Türkiye'nin Otomobili'nin fabrikası 'ÇED olumlu' raporunu aldı

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından çalışmaları planlandığı biçimde sürdürülen Türkiye'nin Otomobili yatırımı Bursa'nın Gemlik ilçesinde inşa edilecek olan fabrika inşaatının başlayabilmesi için gerekli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu olumlu olarak aldı.

Türkiye'nin Otomobili'nin fabrikası 'ÇED olumlu' raporunu aldı

TOGG'dan yapılan açıklamaya göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, "Elektrikli Otomobil Üretim Tesisi hakkında ÇED Yönetmeliği'nin 14. maddesi gereğince bakanlığımızca 'Çevresel Etki Değerlendirmesi olumlu' kararı verilmiştir." ifadesine yer verildi.

Yılda 175 bin adet üretim kapasitesi ile kurulacak olan fabrika ve müşterilere marka deneyiminin yaşatılacağı kullanıcı odaklı kampüs, toplam 22 milyar lira yatırım ile hayata geçirilecek.

Doğrudan 4 bin, dolaylı 20 bin kişiye istihdam sağlayacak olan fabrika, tamamlanıp üretime geçtiğinde Avrupa'nın ilk geleneksel olmayan (bünyesinde içten yanmalı araçlar üretmeyen) elektrikli araç üreticisi olacak.

Doğuştan yüzde 100 elektrikli C segmentinde bir SUV'la başlayacak olan fabrikadaki üretim, takip eden yıllarda tamamı doğuştan yüzde 100 elektrikli C Sedan, C Hatchback, B SUV ve C MPV modelleri ile devam edecek.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 27 yorum
adamlar uzaya gidio biz haaala otomobik yapacaz
ondan sonrada uzaya gideriz kardeş açlıktan ölen ülkelerde var sen ülken için ne yapıyorsun hiç düşündün mü ?
Sende onlarla uzaya git o zaman boş yapma. Otomobik ne? Türkçe konuşmayı bilmiyor, bana uzaydan bahsediyor. Neyse...
1 yıl geçti halen fabrika kurulmadı, anadol araba gibi olacak diye korkuyorum
Artık vakit kaybetmeden kazma vurulması lazım çok oluyorsun türkiye :)
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler