Yerli otomobil TOGG'un bataryası Türkiye'de üretilecek

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) geliştirmekte olduğu elektrikli araç ürün gamı içindeki en temel bileşenlerden biri olan batarya için dünyanın önde gelen Li-Ion batarya üreticilerinden Farasis'i iş ortağı olarak seçti.

Yerli otomobil TOGG'un bataryası Türkiye'de üretilecek

TOGG ve Farasis tarafından, Bilişim Vadisi’nde TOGG Yönetim Kurulu üyelerinin de katılımıyla imzalanan kapsamlı niyet mektubu sonrası yapılan ortak yazılı açıklamada, Farasis ile birlikte geliştirilen batarya modülü ve paketinin Türkiye’de üretiminin yanında, Türkiye ve çevresindeki ülkeler için enerji depolama çözümlerini bir ortak girişim şirketi çatısı altında sunacak stratejik ortaklık seçeceğinin de titizlikle değerlendirildiği bildirildi.

BATARYA MODÜLÜ VE PAKETİ TÜRKİYE'DE ÜRETİLECEK

Varılan anlaşmaya göre TOGG’un batarya modülü ve paketinin Türkiye’de üretileceği aktarılan açıklamada, iki şirketin, batarya hücresi tedarikinin yanında imzaladıkları kapsamlı niyet mektubu çerçevesinde, Türkiye ve çevresindeki ülkeler için enerji depolama çözümlerini bir ortak girişim şirketi çatısı altında sunarak iş birliğini genişleteceği ifade edildi.

Açıklamada, "TOGG’un Bilişim Vadisi’ndeki yönetim merkezinde imzalanan stratejik ortaklığın genel prensiplerini içeren ortak girişim şirketi niyet mektubuna göre 2020 yıl sonuna kadar ortak girişim şirketinin kapsamlı iş planı oluşturulacak ve ortaklığın hukuki zemini bu süre zarfında detaylandırılacaktır. Bu çalışmalar doğrultusunda iki şirketin yönetim kurullarında son değerlendirme onaylardan sonra 2021 yılı başında ortak girişim şirketinin hukuken kurulması hedefleniyor." denildi.

TOGG ve Farasis arasında kurulması hedeflenen ortak girişim şirketinin iş planında tarafların en önem verdikleri konuların başında yerlilik geldiği belirtilirken, iş planı dahilinde batarya hücresinin de Türkiye’de geliştirilmesi ve üretilmesi konularının da detaylı bir şekilde değerlendirileceği, özellikle hücre kimyası konusunda geliştirilecek yetkinliklerin uzun vadede her iki tarafa da büyük katkı sağlayacağı kaydedildi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 46 yorum
yine taşlayacak ağaç bulur bu millet
Farasis Türkiye Firmasını yani yerli mi
@tekintas iş ortağı ne demek bir araştırsana
@taximlei araştır sende, farasis batarya üreten bir amerikan firması. amerikan ne demek onu araştır önce! iş ortağı dediğin ortaklaşa iş yapan demek, amerikalıya batarya ürettireceksin, üretim burada olursa biz sadece işçilik yapacağız ve esas payı amerikan firması alacak. böyle olunca yerli ve millimi oluyor diye soruyoruz, aldımı kafan yoksa daha açıklayıcı birşeylermi bekliyorsun? bunun bir tık üstüyle durumu bir eşşeğe bile izah edebilirim ama o düzeyde olmadığına inanmak istiyorum
e motoru yani gerisi dışardanmı öyle şeymi olur al dışardan montaj yap o zaman hepsini niye yapmıyoruz. yerlimi o zaman valla onu bunu bilmem ben aracınaattım 50 ye 6 ay önce şimdi sattıgım aracı 95 satıyolar varın gerisini siz düşünün. yazık ...?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler