50 ilin kaderini değiştirecek Karadeniz-Akdeniz Otoyol Projesi’nde sona yaklaşıldı

Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz döneminde ilk kez gündeme gelen, 2’nci Abdülhamid zamanında projesi çizilen 143 yıllık rüya, Karadeniz-Akdeniz Otoyol Projesi’nde sona yaklaşıldı.

2019 yılında tamamlanacak ve 5 ili direkt, 50 ili dolaylı ilgilendiren 818 kilometrelik otoyol projesi ile Karadeniz ile Akdeniz bağlantısı 6 saate inecek.

143 yıllık rüya gerçek oluyor

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 94 yorum
proje osmanlı olunca ses yok, en az bir teşekkür edebilirsiniz
@suleymangencer sence neden teşekkür etmiyolar tahmin edebilirmisin akp ne yaprsa yapsın iyde yapsa kötü kötü yapsa zaten olay anladınmı kardeşim
@suleymangencer O Osmanlı'nın yıkılışında, iki TÜRKİYE yitirdiği topraklarda okadar çok köprü,braj ve yapılacak oto yolıar vardı ki görüp uçuklarsın sevgili Gencer.
@suleymangencer Bu yapılan yollar kaç kişinin ekmek teknesini batırıyor bunu düşünen hiç olmuyor nedense...
@suleymangencer çünkü yalan haber.Düşünsene İstanbul-Ankara yolu yok karadeniz den akdeniz e proje .Muhendis varmıymış sordun mu?
yolü proje eden üzerinde ne gidecek onu da proje etmiştir değil mi?:))) dile kolay 143 yıl önce at arabalarının revaçta olduğu yıllar yani
osmanlısı ayşelisi fatmalısı yok bu işin. yol yapılmış işte derdin ne? reisciğin gibi kavgasız günü günden saymıyorsun herhal. geçmesende öde, dolarla öde, birilerine peşkeş olmasın problem yok. o yolun parasını zaten biz veriyoruz tekrar tekrar neden para verelim?
tamamda böyle bir proje yok. kara yollarının sitesinde yok sadece haber sitelerinde var. kim aldı ihaleyi? kim yapıyor inşaatı?
Cebinde kaç para var ve dolar karşılığı nedir bi bak sonra teşekür mü yoksa başka bir şey mi ederiz tahmin et.
143 yıllık rüya. Bu otoyol pahalı diye kimse kullanmaz, trilyon liralık yatırımı çıkartmak için devlet geçen, geçmeyen, duyan, duymayan herkesten parasını alır. Misal Orhangazi köprüsü, Feribot 45TL köprü 75TL. kimse kullanmayınca vatandaşa giydirilen maliyet. Karlı kim ihaleyi peşkeş yolu ile alan yandaş iş adamı... Hep aynı senaryo memlekette.
@inqontrol 5 yıl bekle bakalım o kimse geçmez dedigin yollar neden 4 şerit degil diyormusun demiyormusun...
@eddie_fake Ülke nüfusunun 4'te1'i İstanbulda yaşıyor O yolu kim kullanacak 4 şerit :D
Bu otoyol değilde Demiryolu olsa Memleketimiz daha faydalı olurdu.Türkiyenın Demiryoluna ihtiyacı var.Diğer gelişmiş ülkelere baktığimizda Ülkelerinin her yerinde demiryolu ağı var.Biz Petrolu dişardan,Arabyı Dişardan alan bir ülkeyiz.Yönetenler biraz da bunu düşünse.Yatırımı buna göre yapsa daha güzel olmaz mı
Türkiye demiryolu tren tramway falan imal ediyormuki acaba ?
@muhsinketenci tabikide bursa ve antalyada üretiliyor
hızlı trenler de yapıldı, ama bu yol turizm için de gerekliydi... Haa demiryolları yapılınca sanki kıymet mi bildiler, kabloları çalmışlardı hatırlarsan!
@muhsinketenci olmaz amaç anadolu insanını araplara köle yapmak olunca demiryolu işi sakat olur.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler