FİNANS

Dünyanın en çok araç satan markası belli oldu!

Toyota Motor, 2021 yılının ilk 6 ayında küresel düzeyde 5,47 milyon araç satışı gerçekleştirdi. Firmanın denizaşırı satışları 4 milyon 300 bin , Japonya içi satışları ise 1 milyon 170 bine çıktı.

Dünyanın en çok araç satan markası belli oldu!

Toyota'dan yapılan açıklamada, şirketin yılın ocak-haziran dönemine ait verileri paylaşıldı.

ÇİP SORUNUNUN ETKİSİ AZALDI

Açıklamada, firmanın küresel araç satışlarında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ve yarı iletken çip tedarik sorununun negatif etkilerinin azaldığına vurgu yapıldı.

Açıklamaya göre, mini araç Daihatsu ile kamyon segmenti Hino dahil Toyota Motor, 2021 yılı ilk yarısında küresel düzeyde satışlarını, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 31,3 artırarak 5 milyon 467 bin 218 milyona çıkardı.

Firmanın denizaşırı satışları yüzde 36,5 artışla 4 milyon 300 bin , Japonya içi satışları ise yüzde 15 artışla 1 milyon 170 bine yükseldi.

Araç satışlarında, Kuzey Amerika ve Çin piyasalarında Toyota'nın yeni modellerine yönelik talebin etkisine vurgu yapıldı.

Bu arada Japon üretici, aynı dönemde 4 milyon 978 bin 200 araç satışı gerçekleştiren Alman Volkswagen AG'yi geride bırakarak "dünyanın en çok araç satan üretici firması" unvanını sürdürdü.

Kaynak: AA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
Ben de TOGG yazacaklar zannettim . Ne bileyim belki ülkeler sıraya girmiştir dedim kendi kendime .
Çok komik oldugunumu sanıyorsun
sığır tedavisi olmayan hemde
Bizim ülkede neden büyük otomotiv fabrikaları açılmıyor? Neden 20 yılda her konuda ilerlerken bu konuda yerimizde saydık? Bilenleri yoruma bekliyorum.
hangi konuda ilerledik kardaş fakirlikte ilk sıradayız o kesin dünyada birinci olduk
@feyyazkarahan her akşam resmi gazetei takip eden vatandaşların yaşadıı bir ülkedesin. oturmuş bir düzenin yok. hergün yeni veriler ekleniyor. Girdi maliyetlerin sürekli değişiyor. bir kararla elektriğe %15 zam yapılıyor. bir kararla gelir vergisi 5 puan artırılıyor. Bu ülkeye kim yatırım yapar ?
arge çalışmaları çok uzun sürer ayrıca uzun yıllara ihtiyaç vardır.. özel sektör rekabet edebilmek için uzun vadeye bu kadar para yatırmak istemiyor..onun yerine hazır teknolojiyi alıp kısa vadede para kazanma peşinde..
olsun bizi kıskanıyorlar sonuçta
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler