nedeni ile ev sahibi ülke tarafından en çok istenen yatırımlardan biridir.

Greenfield yatırımı ne demek?

Bazı sözlüklerde ve çalışmalarda “sıfırdan yatırım” olarak çevrilen Greenfield, uygulamada genellikle greenfield yatırım olarak kullanılır.
Greenfield yatırım sözcüğü “Bir şirketin yeni pazarlara girmek için doğrudan yatırım yoluyla başka bir ülkede yatırım yapılmasıdır.” şeklinde tanımlanabilir.

Greenfield yatırım, doğrudan yabancı yatırım şekli olarak tanımlanır. Genellikle bir firmanın dış pazarlarda yer almak için başka bir ülkede sıfırdan yatırım yapması şeklinde ifade edilir. Bu firmalar yatırımlarında üretim ve operasyonlarını genişletebilir.

Greenfield yatırım ile firmalar, yurt dışında birleşme ya da satın almalar olmadan üretimlerini gerçekleştirir. Yeni bir üretim ve operasyon tesisi ya da fabrika kurarak sıfırdan yapılanırlar. Bu yatırımların dezavantajı, diğer yatırımlara göre daha maliyetli olmasıdır. Risk oranı da diğer yatırımlara oranla yüksektir. Yatırımın firmanın kendi isteğine göre planlanabilmesi ve üretim ya da operasyonun kontrolünün yatırımcı firmada olması sebebi ile tercih edilir.

Greenfield yatırımlarının avantajları şu şekilde listelenebilir:

  • Bu tür yatırımlar kapsamında ülkeye önemli ölçüde sermaye girişi gerçekleşir.
  • Yeni ekonomik faaliyetler yaratması ve istihdam alanları oluşturması nedeni ile yerel üretim kapasitesi artar.
  • Greenfield yatırımlarının verimlilik artışı sağlaması, teknoloji transferi ve katma değere dönüşmesi sebebi ile bulunduğu bölgenin ya da ülkenin kalkınmasına kattığı değer çok önemlidir.
  • Diğer yabancı yatırım türleri ile karşılaştırdığında ekonomiye olan katkısı çok daha yüksektir.

Tüm bu sıraladıklarımız göz önünde bulundurulduğunda özellikle gelişmekte olan ülkeler büyüme politikaları içinde bu yatırım türüne mutlaka yer vermelidir. Bu tür yatırımları gerçekleştirebilmek için makro-ekonomik politikalar ve teşvikler de geliştirmelidir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler