FİNANS

Son Dakika: Resmi Gazete'de yayımlandı! Kripto paralarla ilgili önemli yönetmelik

TCMB'nin ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamayacak ve bu varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacak. Öte yandan yönetmelik 30 Nisan'da yürürlüğe girecek.

Son Dakika: Resmi Gazete'de yayımlandı! Kripto paralarla ilgili önemli yönetmelik

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB), Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yönetmelikle, ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmamasına, ödeme ve elektronik para kuruluşlarının kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık etmemesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amaçlandı.

Yönetmeliğin uygulanmasında kripto varlık; dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade ediyor.

30 NİSAN'DA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Yönetmeliğe göre, kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamayacak. Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacak.

Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremeyecek ve bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamayacak. Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemeyecek.

Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik, 30 Nisan'da yürürlüğe girecek.

(AA)

Ekran görüntüsü 2021-04-16 005417

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 54 yorum
NE OLURDU SANKİ BUNLARLA UGRASMAK YERİNE DUNYADA REZİL BOYUTLARA GÜLÜNÇ DURUMLARA DÜŞÜRÜLEN %19 FAİZLE UGRASİP HALKİN REFAH YASAMASİ İÇİN UGRASSAYDİNİZ. İNSANLAR İKİ KURUS PARA KAZANİYOR DİYE BUNA Mİ GÖZ DİKTİNİZ ANLAMIYORUMKİ. EKONOMİ HERYERDEN PATLAK VERİRKEN ANA GÜNDEM MADDESİ BU MU OLMALIYDI? ON BİNLERCE İNSAN AÇ İŞSİZ PANDEMİ KOŞULLARI TÜM İŞLETMELERİ VURMUŞKEN KRİPTO PARALAR NE ALAKA? YAPMAYIN GÖZÜNÜZÜ SEVEYİM. ŞU GÜZELİM MEMLEKETİMDE ÖNCE ÜRETİN İSTİHDAM SAĞLAYIN BİRE BEŞ BİRE ON FAİZ YÜKÜNDEN BİZ VATANDAŞLARI KURTARIN KORUYUN. TÜM SORUNLARIMIZI ÇÖZÜN SON DERDİNİZ KRİPTO OLSUN.
Bal gibide bu düzenleme yakın tarihte çöp olacaktır. Yapılması gereken 2 trilyon dolarlık hacme sahip bu dijital paradan yararlanacak yollar bulmaktı.
parası olan düşünsün..
Geri Dön