İkinci el otomobil fiyatları neden yükseliyor?

Yılın ilk dokuz ayında otomobil üretiminin geçen yıla göre yüzde 18 azalması ikinci el araç fiyatlarının yukarı yönlü harekete geçmesine neden oldu. Oto galer sahipleri piyasadaki arzın talebi karşılamadığından dolayı fiyatların artışa geçtiğini düşünüyor.

İkinci el otomobil fiyatları neden yükseliyor?

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), Ocak - Eylül dönemine ait verileri açıkladı. OSD’nin açıkladığı verilere göre otomobil üretimi geçen yılın ilk 9 ayına göre yüzde 18 oranında azaldı. Pandemi dolayısıyla üretimin yavaşlaması, sıfır araçların ve buna bağlı olarak da ikinci el otomobil fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Sıfır araçlara talebin yüksek olması ve otomobil fabrikalarında üretimin azalması nedeniyle de araç almak isteyenler 2. el otomobil pazarına yöneldi. 2’inci el araç pazarında fiyatlar değişkenlik gösterirken galericiler ise üretimin eski haline dönmesiyle fiyatların düşmesini öngörüyor.

Otomobil üretiminin azalmasının sıfır ve 2’inci el araçlarda fiyat artışına neden olduğunu belirten Galerici Faruk Ünal, piyasadaki arzın talebi karşılamadığı için vatandaşların sıfır yerine ikinci el araçlara yöneldi. Bu durum 2’inci el araçların fiyatlarının yükselmesine neden oldu. 2’inci el araç satışını sadece galericiler değil al-sat yapan kişilerde yapıyor, bu durum da fiyatların yükselmesinde etkili oluyor. Pandemi dolayısıyla ilk olarak Çin’de araba parçası üreten fabrikalar üretime ara verdi, ardından Avrupa’da ve diğer bölgelerde üretim fabrikaları üretime ara verdi. Ocak ayından beri geçen seneye göre daha az araba üretilmesi fiyatların yükselmesine neden oldu. Üretim eski haline döndüğünde araç fiyatlarının normal düzeyde olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Araç fiyatlarında anormal bir artış olduğundan bahseden Galerici Harun Camcıoğlu ise “Fabrikalar pandemi nedeniyle üretimi azalttı. Sıfır araçlara olan talep karşılanamayacak duruma geldi. Bu durum sıfır araçların ve sıfıra yakın olan araçların fiyatlarının anormal bir şekilde yükselmesine neden oldu. Sıfır araç almak isteyenler araç almak için yetkili satıcılardan araç siparişlerini veriyor. Siparişlerin teslim edilmesi için de aylarca beklemek gerekiyor. Beklemek istemeyen vatandaşlar da galerilerden daha yüksek fiyata araç satın alıyor. Üretimin az olmasından ikinci el araç piyasası da etkileniyor” diye konuştu.

KAYNAK:İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 36 yorum
Doğru cevap bu değil maalesef. Dolar kuru karşısında güç kaybeden ekonomimiz bazı ihtiyaçlara cevap veremeyecek ölçüde küçüldü buna bağlı olarak Otomotiv İnşaat Gıda temel ihtiyaç gibi konularda aşırı fazla artışlar meydana geldi. Bunu fırsat bilen Çıkarcı insanlar ki onlar Elazığ depremini bile fırsata çevirip ev kirasına zam yapan battaniyeyi bile 3 katı fiyatına satan zavallı insancıklar benim nezdimde.Kısacası üretimin olmadığı toplumlar sefilliğe pahalılığa mahkum olmuştur. bu her devirde böyle olmuştur.
ağzına sağlık kardeşim ????????
gerçekten çok güzel ifade ettiniz ilaveten diyim istedim dışarıdan aldımızı dolar ile aldımız için böyle olması da dolarımız kalmadığı için dir...
He yani dövizle alakası yok. Dalga geçiyorsunuz resmen. 100 bin$ olan araba hala aynı fiyat. TL değer kaybından dolayı fiyat yükseldi. Maaşımızı dolarla almıyoruz gerçi. Bizi ilgilendirmez.
tefecılerın elıne geçti
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler