Ormanda yetişen davulganun kilosu 18 liraya satılıyor

Denize nazır çam ormanlarında yetişen ve bin bir derde deva olan davulga, toplayanı kısa sürede zengin ediyor.

 Ormanda yetişen davulganun kilosu 18 liraya satılıyor

Bursa’nın ormanlarında yetişen ve yeni olgunlaşmaya başlayan davulga meyvesini toplamak için vatandaşlar ormanlara akın etmeye başladı.

AW144162_01

Dağ çileği olarak da bilinen bu şifalı meyve, çocuk felci, ağız ve deri yaralarına sebebiyet veren virüsleri öldürüyor. C vitamini açısından zengin olan dağ çileği, sigaranın zararlarını da azaltıyor. Ciltteki sivilce ve aknelere iyi geliyor. İdrar söktürücü, romatizma ağrılarını azaltıcı tesiri var. Sinirleri kuvvetlendirip, bağırsak kurtlarını döküyor.

AW144162_03

Ormanlarda kendi kendine yetişen davulgayı toplayan vatandaşlar, bu meyveyi pazarda kilosu 18 liradan satıyor. Lezzetli olduğu kadar faydalı da olan meyve vatandaşlar tarafından rağbet görüyor.

AW144162_04

Ekim ayında toplanmaya başlayan meyve, ocak ayına kadar ormanlarda bulunabiliyor. Günde 30 kilometre ormanlarda yürüyen vatandaşlar yüzlerce kilo davulga meyvesi toplayabiliyor.

AW144162_05

Her yıl ormanlarda davulga meyvesi toplayarak sattığını ifade eden Mehmet Yılmaz, "Bu meyve denizi gören ormanlarda yetişiyor. Kendi kendine yetişiyor. Tamamen organiktir.

AW144162_08

Ekim ayında toplanmaya başlanır. Ocak ayına kadar toplanabilir. Çok faydalı bir meyvedir. Bir kişi çok olan bölgeye giderse günde 100 kilo toplayabilir. Bu meyvenin kilosunu pazarda 18 liradan satıyoruz" dedi.

KAYNAK:İHA

AW144162_13

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Aç gözlülük bu olsa gerek. Daha yemyeşil olanları bile koparmışlar.faydası olmaz ki. Kıpkızıl olacak onu kaynatıp şerbetini içeceksin her derde deva olur işte. Para hırsından başkası toplamadan ben toplayım satayım diye yeşilken koparan aç gözlülere Yazıklar olsun.
KARADENİZDE BİLEYDİN DENİR Kİ GERÇEK İSMİ DE BUDUR.ÇOK FAYDALIDIR.
sende birşey BİLEYDİN susardın, doğrular senin bilgine göremi düzenleniyor!
bende karadenizliyim bizde de tomarika deniyor napacaz şimdi
bay recep duymasın hemen karşılaştırıp satar
Dağ çileği güzel meyve ama bir özeliğide fazla yerseniz fena ishal yapıyor dikkatli yemekde fayda var İst Şilede Hava üs kom da askerken tanımıştık bu meyveyi şile ormanında çok oluyor komutanlar sürekli uyarırlardı vay be teee 1985 yılına gittik be
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler