Volkswagen krizi büyüyor

Volkswagen'in emisyon testlerinde usulsüzlük incelemeleri Asya'ya yayıldı.

Volkswagen krizi büyüyor

Volkswagen’in ABD'de dizel araçlarındaki emisyon değerlerini manipüle ettiği iddiası sonucu patlak veren kriz tüm dünyaya yayılıyor. Volkswagen'in emisyon testlerinde usulsüzlük incelemeleri Asya'ya sıçradı. Alman hükümeti ise soruşturmaların tamamlanmasını bekliyor.
Volkswagen krizi büyüyor

Avrupa'nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen AG'nin ABD'deki egzoz gazı emisyon testlerinde usulsüzlük yaptığını kabul etmesinin
ardından skandal Güney Kore'ye yayıldı.

Hisseler ekside

ABD Çevre Koruma Ajansı'nın (EPA) geçen hafta Cuma günü VW ve Audi marka otomobillerin zehirli gaz emisyon testlerinde sonuçları çarpıtan bir yazılım içerdiğini ve bu nedenle şirketin 18 milyar dolara kadar para cezası alabileceğini açıkladı. Şirketin dün yüzde 19 düşen hisseleri bugün de yüzde 5'e yakın ekside.

Basında yer alan haberlere göre iddialar hakkında ABD Adalet Bakanlığı tarafından da adli inceleme başlatıldı. İddialar VW ve Audi marka Audi A3, VW Jetta, Beetle, Golf ve Passat araçların dizel modellerini kapsıyor.

Güney Kore'de inceleme başlatıldı

Reuters'a bilgi veren Güney Kore Çevre Bakanlığı yetkilisi Park Pan-kyu, şirketin 2014 ve 2015 yıllarında ürettiği Jetta, Golf ve Audi A3 model araçların incelemeye alınacağını, inceleme kapsamına giren araç sayısının 4,000-5,000 adet olduğunu belirtti.

"Tüm Alman modelleri kapsayabilir"

Park incelemenin ardından otomobillerin geri çağrılabileceğini belirterek, "Güney Kore kurumları dizel VW otomobillerde sorun bulurlarsa inceleme tüm Alman dizel otomobilleri kapsayacak şekilde genişletilebilir" dedi.

Volkswagen Kore konu hakkındaki sorulara cevap vermedi. Volkswagen'in Alman rakipleri Daimler ve BMW VW aleyindeki iddiaların kendileri için geçerli olmadığını belirtiyorlar.

Avrupa Komisyonu VW ve ABD'li denetleme kuruluşları ile irtibat halinde olduğunu ancak sorunun Avrupa'da satılan VW araçlarda da var olup olmadığını görmek için henüz erken olduğunu belirtti.

"Tam anlamıyla berbat bir iş yaptık"

Dün geç saatlerde 2016 model VW Passat'ın tanıtımı için New York'ta düzenlenen görkemli toplantıda konuşan VW ABD'nin başkanı Michael Horn, şirketin "tam anlamıyla berbat bir iş yaptığını" ve kusurlarını telafi edeceğini söyledi.

Horn'un araç hakkındaki sunumunda Passat'ın "temiz dizel" modelinin verimliliğinden ziyade sürücüye yardımcı sensör teknolojilerinden bahsetti.

Emisyon ölçümü skandalının şirkete yaratacağı maliyet belirsizliğini koruyor. Usulsüzlük iddialarına konu modellerin ABD ve Kanada'da satışı askıya alınırken, araç sahiplerinin VW'ye toplu dava açması da ihtimal dahilinde bulunuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
Bizim çevre ve şehircilik bakanlığı uyuyor mu? O araçlar bizde satılmıyor mu?
@ebleksin Bizimkiler için önemli olan araba satılsın devlete vergi gelsin. Başka bir olay onları ilgilendirmiyo bu konuyu da Allah a havale ederler....
@ebleksin HEEEE SATILOR.HELE DUR MİLLET ŞİMDİ SEÇİM HAVASINDA?
@ebleksin bakanlarmı zorladı VW otomobil alın diye.
Adamların Devleti var Milletine sahip çıkan insan olan hükümeti var...O araçları bizim sahtekarlara verseler balıklama atlarlar o kadar beyin var...
araba almaya gitti bu arkadaşlara ankara şaşmazda burnun ucuyla konuşması yüzünden gittim ford aldım iyikide almışım satış elemandan beli berbat bir iş yaptıkları
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler