FİNANS

Parasal sektör nedir?

Finans ve ekonomi alanlarında kullanılan ifadelerden biri de parasal sektör terimidir. Mevduat bankaları, merkez bankaları, yatırım ve kalkınma bankaları ile para piyasalarındaki fonları kapsayan bir sektördür. Para var eden sektör olarak da bilinir.

Parasal sektör nedir?

Diğer adı "Monetary Sector" olan parasal sektör, para piyasası fonlarını, kalkınma bankalarını, yatırım ve mevduat bankalarını ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasını kapsayan bir sektördür.

Parasal sektör nedir?

Parasal sektör bir tür para üreten sektör olarak tanımlanabilir. İçeriğinde mevduat bankaları, merkez bankaları, kalkınma bankaları, yatırım bankaları bulunur. Ayrıca para piyasalarında bulunan fonları da kapsar. Uluslararasındaki standartlara uygun olarak Merkez Bankası ve mevduat bankalarına eklemeler yapılmıştır. 2007 yılının Ocak ayında yapılan bir düzenlemeden itibaren parasal sektörler kapsamına kalkınma ve yatırım bankaları ile para piyasası fonları da girmiştir.

B tipi likit fonlar da parasal sektör tanımının içine girer. B tipi likit fon da genel olarak vadesine belirli bir günde az kalmış repo ve ters repolardan oluşur. B tipi likit fonda tahvil, bono, hisse senedi ya da uzun vadeli hazine kâğıtları yoktur.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler