Geçim kaynağı oldu! Koza yetiştiricileri bir ayda 400 bin lira kazanç sağladı

Batman'ın Sason ilçesinde ipek böceği yetiştiriciliği ile uğraşan 70 aile, 30 günde 7 ton koza elde ederek 400 bin lira kazanç sağladı.

Geçim kaynağı oldu! Koza yetiştiricileri bir ayda 400 bin lira kazanç sağladı

Sason’da yüksek kazancı olan koza hasadının bu yıl sona erdiğini ifade eden Batman Koza Birlik Başkanı Mehmet Zülküf Aktaş, kısa sürede yüksek kar sağlayan ipek böceği yetiştiriciliğinin her geçen yıl daha da yaygınlaştığı Batman’ın Sason ilçesinde, bu yıl yetiştiricilik yapan 70 ailenin bir ayda 7 ton koza elde ederek, 400 bin lira kazanç sağladığını ifade etti.

AW066654_02

Aktaş, "2009'da 3 aileyle deneme amaçlı ilçede başladığımız ipek böceği yetiştiriciliğini, devletin destek sağlamasıyla her geçen yıl daha da yaygınlaştırarak bu yıl ilçede 70 aileye kazanç kapısı oldu.

Kısa sürede çok iyi kazancı olan kozanın toplam bakım süreci 30 gündür. Biz ilçede kaymakamlığımızın desteği ile bu yıl 70 ailemiz ile birlikte yetiştirdiğimiz ipek böceklerinden elde ettiğimiz kozaları toplayarak Bursa’da bulunan Koza Birlik Başkanlığına göndererek satışa sunduk. Sason’da elde ettiğimiz 7 ton koza yaklaşık 400 bin lira tuttu. Bu miktar üreticilerimiz için çok iyi bir gelir oldu. Önümüzdeki yıllarda hedefimiz Batman ve çevre illerinin tamamında ipek böceği yetiştiriciliğini yayarak buradaki vatandaşlarımıza yeni bir gelir kapısı aralamaktır. İnşallah devletimizin desteği ile bu amacımıza ulaşıp atalarımızın mesleği olan ipek böceği yetiştiriciliğini tekrar canlandırmayı başarırız" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
400/70 aile başı 5.714 tl hasat sadece yılda 1 kere ve müthiş kar diye haber oluyor. Masrafları ve ailede kaç kişinin işçilik verdiğini hesap bile etmeden bu rakam çıkıyor.
haberi okursan, bakımı 1 ay sürüyor demiş adamlar yan gelir olarak yapıyor o işi, ağzınız açılınca açız, para olunca kime yetecek. bir kere şükretmesini bilin, bir şeyden memnun olun yaaa
Siz hic beskediniz mi bilmiyorum ama masraf dediginiz sadece dut yapragı yer bu hayvan hicbir masrafı yok agactan alıp önüne koyuyorsunuz isciligide yok yani ben kendim de besledim sadece yaprak ???? olsun yeter ac kalmasın baska birsey yok
70 aile (1 aile 4 kişi olarak baz alınsa) 280 kişi yapar. 400 000 TL / 280 = 1430 TL 1 ayda mükemmel bir geçim kaynağı olmuş.
maşallah emeginize saglik.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler