Sadece Elazığ'da üretilen 'vişne mermeri', 45 ülkeye ihraç ediliyor

Dünyada sadece Elazığ'ın Alacakaya ilçesinde üretilen ve renginden dolayı büyük ilgi gören 'vişne mermeri' başta ABD, Almanya ve İtalya olmak üzere 45 ülkeye ihraç ediliyor. Fabrikanın ihracat müdürü Salih Tufan, "Dünyanın çeşitli ülkelerine gönderdiğimiz ürünler birçok prestijli projelerde kullanıldı ve kullanılmaya da devam ediyor. Bu yapıların başında Kabe yerleşkesi içerisinde bulunan Safa-Merve tepeleri, Mescid-i Haram, kraliyet sarayları ve Beyaz Saray gibi yapılar yer almaktadır" dedi.

Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde 1984 yılından bu yana çıkarılan vişne mermeri, 45 ülkeye ihraç ediliyor. Kabe'den, Beyaz Saray'a kadar gibi birçok tarihi mekanlarda kullanılan vişne mermerinin üretildiği fabrikanın ihracat müdürü Salih Tufan, yılda 300 bin ton mermer elde ettiklerini söyledi.

elazigda-uretilen-visne-mermeri-45-ulkeye-ihrac-ediliyor_8087_dhaphoto3

Tufan, "Vişne mermerini dünyanın 45 ülkesine ihraç etmekteyiz. Dünyanın çeşitli ülkelerine gönderdiğimiz ürünler birçok prestijli projelerde kullanıldı ve kullanılmaya da devam ediyor. Bu yapıların başında Kabe yerleşkesi içerisinde bulunan Safa-Merve tepeleri, Mescid-i Haram, kraliyet sarayları ve Beyaz Saray gibi yapılar yer almaktadır.

elazigda-uretilen-visne-mermeri-45-ulkeye-ihrac-ediliyor_8087_dhaphoto4

Alacakaya ilçemizde bulunan ocaklarımızda yıllık 300 bin ton mermer çıkarılmakta olup, çıkarılan bu rezervin 40 bin tonunu vişne mermeri oluşturmaktadır. Elazığ Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan fabrikamız ve birçok ocaklarımızda istihdam sağladığımız 600 personelimizle yıllık 300 bin ton blok mermer ve 450 bin metrekarede işlenmiş mermer üretilmektedir" diye konuştu.

elazigda-uretilen-visne-mermeri-45-ulkeye-ihrac-ediliyor_8087_dhaphoto5

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Sürekli olarak İhracat Rekorları açıklanıyor ama Ne Hikmetse Samanı bile İthal ediyorlar. Yetkililer artık Sesimizi Duysunlar! Biz İthal Saman İstemiyoruz! Yerli SAMAN İstiyoruz! Anlayın Artık yha! İthal Saman Geĝirtiyoo!
Onca Teknolojik Ürün İhrac ediliyor. Solunum Cihazı Ureten ihrac eden Dunyada dört beş Ülkeden biriyiz. SİHA almak icin herkes sıraya girmiş. Adamların Umrunda bile DEĞİL. Varsa yoksa SAMAN! 2013 yılında Kuraklık sebebiyle birkez İthal edilmiş. Gelde Anlat bunlara. İllede Saman İllede SAMAN
köylü buğdayı arpayı ekmiyorsa hükümet be yapsın
Bu şirketi ve benzeri şirketleri tebrik ediyorum. Yinede şunu belirtmek isterim; Türkiye böyle işlenmemiş ürünleri yurt dışına gönderiyor, alan ülkeler işleyip kendi ürünleri gibi ön misline satıyor. Hep söylüyorum, marka yaratmalıyız. Dünyaya kendi markamızı pazarlamalıyız.
ucuza vermeyin, alan alır, Mermer diyince çocukluğum ve gazoz kapağı oyunlarımız geldi aklıma...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler