E-Devlet Miras sorgulama hizmete girdi! Miras sorgulama hizmeti nasıl yapılır?

Milyonlarca kişinin E-devlete akın ettiği, soy ağacı sorgulama ve sefer görev emri uygulamalarının ardından yakınlarından miras kalıp kalmadığını da e-devlet üzerinden sorgulayalayabileceğimiz hizmet devreye girdi. İşte miras sorgulama için bilmeniz gerekenler...

E-Devlet Miras sorgulama hizmete girdi! Miras sorgulama hizmeti nasıl yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının internet üzerinden devlet hizmetlerine ulaşabildiği e-devlet, yeni bir uygulamaya başladı.

Geçtiğimiz dönemde Alt-üst Soy Sorgulama, Sefer Görev Emri gibi hizmetlere aşırı ilgi nedeniyle kilitlenen e-devlet'te artık yakınlarınızdan miras kalıp kalmadığını da öğrenebileceksiniz.

Mirasçılık Belgesi hizmeti, 6 Mart 2018 itibariyle hizmete girdi.

Miras Sorgulama hizmetiyle ilgili e-devlet'te bir de açıklama yer aldı, açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir."

MİRAS SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

E-DEVLET MİRAS SORGULAMA NASIL YAPILIR?

1- Yakınlarından miras kalıp kalmadığını öğrenmek isteyenlerin ilk olarak e-devlet şifresi kullanarak e-Devlet resmi internet sitesi olanhttps://www.turkiye.gov.tr/ internet sitesine girmesi gerekiyor.

2- Sonrasında kullanıcı bölümünden T.C kimlik numaranızı ve şifrenizi yazarak kullanıcı girişi yapın.

3- Anasayfada bulunan arama butonuna "Veraset İlami Sorgulama" yazmanız yeterli olacaktır.

MİRAS ÇIKARSA VERGİSİ VAR!

Sorgulama sonucunda tarafınıza bırakılan bir miras varsa, bunun için Veraset ve İntikal Vergisi ödemeniz gerekiyor. 2018'de uygulamaya göre, 240 bin liraya kadar olan miraslarda yüzde 1 vergi uygulanıyor. Bu oran, bırakılan miras tutarına göre yüzde 10'a kadar yükselebiliyor.

VATANDAŞ AKIN EDİNCE E-DEVLET KİLİTLENMİŞTİ

6 Mart tarihinden itibaren verilmeye başlanan hizmet ile ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirildi.

E- DEVLETE GİRİŞ İÇİN TIKLAYIN...

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

Turkiye.gov.tr adresinde yer alan e-Devlet platformuna giriş yapabilmeniz için postaneden bir e-Devlet şifresi edinmeniz gerekiyor. Şifrenizi PTT şubelerinden edinebilirsiniz. Sisteme de T.C kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yapabilirsiniz.

E-DEVLET ŞİFRESİ UNUTULURSA NE YAPMAK GEREKİR?

Şifreyi kaybetme, unutma veya çaldırma ve benzeri durumlarda yeni bir şifre için şifre yenileme hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanmak için profilinizde bulunan iletişim bilgilerinden cep telefonu numaranızı ya da hem cep telefonu numaranızı hem de e-postanızı e-Devlet Kapısında doğrulamış olmanız gerekmektedir. Bu işlemlerden herhangi birini yapmadığınız takdirde PTT şube ve Merkezlerinden şahsen yeni bir şifre almanız gerekmektedir. Şifre yenileme hizmetinin detayları için 160 numaralı e-Devlet Kapısı İletişim Merkezinden destek alabilirsiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
miras bırakan kişinin tc kimlik numarasını istiyor. nereden bilecem ben dedemin dedesinin tc kimlik numarasını
Arkadaş miras bana kalıyorda, devlet neden bundan vergi alıyor? Para benim, bırakan babam dedem dayım. Gel gel bir kulak arkası kalmıştı, oda oldu artık..
ne aptal uygulama. tc soruyor... miras kaldığını biliyorsa zaten neden bakacak...
yakında kız mısın dul musun? onuda burdan sorgularsınız
günde 8 kere bakıyorum hep aynı manzara hep borç hep borç ne mirası şakamısinız
Nekadar sacma ben nerden biliyim bana miras birakanin tc nosunu
atalarımız dedelerimiz bize aziz vatanımızı hediye etmis bundan iyi miras mı var elhamdurillah
iyide miras bırakanın tc si diyor TC kanunundan önce öldü napıcaz yoksa bilmiyorsak
yaaaa ozamanlarda TC Mİİ VARDIII NEREDEN BİLELİMM BİZZZ OSMANLI DEVRİNDE YAŞAMIŞ DEDEMİZİN TC SİNİİ SOY AD BİLE YOKTUU. MİLLETİİ YEMEYİN KARDEŞİMM
tapu memurları dolandırıcı zaten sana bırakırlarmı hemen başkasına geçirirler
Dedemin tc numarası yoktu ki öldüğünde. şimdi nerden bulayım tc kimlik numarasını ?
miras bırakanın tc sini bilsek e devlete gerek kalmaz miras varmı yokmu onu göstermiyor ki boş uygulama
Dedem iyi yemiş. şuralar eskıden dedeminmiş madurları nerde?
Ben bakmayayım en iyisi borçlu falan çıkarım bide...
Sonuç belli. KAYIT BULUNAMAMIŞTIR!
Bu nasıl uygulama? Kardeşi kardeşe kırdırtacaklar !!!
Saçmalamak bu olsa gerek,Dedemden kalan miras babama kaldı banamı kaldı!babam sağ,anneannem öldü o ölmeden önce muhtemelen malı dayıma verdiğine göre,yıllardır annemede emlak vergisi borcu gelmediğine göre bize kimseden miras kalmadı demektir.Kaldıki annem kendi tc sini sorsam kimliğe bakarark söyler anneanneminkini nerden bilsin! Madem bir uygulama yaptın adam akıllı yapta insanların işine yarasın.
SOYAĞACINDA BABAM RAHMETLİ DUL EVLENMİŞ.BABAM ANAMDAN BAŞKA KADIN BİLMEZ.!DEDEM 1915 TE ÖLMÜŞ.BABAM 1931 DE DOĞMUŞ.BÜTÜN AİLEYİ SALLADINIZ.YETMEZMİŞ GİBİ MİRAS MESELESİ DEDEMLE BABAMIN TC NOSU YOK.O TARİHLERDE.YETERİNCE BUNALIMA SOKTUNUZ.O MAAŞ HARAM ZIKKIM OLSUN SİZE.HAKKIMI HELAL ETMİYORUM.
@ademogl kardeş o nasıl oluyor rahmetli babanın babası yani rahmetli dedeniz kim? 1915 deden öldü, 1931 de baban doğmuş hayretler içerisindeyim vahim bir durum
Kimin miras bıraktığını nerden bilecemde, ölen adamın TC sini nereden bulacağım
boş bir uygulama.. devlet reklam yapmaya devam ediyor..
La kardeşim burda diyorki Miras bırakanın TC nosunu gir diyor miras bırakan varmı bilmiyomki TC si bileyim. Benim TC mi girmem yetmiyormu.
yeni gündem bu artık. miras soy devamı gelir bunların
kesinlikle hatalı bilgiler cikmiyor
1934 te çıkan soyadı kanununa inat bizim soyadı 1850 lerde alınmış anannemin annannesi sağ 180 yaşında tc numarası yok şimdi kırıma silistireye gidip onu bulacaz sağ olduğuna göre miras paylaşılmamıştır diyoruz şimdi sülale bütçe yapıcaz onu bulacaz ulan vatandaşla dalga geçmeyin sahtekar yalancılar gerçi seçimlerde oy kullandırmışlardır sağ olup nüfüsa kayıtlı ya acaba hangi sahtekar parti yapmıştır 2010 seçimlerinde feto demişti ölülere oy kullandırın diye demekki fetoyla ortağı yapmıştır o tarihte fetoyla iş birliği yapan parti hangisiydi
yok bişey kalmamış bana kalsa hepinize çay söylerdim ama malesef :(
siz bu işlerle oyalanın geri zakalı yerine koymak, gibi dedemizin adını söyledikleri gibi )))))))
sagopa kejmani şarkisi vardi bilme bilir misiniz saçma sapan haberlerde misali:)
Diğer Haberler