FİNANS

Trafik sigortasını yenileme imkanı

Astronomik fiyatlarla yapılan trafik sigortası poliçelerinin iptal edilerek araçların yeniden sigortalanması mümkün hale geldi.

Trafik sigortasını yenileme imkanı
Yaz aylarında astronomik fiyatlarla yapılan trafik sigortası poliçelerinin iptal edilerek araçların yeniden sigortalanması mümkün hale geldi. Temmuzda bin liraya yapılmış bir sigortada 193 lira düşüş sağlanacak.
 
Ağustosta yüzde 142 artarak araç sahiplerini ciddi anlamda zorlayan trafik sigortasında bir düzenlemeye daha gidildi.
 
Habertürk'ün haberine göre, şimdiye kadar yapılmış yıllık trafik sigortası poliçesi vade sona ermeden veya aracı satmadan sonlandırılamazken artık bu olanak vatandaşa tanındı.
 
Hazine düzenlemeyi 31 Ağustos’ta yaptı ama yürürlük tarihini 23 Eylül 2016 olarak belirledi. Hazine Müsteşarlığı 31 Ağustos 2016’da Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasının Sonlandırılmasına İlişkin Sektör Duyurusu yayımlamıştı. Bu duyuruda 9 Mart 2015’te bir maddesinin değiştiği belirtiliyordu. Vatandaşı rahatlatacak değişiklik de bu madde ile gerçekleşti. Eski duyuruda trafik poliçesinin sonlandırılması satış ve benzeri sebeplerle araç işleteni (sahibi) vasfının sona ermesi gösteriliyordu. En önemlisi “Bu sebepler dışında herhangi bir durumda sözleşmenin sonlandırılmasına olanak tanınmamaktadır” denilerek sözleşme süresinin bitimine kadar vatandaş pahalı fiyattan yaptığı poliçeye mahkûm kılınıyordu. İşte yeni duyuruda bu madde kalktı. Böylece artık araç sahipleri istedikleri zaman poliçelerini sonlandırabilecekler.
 
BİN LİRAYA SİGORTA YAPAN 193 LİRA KÂRLI ÇIKACAK
 
Araç sahipleri bunu yaparken mevcut poliçe bitimine 30 gün kala yeni poliçe dönemi için mükerrer poliçe düzenlettirebilecek. Yani aynı araç için daha ucuz olan başka bir sigorta yaptıracak. Sonra pahalı sigortayı iptal yoluna gidecek. İkinci poliçe yaptırıldığında ilk poliçeyi düzenleyen şirketin kazanılmış gün primini mahsup edip poliçeyi teminat boşluğu olmayacak şekilde sigortalının talebi halinde 1 iş günü içinde ikinci poliçenin vade başlangıcını esas alarak sonlandırabilecek.
 
Örneğin ağustos ayında 1000 lira primle yapılmış bir sigorta bugün 600 liraya yeniden yapılacak. Tabii ki yeni fiyat, bundan sonraki 1 yıl için geçerli olacak. Sigorta şirketi 2 aylık sigorta tutarı olan 166 lira ve 41 lira ceza kesip 793 lirayı geri verecek. Sigortalı ise böylece cezaya rağmen 193 lira kazançlı çıkacak.
 
 
 
 
3 AY İÇİNDE YAPILMAK ZORUNDA
 
Araç sahipleri, bu haktan orijinal poliçe vadesinden itibaren üç ay ile sınırlı olmak üzere iki defa yararlanabilecek. Ayrıca bu üç aylık süre içerisinde, kazanılmış gün primine kalan poliçe priminin yüzde 5’inin ilave edilmesiyle hesaplanacak fesih tutarı sigortacıya ödendiği takdirde trafik sigortası teminat boşluğu kalmayacak şekilde iptal edilebilecek. Bu durumda da sigortalı ikinci poliçeyi yaptırdığında ilk poliçeyi düzenleyen şirket, kazanılmış gün primini mahsup edip poliçeyi sigortalının talebi halinde 1 işgünü içinde ikinci poliçenin vade başlangıcını teminat boşluğu olmayacak şekilde esas alarak sonlandırabilecek. Oluşabilecek hasar taleplerinde ise ikinci poliçenin vade başlangıcına kadar birinci poliçe, ikinci poliçenin vade başlangıcından itibaren ise ikinci poliçe esas alınacak. Kamu kurumlarında ise poliçe vadelerinin toplulaştırılması amacıyla yapılacak iptallerde yüzde 5’lik fesih primi alınmayacak.
 
KASKODA DA AYNI OLANAK VAR
 
Yapılan düzenleme trafik ile kasko sigortasını bir arada yapmak yani vadelerini birleştirme olanağı sağlanmasına da yardımcı olacak. Ancak asıl önemli nokta kasko sigortasında bu olanağın bulunması. Bu durumda sigortanın yapıldığı gün ile sigorta şirketi değişikliğine karar verildiği gün arasındaki gün kadar tutarı sigorta şirketi tahsil ediyor. Geri kalan tutarı ise size iade ediyor. Araç sahibi de gidip daha ucuz veya bir şekilde daha avantajlı gördüğü başka bir sigorta şirketinden poliçe satın alabiliyor.

 

 
 
 
 
Okuyucu Yorumları18 yorum
 • 153 Oy
  Elektrikde özel şirketlere soydurun milleti, Trafik sigortasında soydurun, kredi kartı aidatında soydurun, bankada hesap işletme parası diye soydurun, kredi kullanımında dosya parası diye soydurun, sonra geri alabilirsiniz diye abuk sabuk eksik, numaradan yasalar çıkarın, geri almak için gittiğimizde kırk dereden su getirip ödemesinler.....Çokmu zor bunları baştan planlamak, düzgün yasalar yapmak.
 • 107 Oy
  100 LİRADA İPTAL ETME PARASI ALIRLAR
 • 95 Oy
  bunları değil kardeşim. bunlar kolaylık değil... halen 800-900 liraya sigorta yapılıyor.. fiyatı indirin... böyle sanki vatandaşın yükünü hafifletmiş triplerine girmeyin...
 • 71 Oy
  Her zaman kasa kazanır. Tipik vatandaşı soyma girişimlerinden bir örnek.
 • 77 Oy
  Trafik sigortası hiçbir şekilde iptal edilemez... Kişinin vefatı veya aracın satışının dışında isteğe bağlı bir iptal trafik sigortasında mümkün değildir... 1.000 tlye yapılan bir sigortanın primide 600 TL'ye düşme gibi bir durumu şuanlık yok... Lütfen doğru istihbarat alıp bilen bir kişiye konuyu danışıp haber yapınız...
 • 6 Oy
  @emin_sahin_v3 iyide adam 1000 tl lik siortayı 600'e düşürmedi ki iyi okumak gerek 2 ay düştükten sonra kalan prim gün sayısı üzerinden hesaplanan tutar 600 tl
 • 25 Oy
  Ya bırakın bu ayakları bu kacıncı düzenleme haberi bir cacık olduğu yok yine 870 tl ödedik vatandaşa yönelik düzenleme değil düzeltme var.. Ama bize herşey mustahak...
 • 25 Oy
  Vatandaşın kafasını karıştırmaktan başka birşey değil...
 • 25 Oy
  ya 5 kuruş düşüp acaba 10 kuruş nereden artacak mazot ve benzın gibi düştü deyip 2 gün sonra sağ gösterip sol vurulmaz inşallah eskiden bu paralara kasko bile yaptırmıyorduk şimdi sigorta yaptırıyoruz
 • 24 Oy
  Mükerrer poliçe olayı zaten vardı... Nasıl bir saçmalık bu yaaaa...
 • 26 Oy
  3 milyon poliçesiz araç var bunlardan biride benim yaptırmıyorum yaptırmayacamda ne Zaman eski fiyat 200 tl düşer o Zaman yaptıracam kusura bakmasın kimse 5 bin tl arabaya 2 bin tl sigorta parası al . Al babayı al
 • 25 Oy
  YETERRRRRRRRRR SOYDUNUZ VATANDAŞI HIRSIZLAR
 • 23 Oy
  evet meclise vekil gönderiyoruz ama sağ kulağını sağ elle göstermek varken ne hikmetse sol elle göstermeye çalışıyorlar eğer ben ilk okul mezunu biri olarak 2 satır yazıyla bu sistemi çözüyorsam millet vekilinin okumuş biri olarak daha kolay çözmesi lazım ne yazıkki bu yasaların bir oyalamaca olduğu görülüyor, bandrol nasıl alınıyor motor gücü ve modeli çakıştırıyorsun tamam, sigortada aynı olabilir, gençlere araba almayın diyorlar 1200 sigorta babası alıyor üstüne 600 yani illa üçkağıtçılıkmı yapmak lazım, devletin teşvikiyle birde, ben hiç kaza yapmayan gençler biliyorum bunların günahı ne.
 • 21 Oy
  @demirezen62 millet vekilleri okumuş değil ilkokul mezunu zaten yani millet vekili olman için ilkokul mezunu olman yeterli
 • 18 Oy
  mynet bilip bilmeden insanları yanlış yönlendirip, yanlış haber yapmayın, iptalin veya geri iade şartlarının nasıl olduğunu araştırın. insanlara parayı geri alabilirsiniz diyorsunuz. hadi nasıl alacağını söyleyinde hepimiz alalım. yanlış haber yapıyorsunuz.
 • 20 Oy
  zorunlu olan bir şey nasıl olurda bu kadar pahallı olur yok böyle bir soygun hafta sonu araç aldım bu gün sigorta kestirdim tam 1600 tl allaha havale ediyorum çocuğumun rızkını yiyenleri :@
 • 8 Oy
  kaza siciline göre sigorta fiyatları belirlensin magandalara 150 tl olmasın
 • 3 Oy
  Ceza sistemini Şirketlere para kazandırmak için yapıyorlar. Sigorta yaptıranın sucu ne Poliçeyi Şirket fahiş fiyata yapıyor. Söz konusu cezayı fahiş fiyata poliçe yapan Sigorta Şirketlerinin, poliçe sahibine ödenmesinin sağlanması gerekir ki Sigorta Şirketleri bir daha fahiş fiyatta poliçe satamasınlar. Devlet yetkililerinin vatandaş yararına yasa çıkarmasını bekliyor ve umuyoruz. Şirketlerin yararına değil.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın