İskorpit balığı 45 liraya satılıyor

Sinop'ta av yasağının başlamasıyla birlikte tezgahlarda da kültür balıkları satılmaya başladı. En çok tercih edilen balıklardan biri olan iskorpit balığı 45 liradan alıcı buluyor.

İskorpit balığı 45 liraya satılıyor

Karadeniz'de av sezonunun sona ermesinin ardından tezgahlarda kültür balıkları satılmaya başlandı. Balıkçı tezgahlarında en çok satışı yapılan balık ise halk dilinde çarpan olarak bilinen iskorpit balığı oluyor. Bolluğu yaşanan iskorpit balığı 45 liraya satılıyor.

Sinop’ta balıkçılık yapan Mert Kanal, iskorpit balığını temizlemenin zor olduğunu belirterek, "Bütün dikenleri zehirlidir. Sırt dikenleri, sağındaki solundaki iğneler zehirlidir. Keserken biraz dikkat etmekte fayda var. İsterseniz bunu şiş yapın, çorba yapın, tavada kızartın, buğulama yapabilirsiniz. Tavada çeşitli sebzelerle hazırlayabilirsiniz. Her şey olur. Neticede bu kılçıksız bir et, bir deniz ürünü" dedi.

İskorpit balığının derisi soyulmuş şekilde tarttıklarını belirten balıkçı Kanal, "Ama isteğe bağlı, bunu fileto yapıp kılçığını aldığımız zaman 700 gram civarı kalıyor. Yani bir kilo kılçıksız istediğinde vatandaş 700 gram alıyor. Fiyatı ise 45 lira" diye konuştu.

KAYNAK:DHA

iskorpit-baligi-45-liraya-satiliyor_3391_dhaphoto1

iskorpit-baligi-45-liraya-satiliyor_3391_dhaphoto2

iskorpit-baligi-45-liraya-satiliyor_3391_dhaphoto3


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
biz bu balığı gölette yakaladığımız zaman zehirli balık diye atıyorduk. meğer yenilebilen bir balıkmış. sazan yumurtalarını yesin de göletlere balıkçılar gelmesin diye belediye göletlere attı sanmıştık bu balıkları.
iskorpit deniz balığıdır tatlı suda yaşamaz. haberde yanlış bilgi var. arı balığına çarpan denir yanlış yazmışlar
@ayla_1992_udeum İskorpit tuzlu suda yaşar, tatlı su balığı olmadığından gölettekiler buna benzeyen farklı bir türdür.
tatli suda yasamaz bu balik sallama...
Topal Yorgo'nun meyhanesinde çorbası güzel olur;)
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler