FİNANS

Güney Kore kripto paralar üzerinde kontrolü artırıyor

Güney Kore'de Hükümet Politikaları Koordinasyon Merkezi, kripto paralar üzerinden yasa dışı işlemler ve para aklama gibi girişimleri önlemek amacıyla, bu varlıklar üzerindeki denetimlerini artıracağını duyurdu.

Güney Kore kripto paralar üzerinde kontrolü artırıyor

Merkez'den yapılan açıklamaya göre kontrollerin artırılmasına ilişkin karar, Güney Kore'de başta Bitcoin olmak üzere, tüm kripto para birimleri alımlarında gözlenen hızlı artışlar üzerine alındı.

DENETİMLER ARTIYOR

Merkez'in Başkanı Koo Yun-cheol açıklamada, "Sanal varlıklar üzerinden yapılacak olası yasa dışı işlemlere yönelik özel dikkat göstermek gerekiyor" dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da (TCMB) geçen hafta yaptığı açıklamada,

“Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” hazırlanarak yürürlüğe konulduğunu duyurdu.

TCMB'den yapılan açıklamada, "Kripto varlıkların ödemelerde kullanılmamasına yönelik düzenleme çalışması tamamlanmıştır" denildi.

TCMB duyurusunda,

"Kripto varlıklar;

  • herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması,

  • merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi,

  • anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi,

  • cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması,

-gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır" uyarısı yapıldı.

Son dönemde, söz konusu varlıkların ödemeler alanında kulanılmasına ilişkin çeşitli girişimlerin oluşmaya başladığına da dikkat çekilen duyuruda, "Bu varlıkların ödemelerde kullanılmasının, yukarıda bahsedilen sebeplerle işlemin tarafları açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunduğu ve bu alanda mevcutta kullanılan yöntem ve araçlara karşı güven zaafiyeti meydana getirebilecek unsurlar içerdiği değerlendirilmektedir" denildi ve eklendi:

"Bu kapsamda, 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu ile 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunda yer alan yetkiler çerçevesinde “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” yürürlüğe konulmuştur."

DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
5-10 yıl içinde bitcoin 500-1 milyon dolar bandını bulacak yazın bunu bi kenara
şu işi tam anlamıyla bilen kişi yok denecek kadar az. Aslında bu işi gerçekten bilen kişilerle oturulup bir konsey yapılas ülkemizde. Ardından da yasal çerçeveye dayandırılsa çok iyi olacak. Tüm dünya değişiyor korona bunu çok güzel kanıtladı. Herkes evine kapandı artık nakit alışveriş kalmayacak kripto paralar ile alışverişler yapılacak. Sanayi devriminde geç kaldık, teknoloji devrimi zaten yok. Bari kripto devriminde ön sıralarda olalım. Buna balon diyenler emin olun hiç bir şey bilmiyor. Bundan para kaybedenlerde kumarbazlar. Akıllı yatırımcı vergisini verir yatırımını değerlendirir
@gkacar_1900 yüzbinciler gitti milyoncular çıktı :D tatlı tatlı çiftlik banka yatırsaydınız ne işiniz var sizin kriptoyla felan! el yiyeceğine tosuncuk yerdi en azından!
Geri Dön