FİNANS

Emekli olduktan sonra safran soğanı ekti! Şimdi paraya para demiyor: Kilosu 50 bin TL

Edirne’de yaşayan emekli Hasan Artan, Safranbolu ziyaretinde ilgisini çektiği için bir kilo safran soğanı satın aldı ve Edirne’de 200 metrekarelik bahçesinde ekmeye başladı. Ektiği safrandan iyi verim alan Artan, aktarlarda gramla satılan safranın kilogramının bu yıl, yaklaşık 40-50 bin lira arasında olduğunu söyledi.

Edirne’de yaşayan Hasan Artan, emekli olduktan sonra eşi ile birlikte safran üreticiliğine merak sardı. Safranbolu ziyaretinde merak ederek aldığı bir kilo safranı ekerek verimden memnun kalan Artan, geçtiğimiz yıl üretime başladı.
Kendi bahçesinde safran üretimi yapan Artan, aktarlarda gramla satışa sunulan ve kilogramı yaklaşık 40-50 bin lira arasında olan safranın iyi para kazandırdığını anlattı.

AW168041_01

'100 DÖNÜM BAŞKA ÜRÜN YERİNE 5 DÖNÜM SAFRAN EKSİNLER'

Artan, “Üreticilere tavsiye ediyorum. Farklı ürünlere alternatif olarak safran ekebilirler. Üreticiler, 5 dönüm alana ekilen safran ile 100 dönüm ekilen başka bir ürüne göre daha fazla kazanç sağlayabilirler” diye konuştu.

AW168041_10

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Adnan Tülek de safran hasadına katılarak, 3-4 dönüm alanda safran üretimi yapılabileceğini söyleyerek üreticilere alternatif ürün olarak safran ekmeleri tavsiyesinde bulundu.

AW168041_02

'100-140 BİN ÇİÇEKTEN BİR KİLOGRAM SAFRAN EDİLİYOR'

Tülek, safran bitkisi ve üretimi ile ilgili de bilgiler vererek, “Burada da gördüğünüz gibi safran kumsal toprakları seven, güney yamaçları güneşi seven bir bitki. Dolayısıyla ağır topraklarda değil, bu tarz değerlendirilmeyen, kumsal, ikinci üçüncü sınıf topraklarda dahi güzel kaliteli verim alındığını görüyoruz.

AW168041_05

Yaklaşık 100 bin 140 bin çiçekten bir kilogram civarında safran elde edilebilmekte. Bunun da ekonomik olarak değeri çok fazla. Safranın bölgemizde de ilerleyen süreçte ekonomik anlamda önemli bir yer alacağını düşünüyoruz. Bölgemizde safran için uygun alan çok fazla var” dedi.

KAYNAK:İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
güzelde insanlar yüz dönüm başka bir şey edeceğine bir dönümü safran eksinler tavsiyesinde bulun bari eğer sebze yetişmezse safran ile mi karnını doyuracaksınız milletin abartmayı ne kadar çok seviyorsunuz hayret
birde herkesin 50-100 donum tarlasimi var....
Memleketin her yerinden bereket fışkırıyor ama insanlar borç batağında kendilerini yakıp asıyolar, alamanya bizi gısganiiyy, ne hale soktular memleketi yazıklar olsun verdiğimiz oylar haram olsun
bir bitmediniz ya 2001 öncesini bilmiyor olsak da konuşsanız herşey güllük gülistanlıkti da biz mi görmedik bir ilaç için kuyruğa girdigimiz günleri unuttuk degil mi fakiriz öyle mi elinde eleştiri yazdigin telefondan evinde kaç tane var iphone telefon elinde muhtemelen altında güzel bir de araban var sonra aciz
@ayhan0180 Her dönemde, sorunlar olmuştur. Türkiye Tarihi ansiklopedileri, kronolojik çizelgeler bunları ayrıntılı olarak gösteriyor. Eski dönemlerde de özelleştirme, yolsuzluk gibi birçok negatif unsur olmuş. Cinayetler olmuş. Aslında, "Tarih, tekerrürden ibarettir!" sözü doğru. Bunun partisi yok. Sosyoloji dersinin bir sayfasında, ideolojilerin denge vazifesi gören normlar olduğu, hepsinin birbirinin yerini tuttuğu anlatılır.
@fatih26062006 2001 önce herkes porche, lamborgini marka arabalara binerken şu an hacı murata düştüler ya ekonomi çok kötü diye şikayet etmeleri bundan.
Paraya para demiyorsa ne diyor ?
@orhan_1992_tsavp mangır diyor:))
Geri Dön