Bakanlar Kurulu'ndan son dakika açıklama: Kurban Bayramı tatili uzatıldı!

Kurban Bayramı tatil takvimi için beklenen gün geldi çattı. Bakanlar Kurulu bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası bayram tatilinin kaç gün süreceği açıklandı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, kurban bayramı tatilinin 10 güne uzatıldığını belirtti.

Bakanlar Kurulu'ndan son dakika açıklama: Kurban Bayramı tatili uzatıldı!

Bakanlar Kurulu bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında saat 14.40'ta Beştepe'de toplandı. Kurulun önemli maddelerinden biri de Kurban Bayramı tatili oldu. Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kurban Bayramı tatilinin 10 gün olduğunu açıkladı.

Bozdağ, "Bakanlar Kurulumuz, yaklaşan 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kurban Bayramı, vatandaşlarımızın bu bayramlar vesilesiyle aile ziyaretleri, turizm sektörünün canlanması ve ticari hayatın olumlu etkilenmesi ihtimallerini değerlendirerek, vatandaşlarımızın rahat bir şekilde bayramlarını idrak etmeleri maksadıyla Kurban Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı'na tekabül, tekaddüm eden günleri ve ara gün olan yarım günün idari izinli olmasına karar vermiştir. Buna göre, 28 Ağustos Pazartesi, 29 Ağustos Salı günleri tam gün, 31 Ağustos Perşembe günü yarım gün idari izinli sayılmasına karar vermiştir." dedi.

Turizmciler 6 günlük bayram tatilinin 28-29 Ağustos’un da dahil edilerek 10 güne uzatılmasını, böylece turizmde gelirlerin artmasını istemişti.

ÖDEMELER 25 AĞUSTOS'TA YAPILACAK

İşsizlik ödeneği kısa çalışma ödeneği ücret garanti fonu yarım çalışma ödeneği ve iş kaybı tazminatı ödemelerinin de her ayın son günü itibariyle yapıldığını hatırlatan Bozdağ, “Ağustos ayının son gününün idari içinli olunması ve yarım günde tatil olması nedeniyle bu ödemelerde 25 Ağustos 2017 Cuma gününden itibaren yapılacaktır. Vatandaşlarımız PTT şubelerine başvurarak ödemelerini alabileceklerdir” açıklamasında bulundu.

KÖPRÜ VE OTOYOLLAR ÜCRETSİZ

Bozdağ, "Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından işletilen köprü ve otoyollarda 30 Ağustos 2017 Çarşamba gününden başlamak üzere 5 Eylül 2017 Salı günü saat 07.00’ye kadar ücret alınmayacaktır” şeklinde konuştu.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ NE ZAMAN?
31 Ağustos 2017- Perşembe Günü | Arefe

1 Eylül 2017 - Cuma Günü | Kurban Bayramı 1. Gün

2 Eylül 2017 - Cumartesi Günü | Kurban Bayramı 2. Gün

3 Eylül 2017 - Pazar Günü | Kurban Bayramı 3. Gün

4 Eylül 2017 - Pazartesi Günü | Kurban Bayramı 4. Gün

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN 10 GÜN TATİL SİNYALİ VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce yaptığı açıklama "10 günlük tatile yeşil ışık" olarak yorumlanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda tabii Hükümet, bu 10 günü programına aldı, çalışıyor. Eğer önünde ve arkasında durum hakikaten müsaitse turizm açısından isabetli olur ve gerek iç turizmde, gerekse dış turizm açısından şu anda hareketlenen turizm -mesela bugün itibarıyla Antalya yüzde 80'i doluluk oranı itibarıyla yakalamış vaziyette- bu da turizm sektöründeki açığımızı süratle kapama fırsatını verir. Öyle zannediyorum ki salı günü Bakanlar Kurulumuz var. Bunu Cumhurbaşkanlığı'nda yapacağız. Hayırlı bir adım olur diye düşünüyorum." ifadelerini kullanmıştı.

İKİ BAKAN OLUMLU SİNYAL VERMİŞTİ

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız açıkladı. Salı günü Bakanlar Kurulu toplanacak. Bakanlar Kurulu’nda karar verilecek. Benim düşüncemi soruyorsanız teklif gelirse müspet oy kullanacağım" demişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da turizmcilerin, Kurban Bayramı tatilinin 6 veya 10 gün olarak kararlaştırılıp ilan edilmesi beklentisine ilişkin, "Antalya milletvekili olarak tercihimizi tabi ki turizmden yana kullanacağız. Ancak salı günü Bakanlar Kurulu’nda karara bağlayacağız" diye konuşmuştu.

EKONOMİ BAKANI NE DEMİŞTİ?

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise ilk açıklamasında "Bu üretimi düşürür, turizmi destekler mi destekler. Onun için buradaki bölümde susma hakkımı kullanıyorum. Türkiye olarak tatilden daha çok çalışmaya, üretmeye ve ihracat yapmaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Ama diğer taraftan bununla ilgili alınacak kararlara da saygı duyoruz" diye konuşmuştu.


KURBAN BAYRAMI'NDA YURT DIŞINA TATİLE GİDECEKLER DİKKAT!

Arife gününün tam gün tatil ilan edilmesinin özellikle uzak ülkelere gitmek isteyenler için avantaj olacağına değinen Pronto Tour Kurumsal İletişim Müdürü Mehmet Güneli, "Yazın tatile gidemeyenler için okulların açılmasından önceki belki de son şans diyebiliriz. Uzak bölgelere gitmek isteyenler için de bir fırsat olabilir. Kurban Bayramı tatilini başta Schengen vizesi bölgesi olmak üzere, vizeyle gidilecek ülkelerde geçirmek isteyenlere tavsiyemiz, rezervasyon için acele etsinler. Kısıtlı bir süre kaldığı için vize işlemlerinin erken başlaması önemli bir avantaj" diye konuştu.

Güneli, yurt içinde de tercihlerin çoğunlukla Ege ve Akdeniz odaklı olduğunu bildirdi. Kemer, Belek, Alanya ile Bodrum ve Marmaris'in her dönem ilgi gördüğüne işaret eden Güneli, "Ancak gözlemlerimiz, son dönemde Kuzey Ege'deki rotaların daha çok ilgi görmeye başladığı yönünde. Yine Kıbrıs otelleri de bayram için yoğun rezervasyon alıyor." dedi.

2017 YILINDA KURBAN FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, gerekli çalışmaları yaptıklarını, üreticinin, esnafın, tüketicinin Kurban Bayramı'nı rahat geçireceğine inandıklarını belirterek, kurbanlık fiyatlarının geçen yılın üzerinde olmayacağını düşündüğünü söyledi.

Fakıbaba, Tekirdağ Valiliği ziyaretinde yaptığı açıklamada, yıllardan sonra ilk defa Trakya'ya geldiğini kaydederek, memur olarak ilk görev yerinin Edirne-Enez olduğunu, 1977'de sağlık ocağına tayin edildiğini aktardı.

Trakya'yı çok sevdiğini, buranın insanını çok beğendiğini dile getiren Fakıbaba, bakan olarak ilk gezisini buraya yapmaktan büyük gurur duyduğunu anlatı.

Fakıbaba, "Trakya, insanıyla, toprağıyla, sıcaklığıyla mükemmel bir yer. Dünyanın en önemli tüketici merkezlerinden olan İstanbul'a çok yakın. Trakya'nın toprağının, çiftçisinin, üreticisinin ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Burada olmaktan çok mutluyum." diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 129 yorum
BİZ NASIL AY SONUNU GETİRİRİZ.KURBANI NASIL KESEBİLİRİZ DERDİNDEYİZ,SİZ TATİL DERDİNDESİNİZ.SANKİ ÇOK GELİŞMİŞ BİR ÜLKEDEYİZ DE ÇALIŞMAYA İHTİYACIMIZ YOKMUŞ GİBİ...BASİRETSİZLER MİLLETLE DALGA GEÇER GİBİ %3 ZAM ÖNERİYORLAR.. BENİM TATİLE DEĞİL PARAYA İHTİYACIM VAR...
iPhone'dan yazıyorsun kesin
@muslanmaz 500 lira verseydiniz kurban yardım parası
@muslanmaz Türkiyeninde Ekonomisinin,Turizmin canlanmasına ihtiyacı var.Gücü olmayan tatil heveslisi varsa hemen Bankaya veya Kredi kartına.
Türkiye nefesini tutmadı memurlar nefesini tuttu..
memur tatil yapiyorsa özel sektor calissin tutan mi var memura tatil olunca sana kimse dukkanini kapa demiyor
@ceylan05 he adam dükkanı kapasın gitsin senin zihniyetinde esnaf olursa batar tabi
@ceylan05 özel çalışanlar için devlet bu ay vergiden düşsün yada ssk primlerini almasın hepten yatalım turizm nasıl patlıyormuş görelim.
ooohhh ne güzel dünya ya. butün memurlar tatil yapsin. tabiri caizse yatsin. polisler sürünmeye dvm etsin. polislerin calisma sartlarinin düzenlenmesini istiyoruz. saglik bakanligini örnek alabilirsiniz mesela!!!
senin yerinde olmak isteyen milyonlarca insan var bırak o zaman o mesleği lekeleme
kardeşim...düz memur olaydın 2200 tl.maaş ile çalışsaydııın...4500 tl maaşı kıvırırken iyiiii...ne yapalım, senin mesleğin cilvesi de buuu... Allah kolaylık versin kardeş...????????????
@omer_koc_j5 Ark.Tatilin uzaması,Turizmin canlanması için.Yani maddi gücü olan Memurlar Aile fertleri ile tatil yapsın diye,olmayan Bankaya koşsun diye.
istifa et
@orkun_benk dışı senı içi benı yakar
bir daha dunyaya gelsem ögretmen olmak icin en prestijli meslekleri bile elimin tersi ile iterim. ögretmenler meslek yapmiyor hobi yapiyor. bu nekadar tatil ya. tatil ögrenciye olmasi lazim memura değil. hukümetin buna bir cözüm bulmasi lazim. memurlar arasinda haksizlik diz boyu.
aha eğitim fakültesi orada oku da ol????
Ülkenin sorunları bitti bi sen kalmıştın zaten
nasil bur dusunce tarzin var sirf ogretmene laf edecem diye atlamizsin sazan gibi...birader ogretmen zaten yaz tatilinde iyimisin ...
denesene hadi öğretmen olmayı tutan yok o çileli yolculuğu gecebilecekmisin
benim dayım 15 yıllık öğretmen geçinemiyor ve yazları bile kurstan kursa koşuyor bu ülkede öğretmene bile değer verilmiyor tabi senin gibi insanlar bu şerefli mesleği hobi olarak görürse tabi eğitim yerlerde sürünür !
Sakin ol şampiyon öğretmenler zaten tatilde. Her tatil haberinde öğretmenlere sallamayın.
boş boş konuşma öğretmen zaten tatilde..
ogretmenin tatili uzamadi ki bilmeden konusiyosunuz. eylul ayinda seminerler basliyor. bayramdan sonra basliyo yani. bayramdan onceyi tatil yaptilar ogretmenlerin tatili uzadi mi saniyosun...
ulan erkekleri düşünün bee.hanimlar evde durmuyo masraf ustune masraf ne tatili:)
@ant1trust hanımı da çalıştır bide kredi borcuna sok bak bakalım nasıl kıymetli olur parası :) :) :)
cumhur baskanim ben asgari ucret aliyorum evimi gecindirmek zorundayim ev kira iki cocugum var ben nasil tatile cikayim nasil kurban keseyim elinizi vicadniniza koyun bu tatil bizlere degil memurlara iki gun bayram tatili yapicam ve ben otobuse biniyorum tam akbil basiyorum polis bedava ogretmen %50 indirmli adalet neredesoylermisiniz bana biz alistik kit kanahat gecinmeye ayagimda ayakkabimkalmadi cocugum okula basliyor cocuklarim birsey istedimi sabah kahvalti etmeyip ona birikim yapip almaya calisiyorum benimsize hitiyacim yok ama oy istemeye gelince mangalda kul birakmazsiniz 05323648221
@clubeer ilkokuldan sonra okusaydın sende memur olsaydın otobüse değil kendi arabana binerdin k
Sen hakkını savunacaksın diye başkalarının özellikle polislerin görevlere gidiş gelişi mi gözüne geldi kaldı ki bu hakka sadece polis değil asker postacı zabıta sarı basın kartlı vs vs.. Hee şunu da söylim sen iki tatil yaparsın bayram da memurlar içinde polis onu da göremez kardeş için rahat olsun(!)...
Heee gel polis ol kardeş madem her şey bedava madem 10 gün tatil yapıyorlar polisler(!)
eeee işte bak senin gibi %50 bunlara oy veriyor sonrada çıkıp ağlıyor, diyarbakırlı kardeş 16 senedir bunlara oy verdik birazda başkalarını deneyelim baktık yapamiyor tekrar bunlara veririz nasillll belki diğerleri bunlardan iyi yapacak denemede ne zarar var bunlara artık yeter demenin vakti gelmiştir lo
@clubeer okumak ile devlet memurumu oluyor birader memr olma şartları başka kpss den 87 aldım adalet bakanlığı sınavına girdim daktilo sınavını geçtim mülakatda elendim acaba niye çünkü torpilim yoktu 70- ile 77 arası bütün yozgatlılar kazandı bekir bozdağ adaletin olmadığı adaler bakanıyken
4 ay çalışıp 8 ay tatil yapan bu ülke nasıl batmıyor ? yemin ederim çözemedim.
erdoğan tercihini söyledi zaten gerek yok diğer bakanlara kurula falan kesin 10 gün
turizm sektörü tüm hazırlıklarını tamamladı demişsiniz tüm kazıkları hazırladı diyeceğinize lütfen düzeltelim
BİR YIL OLSA NE YAZAR.NASIL OLSA BATMIŞIZ
@kamayrak15 Öyle deme bak çoluk çocuk tatil yapabilesin diye Kurban bayramı tatili uzatıldı.
Memurlarına var işçiler ölsün
cumhur başkanımı yoksa padişahmı belli değil herşeye bu karar veriyor , gitti gidiyor ülke :(
TURİZİMDE OLMAYAN ESNAF NE YAPACAK ?
Ben de her şeyi bir kenara bırakıp bu haberi dört gözle bekliyordum tam.
NE KADAR BÜYÜK GÜN AYRAN YOKTUR İÇMEYE TAHTAVERELLİ İLE GİDER SIÇMAYA .AYRICA KİM CESARET EDİP REİSİN LAFINNIN ÜZERİNE LAF SÖYLER
çalışmaya ihtiyaçımız var. sadece turizmcileri düşünmeyin.
haftasonu bayram resmi gün derken memurun yaptığı tatilin 4te birini özel sektör yapamıyor bizim evimiz ailemiz yok tabi siz gezin biz size hizmet edelim KPSS den 88alip memur olamıyoruz boşuna okuyoruz
kolaysa sende al 88 tutan mı kardeş... aha kpss orada çalış kazan engelmi oluyorlar
@fenerli197 sen 88 almışsın ama resmi tatilin ne olduğunu öğrenememişsin daha
işçi bayramında memur izin yapar, resmi tatillerde memur izin yapar, dini bayram tatilleri uzatılır memura yarar, zam oranları memura göre belirlenir... bu memlekette bize uyan hiç bir sey yok arkadaş..
@the_wild07 İŞÇİYE UYAN İŞÇİ BAYRAMI VAR ONUDA POLİS COPUYLA BİBER GAZIYLA TAZYİKLİ SUYLA KUTLANIYOR.HAA BİRDE BUNLAR İŞÇİ DEĞİL ÖRGÜT ELAMANI HEPSİ TERÖRİST DİYEN ADİLER MEVCUT.
vay beee hayat memura güzel valla özelliklede öğretmene su öğretmenlere bi düzenleme gelsin artık hangi maslekte 3 ay yatıp para almak var ey ahaliiiiiii
@veysel266 kıskanma ne olur çalış seninde olur
teşekkürler BAKANLAR kurulu
yazıklar olsun sizin adaletinize memur yattığı yerden maaş alsın yılın yarısın izin yapsın asgari ücreti özel sektörde çalışan ne yaparsa yapsın yazıklar olsun ADALETİNİZE
Bari özel sektör için de bi formül düşünün varsa yoksa memurlara hizmet... Özel sektör patronları tatil konusunda oldukça cimriler..
@nimet_saltik_1986 170 denen bi numara var ara şikayet et onuda mı ben yapayım
1404 tl maaş ile düşünüyorum şuan hangi ülkeye gidip kafa dağıtsam.. önerisi olan varmı?
doymadı bu turizmciler...iki kişi 1 hafta 7200 tl para istiyorlar....bence hiç çalışmayıp full tatil olsun gariban turizmciler kurtulsun... turzim lobiside iyi güçlüymüş bu arada
Ya birakin Gariban icin daha iyi keske 20 gun olsa biz Yine calisioz en azindan bastaki mudurler onlar bunlar gidio Rahat takilioz Ayrica Bayram Mesaisi 2 kat yaziliyo Keske hep Tatil olsa .Gecen Bayram calistim Daha Fazla para kazanicam dedim MALESEF TEMMUZ VERGI AYI diye Mesaileri Kestiler Asil Sorun Su Asgari ucretli ve 2 binn bandinin altinda Maas alanlardan KESILEN VERGILER.Futbolcu 2 trilyon aliyo 1800 tl aliyorum benden daha Az VERGI ODUYOR
Adalet nerde hani. Asgari ücretle çalışıyorum 2 tane çocuk yine kurbanı boynu bükük ve çalışarak geçircez.Özel sektör bayramın 4 günü çalıştırıyor ama hakkımızı arayan nerde.Zaten bayram bize değil ki memur ve zenginlere.
ne büyük gün ne büyük zaten yaz sezonu ve tatil beldeleri full bayram olsa ne olur olmasa ne olur millet yine keyfine bakıyor allah fakire fıkaraya yardım etsin
18:17 tatil 10gün, hayırlı olsun!
açık ve net ramazan bayramı 3 kurban bayramı 4 gündür onu oraya bağla bunu buraya bağla tatili uzat tembel ülkeyiz vesselam yattığımız yerden nasıl para kazanırız onun derdindeyiz. elin oğlu uzaya giden araçlar yapıyor biz daha arabanın hayalindeyiz yatarak olmaz bunlar...
yavv sende yap uzaya gidelim bir fikrin varda dinlemediler mi...
millet geçim derdinde,bunlar da önce naz,caz yapsa da neticede oy derdinde..
@cabbidi ESNAF GEÇİM DERDİNDE MEMUR TATİLLİ KAPMIŞ DAHA NE YAPSIN
tatil zenginlere parası olanlara var biz memur işçi ,asgari ücretliye ne tatili çalış çalış çalış . dalga geçer gibi yüzsüz yüzsüz gülüp yüzde 3 zam teklif edenlere tatil var ..
@mustafa_1986_khszc FAKİR ASKER OLUR FAKİR ÇALIŞAN OLUR MEMLEKETİN EN GÜZEL YERLERİNDEDE ZENGİN SEFA SÜRÜR
Vergi alınırken herkesten eşit alınıyor ama iş tatile gelince nerde adalet.Asgari ücretle çalışıyorum 2 tane çocuk gırtlağa kadar borç yine boynumuz bükük geçircez bayramı.Zaten bayram bize değil ki.Özel sektör bayramda full time çalıştırıyor ama hakkımızı arayan nerde.
@yunus_karan_1981 hakkını kendin arıcan kardeş başkasının senin hakkını aramasını bekliyorsan çok beklersin daha
ahh ahhhh o bi haftalık tatilde kaybettiğimiz parayı 3 ayda yerine koyamıyoruz.dukkan kirası yol yemek vergi sgk ve diğer giderler esnafın beli bükük devlet biraz da esnaf kardeşlerinin sırtındaki yükü azaltsin lütfen.
@fangiri paso borçlarınız silinirken devamlı teşvik ve krediler verilirken hiç vatandaşa da bişiler verin ayıptır demiyonuz ama
@fangiri SANA VE TÜM ESNAFLARA TATİL YOK GİT ÇALIŞ ÇALIŞ ÇALIŞ ARTIK ESNAFLARADA DÜZENLEME ŞARTTTTTT
@ggelecek_1981 be cahil adam sen nerenden uyduruyorsun o borç silme ve teşvik olayını.devletin sildiği sadece bitmiş dükkanını kapatmış 500 liralık borcu 5000 tl olmuş olan esnafın borçlarını güncel faize göre yapılandırması olayıdır.yoksa silinen hiçbir şey yok.o teşvik dediğin de bedavadan kimseye para verilmiyor sadece belli bir kesime ki bu yüzde 5 i bile geçmez onlara düşük faizli kredi imkanıdır.sen zaten bu kafayla düz vatandaş olmaktan başka bişey olamazsın.olma da zaten.
devletin kendi çalışanı ile diğer vatandaşların is hayatında maddi ve manen yani haklar anlamında çok uçurum var is hayati adaletsizlik dolu kendi memuruna devlet özel sektördeki vatandaşlara yok devlet bu anlayış adaletsizlik doguruyo en azından devlet denetleme görevini doğru yapsa bari
@mustafagul70 resmi tatil demek tüm çalışanlara demektir
28-29 tam gün 31 yarım gün ne iş lan bu
Yatacak yeriniz yok eeeeeyyyyy hükümet, almanyanın tarihine bakın nasıl bu zengin hâle gelmişler, hiç durmadan sürekli çalışarak bizde ver yatsın millet, millet ekmek bulamıyor bunlar tatil peşinde Allah bu devletin bir kuruşunu haksız yere harcayanları çoluğunu cucogunu yedi sülalesini helak etsin inşallah Aminnnnnnn.
@mahoni_inoham_2000 ,Reis, " hasbelkader zengin olmuş Almanya " dedi..Mercedes'i BMV'yi de Osmanlı icat etmiş zaten...
Devlet memuruna kıyak, özel sektör çalışanına şamar oldu.
@abdurrahman48 AYNEN ESNAFTA 10 GÜN DÜKKAN KAPAMALI
@abdurrahman48 resmi tatil diyor anlaman yok mu yani herkeşe tatil
@abdurrahman48 resmi tatilin sözlük anlamına bakınız
niye idari izin resmi tatil yap şunu en azından çalışanlar çift yövmiye alır
@otanaa haberi okumaya bile üşeniyorsunuz
sayın hemşehri bakanımız üretim yapan asgari ücretli işçiye şu tatil bi uğrasa olmami
SERBEST MESLEKLERE DE TATİL DÜZENLENMESİ YAPILMALI !!!! MAĞAZALAR VE ÇALIŞANLARA DA TATİL OLMALI TÜM MAĞAZALAR TATİL SÜRESİNCE KAPALI OLMALI
Diğer Haberler