İkinci el otomobil satışlarında yeni düzeleme! Ekspertiz raporu zorunlu oldu

İkinci el otomobil satışına getirilen yeni düzenlemeyle ekspertiz raporu zorunlu hale getirildi. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenleme oto ekspertizlerini memnun ederken, artık vatandaşların mağduriyet yaşamadan araç alabilecekleri belirtiliyor.

İkinci el otomobil satışlarında yeni düzeleme! Ekspertiz raporu zorunlu oldu

Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkındaki yönetmelikte yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girdi.

YETKİ BELGESİ ZORUNLULUĞU

Buna göre ikinci el araç ticareti yapanlara yeni yükümlülükler getirildi. Artık yetki belgesine sahip olmayan kişiler yılda 3 adetten fazla araç satamayacak. Yetki belgeli satıcılar ise ellerindeki araçları satarken, 8 yaşını geçmemiş ve 160 bin kilometrenin altındaki araçlar için ekspertiz raporu almaları gerekecek. Konuyla ilgili açıklamada bulunan oto ekspertizi Cihan Acar, yeni düzenlemenin ikinci el araç piyasasını hareketlendireceğini ve vatandaşların mağduriyet yaşamadan güvenle araç satın alabilmesini sağlayacağını söyledi.

OTO EKSPERTİZLER MEMNUN

Yeni düzenlemede yüz kızartıcı suç işlemiş kişilerin yetki belgesi alamayacağı belirtildi. Oto ekspertizi Cihan Acar, düzenlemenin dolandırıcılara karşı vatandaşları koruyacağını vurguladı. Uzun zamandır bu düzenlemeyi beklediklerini ifade eden Acar, “Zaten uzun zamandır bu düzenleme konuşuluyordu, nihayet de geldi. İnsanların da güvenli bir ortamda, sürprizlere kapıyı kapayarak daha güvenli ticaret yapabilmesi, insanların kandırılmasının da önüne geçecek bir uygulama. Araç almak bir yükümlülüktür aslında, insanlar araba alırken araçlarını ekspertize sokacak. Tabii bununla ilgili sokacakları ekspertize de bir standart getirildi. Hizmet yeterlilik belgesine sahip olan firmalardan, TSE hizmet belgesine sahip olan firmalardan belgelerini alarak, noterden bu belgelerle satış yapabilecekler” diye konuştu.

1

İkinci el araç ticareti yapanların yanı sıra oto ekspertizlerine de hizmet yeterlilik belgesi verileceğini söyleyen Acar, “Bizim de bununla ilgili bir denetim sistemimiz var. İşyerindeki cihazlarımızın kalibrasyonu doğru ölçüm yapıyor mu kontrolü yapılıyor mu, çalışan sayımız yeterli mi, arkadaşlarımızın tecrübeleri, ustalık belgeleri, kalfalık belgeleri var mı bunlarla ilgili denetimler yapılıyor. Biz bu istenilen şartları yerine getirmezsek hizmet yeterlilik belgesi alamıyoruz. TSE nezdinde verilen numarayla noterde o bilgi ile satış yapılabiliyor” ifadelerini kullandı.

2

'EKSPERTİZLERDE CANLANMA VAR'

Yeni düzenlemenin ekspertizler için de faydalı olduğunun altını çizen Cihan Acar, “Şu anda uygulama yeni olduğu için ufak bir canlılık var. Yeni olduğu için galericiler şaşkın. Sürekli ertelenen bir yasaydı bu. 13 Ağustos dendi ertelendi, 1 Nisan dendi ertelendi. Şimdi tekrar geldiğinde noter artık bu belgenin raporunu istiyor, galeriler de gelmeye başladı. Ben iyi olacağının düşüncesindeyim, insanlar kaldırılmayacak, yani biraz ticarette daha şeffaf, daha net bir ortam sağlanacak diye düşünüyorum” dedi.

3

(İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 72 yorum
Vatandasi araba alirken; devlet soyar, banka soyar, galerici soyar bi expersci kalmisti soymayan oda soysun. Millette sandikta sizi soyar haberiniz olsun.
ne güzel bir uygulama uc kağıtçı lar aracin kusurunu söylemiyor expertize sokuyorsun araçta herseu çıkıyor benim başıma geldi gazi Antep e uçakla gittim araçta değişen yok sadece ontarafta boya var diye gittim araç tampon demir sasi hava yastıkları patlak çıktı galericinin cevabi neydi biliyormisunuz eee hava yastığı patlarsa ne yapalım satmayalimmi dedi bende söyleyerek millete sat benim zamanım değerli dedim anladinmi şimdi devlet bence seni düşünüyor
20 dakikalık işleme 400-500 lira isteyen ekspertizler köşeyi dönecek demektir,asgari ücretle çalıştırdıkları ustaların expertizi ne kadar olacaksa .
Merak ettiğim noterde ekspertiz kaç günlük olacak.
@adcet en mantıklı soruyu sormuşsunuz tebrik ederim. Zaten olan olmuş geri de alınamayacağına göre kaçınılmaz için yol bulmak en mantıklı olanı.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler