Ödemesini yaptığı cipe ÖTV farkı isteyen bayiye mahkeme şoku

Bursa’da sıfır cip almak için 276 bin lira ödeme yaptıktan üç gün sonra, ÖTV zammı gerekçe gösterilerek kendisinden 55 bin lira daha istenilen vatandaş, bayiyi mahkemeye verdi. Mahkeme, dava sonuçlana kadar araca satılamaz kararı koydu.

Bursa’da ikamet eden Ferhat Yıldız, bir süre sıfır otomobil almak için para biriktirdi. Gerekli parayı topladıktan sonra sıfır otomobil almak için otomobil bayisine giden Yıldız, gerekli işlemleri yaptı. Toplam araç parasından eksik olan 60 bin lirayı da ayın 25’inde kredi çekip yatırdıktan sonra, ayın 28’inde bütün ödemeyi yapmış oldu. Arabayı almak için işlemleri yapıp aracına kavuşacağı günü sabırsızlıkla beklerken, sıfır otomobillerin ÖTV oranları değişti. Ödemeyi yaptığı için bu ÖTV değişikliğinin kendisini etkilemeyeceğini düşünen Yıldız, üç gün sonra aracını alacağı hayaliyle gittiği bayide şok yaşadı. İddiaya göre, ÖTV değişikliğinin ardından ödemesini yaptığı araç için 55 bin lira daha ücret istendi. Ancak ÖTV zammından önce yeni alacağı sıfır aracın tüm ödemesini yaptığını belirterek, yeni yapılacak olan 55 bin lira ödemeyi kabul etmeyen Yıldız,otomobil bayiisinden şikayetçi oldu.

MAHKEME SATILMAZ TEDBİRİ ALDI

Ferhat Yıldız, ödemesini yaptığı lüks cipe 276 bin lira ödeme yapan ve 3 gün sonra ÖTV zammındaki değişiklikleri göstererek fazladan 55 bin lira isteyen bayiden şikayetçi oldu. Yıldız'ın mağduriyetinin giderilmesi için mahkemeye başvurmasının ardından 2 gün sonra geçici karar açıklandı. Mahkeme, "söz konusu aracın üçüncü kişilere devrinin önlenmesi için dava sonuna kadar teminatsız olarak tedbir konulmasına, bu konuda ilgili Emniyet Müdürlüğüne müzekkere yazılmasına" karar verdi.

FİYATTA İNDİRİM OLSAYDI BU ŞEKİLDE GERİ İADE EDELİM DİYE UĞRAŞIRLAR MIYDI?

Ferhat Yıldız, '' Aldığım otomobilin tamamını ödedim. Daha sonra cuma akşamı ÖTV zammı neticesinde pazartesi günü aracı almaya giderken arkadaşlar bizi yoldayken arayıp 55 bin lira fark istediler. Bizde bayiye gittik. Oraya gittiğimizde arkadaşlar bize biraz beklerseniz bu işi halledeceğiz dediler. Saat 15.00 civarı gelin görüşelim dediler. Gittiğimiz de arkadaşlar sağolsun 30 bin lirasını siz verin 25 bin lirayı biz verip kapatalım dediler. Bizde tabi kabul etmedik. Sonrasında paramızı ödediğimiz için ihtar name çektik. Zam geldiğinde isteyen insanlar acaba fiyatta indirim olsaydı bu şekilde geri iade edelim diye uğraşırlar mı bunu da sormak istiyorum. Bursa 4. Tüketim Mahkemesine İhtiyadi Tedbir davası açtık. Mahkeme bizi haklı gördü ve aracımıza ihtiyadi tedbir koydu. Hukuki süreç devam ediyor. Sonrasında otomobil bayisinin Genel Müdürlüğünü arayarak görüştük. Onlara da şikayetlerimizi bildirdik. Durumun değerlendirmeye alındığını söylediler.'' dedi."

KAYNAK:İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
Ya kardeşim iyi güzelde ÖTV’ye zaman yapan otomobil şirketleri değil ki.. Mahkeme kararı aldırsan ne olacak ? Adalet kurumu devleti sorgulucak?
Adamda zammı siz yaptınız demiyor,fiyatta anlaşma ve satış yapılmış, üzerine para isteyemezsin,Sen şimdi birşey aldın, parasını ödedin ürünü aldın gittin,iki gün sonra satıcı sana buraya gel aldığın şey pahalandi farkı öde der ise odermisin
arkadaşım parayı vermişsinde ruhsat çıkmadan ötv fiyatı belli olmaz cuma akşamı yatırdığın için işlemler pazartesiye kalmış hadi geçmiş olsun
@lwlurat araç bayileri müşteri parayı verince aracın ötvsini vergi dairesine sonradan öderler ruhsat çıkmasına gerek yok adam parayı cuma saat 15.00 da yolladım diyor bayi direkt olarak para gelince aracın ötvsini yatırsaydı o gün hiç bir sorun olmazdı ruhsat isterse 1 ay sonra çıksın
bayi,de ötv farkını gidip akp.den alsın vermiyorsa mahkemeye versin :))
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler