Bakanlık açıkladı! Yeni araçlara alkol kilidi geliyor

Kara yollarında can ve mal güvenliğini korumak, ölümlü ve yaralanmalı kazaları azaltmak amacıyla yeni araçlarda bulunması zorunlu gelişmiş güvenlik sistemlerine ilişkin esaslar belirlendi. Gelişmiş acil frenleme, sürücü dalgınlık ve dikkat uyarı, şeritte tutma destek, kör nokta bilgi, olay veri kaydedicisi, alkol kilidi kurulum kolaylığı ve aracın siber saldırılara karşı korunması güvenlik sistemleri arasında yer alıyor.

Bakanlık açıkladı! Yeni araçlara alkol kilidi geliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının "Motorlu Araçlar ve Römorkları ile Bunlar için Tasarlanan Aksam, Sistem ve Ayrı Teknik Ünitelerin Genel Güvenliği ve Korunmasız Karayolu Kullanıcılarının ve Yolcuların Korunması ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yönetmelikle Bakanlık tarafından uluslararası otomotiv mevzuatı dikkate alınarak yapılan çalışmalar sayesinde otomotiv sanayisinin uluslararası pazara entegrasyonu, piyasaya arz edilecek araçların yüksek güvenlik seviyesinde olması amaçlandı.

Düzenlemeyle, kara yollarında can ve mal güvenliğini güncel teknolojiye uyumlu olarak korumak, ölümlü ve yaralanmalı kazaları azaltmak adına yeni araçlarda bulunması zorunlu gelişmiş güvenlik sistemleri tespit edildi.

Gelişmiş acil (otomatik) frenleme, acil durum şeritte tutma, sürücü dalgınlık ve dikkat uyarı, şeritte tutma destek, kör nokta bilgi, olay veri kaydedicisi (kara kutu), akıllı hız destek, alkol kilidi kurulum kolaylığı, aracın siber saldırılara karşı korunması söz konusu güvenlik sistemleri arasında yer alıyor.

Gelişmiş güvenlik sistemlerinin kullanımıyla sürücüler, yolcular, yayalar ve bisikletliler için daha güvenli bir ulaşım imkanının sağlanacağı öngörülüyor.

Yönetmeliğin bazı maddeleri bugünden itibaren geçerli olurken, bazı maddeleri ise 6 Temmuz 2022 tarihinde yürürlüğe girecek.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 40 yorum
bunlar halkı mercedes passat bmv ye biniyor sanıyor şaka gibi ulan millet aç aç oturduğunuz yerden yasa çıkarmak ne güzel dimi bunuda bu koyunlar alkışlar eminim
hala trafikte 1970 model arabalar var avrupa ile karıştırıldı galiba
Boşun boşu sadece dört teker, bir direksiyon araç 130 bin liradan başlıyor. neden bahsediyorsunuz. Sıfır otoda ÖTV yi sıfırlayın acil.. Yeni bir vergi düzenlemsi istiyoruz. 1 araba kendimize +3 araba devlete ve bankaya almak istemiyoruz. Lütfen ÖTV yi SIFIRLAYIN.
bugün çok sevdiğiniz CHP'nin önderlerinden biri olan Bülent Ecevit getirmiştir Türkiye'ye ÖTV adındaki vergi daha öncesinde yoktu
170 milyar dolar dış borcu sen öde hemen sıfırlasınlar. Ama sıfırlama deyince akıl hep başka yerde onlarda!
@erdinc_karaca_1974 hadi seninki de kaldırıversin o zaman
@vatandas_1986_snmlb çok doğru tesbit harikasın başkan yaaa bu borcuda zaten yıllardır hümüten başı olan chp yaptı dmi! sen ilk önce bu borcu sorgula kendince nasıl olduğunu!
@erdinc_karaca_1974 ÖTV yi 99 depreminin hasarlarını karşılamak için 2002 de geçici olarak koydular. Ama 18 yıldır geçici vergiyi kaldırmayan senin çok taptıkların. Ona ne diyeceksin cahil ötesi.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler