Çalışana elden ücret veren patron yandı

Türkiye ekonomisini milyarlarca liralık zarara uğratan kaçak işçilikle mücadelede yeni bir yol haritası hazırlandı. Ücret, prim gibi ödemeleri banka üzerinden yapmayan işletmelere idari para cezası kesilecek.

Çalışana elden ücret veren patron yandı

Son üç yılda Kaçak işçi çalıştıran yaklaşık 200 bin işletmeye 1.2 milyar liralık ceza kesildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kayıt dışı ile mücadele için risk analiz merkezleri kurarken, başta inşaat sektörü olmak üzere çalışana elden ücret dönemi tamamen kapanacak. İnşaat sektöründeki tüm aktörler de kayıt altına alınıp birebir izlenecek. Ücret, prim gibi ödemeleri bankalar üzerinden yapmayan firmalara yönelik yaptırımlar ağırlaştırılacak.
İKİ AYAKLI HİZMET

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, kayıt dışı işçi çalıştırma ihtimali yüksek olan işyerlerini belirlemek için risk analizi yaptıklarını belirterek, iki ayaklı hizmet sunduklarını bildirdi.
Bakan Sarıeroğlu, son üç yılda SGK, il müdürlükleri ve Alo 170 hattına yapılan ihbar ve şikâyetlerle sigortasız işçi çalıştıranlara yönelik yapılan işlemlere ilişkin sorulara yanıt verdi. Sarıeroğlu, denetimle beraber işverene verilen rehberlik hizmeti ile yükümlülüklerini ve kaçak işçilik konusunda karşılaşacakları yaptırımları anlattıklarını kaydetti.

TEŞVİK, İHALE HAKKI YANIYOR

SGK, sigortasız işçi çalıştıran işletmelere, kayıtsız çalışan her bir personel için 2 asgari ücret tutarında idari para cezası kesiyor. İşçiyi bir yıl boyunca sigortasız çalıştırdığı tespit edilen işverenlerden bu bir yıl içinde sigortalı adına ödenmesi gereken primlerin tamamı tahsil ediliyor.

Yeni dönemde esnaf daha fazla kayıt içine girecek. İnşaat sektöründeki aktörler kayıt altına alınıp izlenecek. Risk analizleri kapsamında sigortasız işçi çalıştırdığı belirlenen patronlar ihalelere katılamayacak. Ücret, prim gibi ödemeleri banka üzerinden yapmayan işletmelere idari para cezası kesilecek. Hükümet, kayıt dışı ekonominin GSYH'ye oranının 5 puan azaltılmasını hedefliyor. (Sabah)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Elden ücret veren patron yanacak haaa! Öncelikle kendi ailesini çevresini sigortalı gösteren 3 kuruşa personel çalıştıran patronlar, sonrasında asgari ücretli gibi gösterilen ve maaşı bankaya yatırılan maaşını çektiği anda 3 kuruş maaşın üzeri kendisine iade edilen patronlar işverenler tespit edilip bunlara kat kat cezalarının uygulanması gerekir. Personel ya da ailesi çekiniyor şikayet etmekten! Ne yapsın 3 kuruşta alsa maaşını o işe ihtiyacı var. 3 kuruş diyorum karşılığı neredeyse 800 ila 1000 TL arası. Nasıl mı tespit edilecek bunlar? Benim naçizane teklifim
Nasıl ki yolcu taşıyan araçlara görevli Polis Memurları bindirilip yaptıkları her hata tespit ediliyor ve sonrasında cezası tatbik ediliyorsa tüm şehirlerde ilgili denetmenler ( bunlar SGK ve Maliye görevlileri) müşteri kılığında işyerlerine bir değil birkaç kez müşteri kılığında yaka kamerası veya herhangi bir gizli kayıt cihazıyla alışverişe gitsinler burada bulunan elemanlarla sohbet eder gibi çalışıp çalışmadıklarını sorsunlar sonrasında resmi kayıtlarını kendi sistemlerinden araştırıp kayıtlı çalışıp çalışmadıklarını denetlesinler. Tabiii bu olmayacak bir şey değil mi sebebi!
Denetleyememenin sebebi görevlendililen Denetim Personelinin kendi Memleketinin insanı olması Ama bekleyin az kaldı. Emekli olmama çok az bir süre var ve emekli olduğumda bu işi bu ülkenin bir ferdi olarak bizzat kendim yapmayı düşünüyorum.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler