Cari açık nisanda 5.4 milyar dolar

Türkiye'nin cari işlemler hesabı, nisanda 5 milyar 426 milyon dolar açık verdi.

Cari açık nisanda 5.4 milyar dolar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Nisan 2018 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı.

Cari işlemler açığı nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 1.7 milyar dolar artış göstererek 5.4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Analistler cari açığın 5.3 milyar dolar olmasını bekliyorlardı.

Öte yandan 12 aylık cari işlemler açığı 57 milyar dolar olarak kaydedildi.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Söz konusu gelişmede, hizmetler dengesinden kaynaklanan net girişlerin bir önceki yılın aynı ayına göre 375 milyon dolar artarak 1 milyar 474 milyon dolar olarak gerçekleşmesine rağmen, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının 1 milyar 817 milyon dolar artarak 5 milyar 462 milyon dolara ve birincil gelir dengesi açığının 279 milyon dolar artarak 1 milyar 489 milyon dolara yükselmesi etkili olmuştur.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 366 milyon dolar tutarında artarak 1 milyar 122 milyon dolara yükselmiştir.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 269 milyon dolar artarak 1 milyar 423 milyon dolar olmuştur."
'Kaynağı belirsiz' 264 milyon dolar

Resmi rezervlerde nisanda 2.76 milyar dolar rezerv artışı gözlenirken, net hata noksan kalemi Nisan'da 264 milyon dolar oldu. Net hata ve noksa ocak-nisanda ise 3.8 milyar dolar olarak duyuruldu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
eyy vatandaşım bu 1 aylık cari açıkla yeni köprü yapılır be köprü !
chp niye köprüler yapmadı eyyy cahil
@hinterlandtime sen iyimisin aktrol mesele cari açık bir açıkla neler oluyor ucu sanada dokunacak köprüden gider gider gelirsin coştukça coşuyor ülkem
ımfye olan borcumuz bitti diyen zatı kusursuz şahsiyetlere :) anlatmaya çalışıyoruz ama neyse yormayacam kendimi zerre haketmiyorsunuz anlamayan tayfa.
begenmediginiz sahis sizi agzinizin acliktan kokmasindan dis guclerin ulkenizi ele gecirmesinden kurtarmistir sen ve senin gibiler ne anlar...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler