FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Gün içi likidite imkânı nedir?

Likidite, pazar içinde ekonomik cinsten bir malın hızlı bir şekilde diğeri ile değiş tokuş yapılması işlemine verilen isimdir. Başka bir deyişle likidite yeterli miktarda nakit durumunun olmasını ifade eder. Bazı durumlarda gün içinde acil TL ihtiyacının karşılanması için yeterli likit olmayabilir. Bu gibi durumlarda Merkez Bankası tarafından sunulan "Hazır İmkânlar" dâhilinde değerlendirilen gün içi likidite imkânı nedir?

Gün içi likidite imkânı nedir?

Gün içi likidite imkânını temek olarak açıklanacak olursa bankacılık sisteminde acil olarak Türk lirası ihtiyacının karşılanabilmesi ve bu şekilde ödeme sisteminde oluşabilecek sıkıntıların giderilmesini sağlayabilmek amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının diğer bankalara gün içerisinde sunduğu Türk lirası borçlanma olanağıdır.

Gün içi likidite imkânı nedir?

Türk lirası nakit ihtiyacı bulunan bankalar belirli limitler, teminatlar ve belli bir miktar komisyon karşılığında gün sonuna kadar geri ödemesi yapılması şartı ile Merkez Bankasından Türk lirası nakit borçlanması yapabilirler. Gün içi likidite imkânında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta alınan borcun gün sonuna kadar ödenmesi gerektiğidir. Borçlanma süresi EFT kapanışına kadar olan süredir. Bu süre de 09.00 ile 15.00 arasındadır. Bu süre zarfında komisyon karşılığı alınmış olan borçlar faizsiz olarak ve Türk lirası olarak geri ödenebilir.


Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler