İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Fiyat artışının sürmesi bekleniyor

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, "İkinci elde yaşanan hareketliliğe baktığımızda fiyatların yükselmeye devam edeceğini düşünüyoruz." dedi.

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Fiyat artışının sürmesi bekleniyor

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, ikinci el otomotivde yaşanan hareketliliğe baktıklarında fiyatların yükselmeye devam edeceğini düşündüklerini belirterek, "Bunun başlıca sebebiyse, stoklara yeni girecek olan sıfır araç fiyatlarının yüksek olacak olma ihtimali ve buna bağlı olarak talebin ikinci ele kayması denilebilir." dedi.

Şahsuvaroğlu, AA muhabirine ikinci el otomotiv pazarındaki fiyat gelişmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye otomotiv pazarında hala sıfır araçların tedariğinde sıkıntılar yaşanması sebebiyle araç değiştirmek isteyen tüketicilerin ikinci el araca yöneldiğini dile getiren Şahsuvaroğlu, ayrıca sıfır araç pazarında oluşan talebe karşılık arzın yeterli olmamasının da fiyatların artmasına sebep olduğunu ifade etti.

İkinci el otomotiv fiyatlarının yükselmeye devam edip etmeyeceği yönündeki soruyu yanıtlayan Şahsuvaroğlu, "Buna net bir şekilde evet demek doğru olmasa da ikinci elde yaşanan hareketliliğe baktığımızda fiyatların yükselmeye devam edeceğini düşünüyoruz. Bunun başlıca sebebiyse, stoklara yeni girecek olan sıfır araç fiyatlarının yüksek olacak olma ihtimali ve buna bağlı olarak talebin ikinci ele kayması denilebilir." diye konuştu.

İkinci çeyrekte sıfır araç stok seviyesinin talebi karşılayacak seviyeye çıkmasıyla birlikte ikinci eldeki fiyat artışının biraz daha yumuşayacağını aktaran Şahsuvaroğlu, "Artış eğrisi biraz daha yataya dönüşecektir." ifadesini kullandı.

'İKİNCİ EL PAZARINDA DA ARZ KONUSUNDA BİR DARALMA YAŞANDI'

Şahsuvaroğlu, ikinci el araçlarda 2019 yılının aralık ayında segment bağımsız fiyat artışının yüzde 117,9, 2020 yılının ilk 15 gününde ise yüzde 5,8 olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Sıfır araç pazarında olduğu gibi, ikinci el pazarında da arz konusunda bir daralma yaşandığına dikkati çeken Şahsuvaroğlu, "Aralık ayında birçok kişi aracını satmayıp elde tutmayı tercih etti. Tedarikte yaşanan bu sıkıntı, ocak ayında herkesin aracını satmak istemesiyle seyrini değiştirdi. Gelinen noktada araç bulan herkes, fiyat artışına bakmaksızın araç satın alıyor." dedi.

'İKİNCİ ELDE DE YETKİLİ SATICILAR EN DOĞRU YER'

İkinci el araç alacaklara önerilerde bulunan Şahsuvaroğlu şunları kaydetti:

"Dernek olarak ikinci el araç satın alacaklara önerimiz, özellikle 1-10 yaş arası araçlar için yetkili satıcıları tercih etmeleri yönünde olacak. Yetkili satıcılar bir yandan en doğru ve güncel bilgilerle araç satarken ayrıca araç alındıktan sonraki güvenceler açısından da güvenilir birer kaynak durumundalar. Araç satın almak isteyenler böylece hem araç seçiminde hem de kendilerine sunulan alım kolaylıkları hem de aldıktan sonraki güvenceler gibi unsurlarda avantajlı olacaklardır. Sıfır araçlar için olduğu gibi ikinci elde de otomotiv yetkili satıcıları en doğru yerlerdir."

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 72 yorum
Şu anda ulkede mecbur kalmadikca arac almak bildigin ahmaklik, Beklerim 2 -3 ay, gider dusuk kredi ile 0 km alirim, fiyatlar oyle boyle degil ucmus gitmis, Ben şahsen ne aracimi satarim ne de alirim ,millette bir delilik olmus, sifiri 156 bin tl olan araca, 148 bin tl yazmis adam, 2 yasinda arac, Anlayan beri gelsin
@adyobatik01 sıfırı 156 bin olan aracı gidip sıfır almayı denedin mi hiç ben denedim. liste fiyatı şuan bu ama yarın ne olur bilemeyiz. almak istediğin aracın pek çocğunun sıfırı yok maalesef. ikinci elde bu sebeple tırmanıyor maalesef
hani geçen sene patates soğan alamıyoruz diyorlardı bakıyorum şimdi hepsi sıfır araba almış ne iş
Bu konuda haklısın kardeş. Ben de Aynı fikirdeyim. Ikinci el almak resmen enayilik Neden dersen ikinci ele saldırınca sıfır otomobil satışı duracak. Sonra devlet diyecek ki Piyasayı canlandırmak için. Hurda indirimi Bu sene de devam diyecek sonra sağ kalanlar hep zarar edecek. Sıfır kilometre bir araba almak daha akıllı
Yüksel sın anasını satayım daha nere kadar yükselecek 93 model doğan a 20 bin TL istiyor lar Recep başkanın buna el atması lazım Almanya ile ikinci el araba anlaşması yapmamız lazım
@aero2525 fiyatını yükseltenler bizleride madur ediyor, 2011 model 112 bin km de kazası değişeni olmayan dobloma 55 bin yazıyorum adam 45 bin vereyim diyor çünkü bir çok kişi fiyatını yüksek gösterdiği için normal fiyat yazanı bile aynı görüyorlar.
@aero2525 2012 de 53 bin tl ye hoda civic almıştım vay anası be doblo he 55 bin
dünyada arabaların modeli düştükçe fiyatı yükselen tek ülkeyiz .. millet arabayla yatırım yapıyor artık. 100 bine alıp 2 sene sonra 120 bine satıyor bindiğide yanına kâr kalıyor ..
2. elde düzgün araç zor bulunuyor. Nerede kazalı, yüksek kilometreli, sorunlu araçlar, hep onlar satışa çıkıyor.
adam malın iyisini satar mı?
@dincer_1970_gufbo turşusunu kuracak değil tabiki satar ama eşek parasına at arayanlar avucunu yalar.
@dokuzuncu_koy_1970 iyi mal iyi para demekki paranın edecegi araba o yok param var dersen 20.000 de boyasız araba alırım sana
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler