Türkiye ABD ile F-35 alımı için anlaştı

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 11 ülke en az 440 adet F-35 jetin alımı için anlaştı. 37 milyar dolar değerinde olması beklenen anlaşmanın bir rekor olduğu belirtiliyor

Türkiye ABD ile F-35 alımı için anlaştı

Amerikalı havacılık ve savunma sanayii şirketi Lockheed Martin, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 11 ülkeye toplam 440 adet F-35 jeti satışının son aşamasına geldi. Reuters tarafından, görüşmelere yakın iki gizli kaynağa dayandırılarak verilen haberde, satışın büyüklüğünün 37 milyar ABD doları bulacağı belirtildi.

2 milyar dolar tasarruf

Kaynaklar, bunun F-35 kapsamındaki en büyük anlaşma olduğunun altını çiziyor. 2006 yılından beri üretilmeye başlayan hayalet uçaklar, son teknolojik donanımları ve yenilenmiş haliyle bu hafta Paris Havacılık Fuarı'nda görücüye çıkacak.

Lockheed firmasından bir yetkililer anlaşma yahut kontratla ilgili herhangi bir detay veremeyeceklerini, "blok alım" da dahil olmak üzere açıklamaların ABD hükümeti tarafından yapılacağını belirtmesine rağmen Reuters, 440 uçağın üç partide teslim edileceğini bildirdi. Lockheed ise blok alım anlaşmasına katılacak ülkeler bu sayede 2 milyar dolara yakın bir tasarruf öngörüyor.

11 ülke bir araya gelmişti

Geçtiğimiz hafta F-35 almak isteyen 11 ülkenin yetkilileri ABD'nin Maryland eyaletindeki Baltimore şehrinde bir araya gelmiş ve F-35 jetlerine ekipman üreten Northrop Grumman tesislerinde incelemelerde bulunarak şartları görüşmüştü. Aralarında Türkiye'nin de temsilcisinin bulunduğu ülkeler Avustralya, Danimarka, İsrail, İtalya, Japonya, Hollanda, Güney Kore, Birleşik Krallık ve ABD.

Reuters haberine göre, 2018 mali yılı içerisinde en az 135 jetin alımını kapsayan ve ilk teslimatın 2020'ye planlandığı görüşmelerde her F-35 savaş uçağı için ilk etapta ortalama 88 milyon dolarlık fiyattan bahsediliyor. 2019 ve 2020 yılları anlaşmasındaki adedin ise yıllık en az 150 olması bekleniyor.

ABD Hava Kuvvetleri ve müttefiklerinin genelde tercih ettiği A klasmanındaki F-35 jetler için 2019 yılındaki ortalama fiyatın 85 milyon dolar, ertesi seneki pakette ise bu bedelin 80 milyon dolara kadar düşeceği söyleniyor. Böylelikle F-35 uçakları için tarihin en ucuz anlaşması yapılmış olacak ve maliyetler de toplu alımla düşürülecek.

Fiyatı eleştiriliyordu

ABD Başkanı Donald Trump da dahil olmak üzere F-35 programı fiyatlarının çok pahalı olması nedeniyle eleştiriliyordu. Nitekim, Birlşik Devletler'in son F-35 anlaşması uçak başına 102 milyon dolar ve 95 milyon dolar şeklinde olmuştu.

Pentagon yetkilileri de gecikmeler ve artan maliyetler dolayısıyla Lockheed programına karşı zaman zaman serzenişlerde bulunuyordu. Son olarak, pilotların oksijen ekipmanlarındaki uyumsuzluklar nedeniyle 4 uçaklık bir F-35 filosunun uçuşu ikinci bir emre kadar durdurulmuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
abd müslüman ülkeleri önce birbirine düşürüyor sonra hepsine silah satıyor. önce sudilere sonra katara şimdide bize satıyor. ama gelingörünki herşeyin müsebbibi abd ye kimse ağzını açamıyor birde ekmeğine yağ sürüyorlar. pkk ya silah veren amerikadan silah anlaşması yapmak neyin aklı acaba.
Bak Natodan çıkarım, incirlik'i kapatırım diye rest çek(?) Sonra git kontrolü ABD'de olan ve ABD'ye ve diğer müttefiklerine karşı kullanamaycağın silah al. Hangi akla hizmet?
@tarik_akman hersey alınan devlete ait oluyor kardesım f16 lar gıbı lısans cart curt muhabbetını artık kımse yemez rahat ol sen
Bu Uçaklarla yarın PKK ve PYD'ye operasyon yapabilecek misin???
f16 ları chp mi yaptı? ki pkkya operasyon yapılabiliyor.
@sahismail_yalcin_2017 hangi operasyonu yaptin ..,PKK ya yaptigin hava saldirilarinda hangi basariya imza attin..Konus..Konusta boyunun olcusunu vereyim
yazılımlarını yahudiye pkk ya ypg dağıtır uçaklarıda bi tarafına koyar anlaşmaya imza atanlar...
@sahismail_yalcin_2017 Evet, kaportaci olarak.
@musaozhan üretiminde bizde varız dostum
1- abd ile iyi geçinmenin yolu onlarca milyar dolarlık ürün alacaksın. buda genellikle silah ve uçak. 2- abd bu f 35 leri kimseye satmıyordu. demekki yeni bir savaş uçağı geliştirdi. bunları artık satıyor. 3- ne diyelim ?.....................
amerika pyd'ye bedava silah veriyor bize de parayla savaş uçağı satıyor...
Demek ki aramız düzelecek
amerika için2. nesil uçaklar bunlar bizim için f-4 neyse onlar için f-35 o filomuzda çeyrek asırlık savaş uçakları var abinin eskilerini kardeş giyer hesabı :)
Olur mu canım biz herşeyi kendimiz üretiyoruz. Kesin yalan haberdir bu :)
Fena kazığa gelmişiz... demek ki neymiş ABD bütçe açığını beysbol sopasıyla da olsa kapatmayı biliyormuş
Devlet politikasını bilmem ama ben bu uçağı almam.Hakkında çok çarpıcı iddalar var.Çok kalbur ve hantal duruyor manevra kabiliyetleri zayıf motoruda devalı arıza çıkarıyormuş.Bunun yerine F22 yi isterdim ama kongre satılmasına yasak koymuş.Düşünsenize bu kadar büyük gövdeli bir uçağa tek motor koymuşlar neden f22 de çift motor var sorgulanmalı.
@es000061 Çünkü dikine inip kalkabiliyor.Bazı parçalarını Türkiye üretiyor.
amerikadan ucak al sonra eyy amerika de abd yi vururuz de
ne kadar aptalca yorumlar var.bu savaş uçağı yeni nesil savaş uçağı amerikanın elindeki son teknoloji ha fiyatın kabarık olduğu söyleniyor.burası olabilir şu an belirsiz.TFX uçak projemizi yapana kadar bu uçaklar envanterimizde olacak.o süre zarfında zaaf vermemek maksat ve az da olsa üretiminde türkiyede var.uçak üretmeyi boncuk dizmek zanneden cahiller var o işler o kadar kolay değil olsaydı herkes yapardı.
ey abd natodan çıkarım kendi uçağımı yaparım kimseye laf söyletmem tıssss sen bilirsin abd
Hani savas ucagimizi biz yapiyorduk..,ne oldu yemedimi
Biz kendi uçağımızı aracımızı üretiyoruz diyoruz ama oyuncakçıları geziyorum hepsi çin malı. Anlaşılan abd ye satmışız malımızı
Diğer Haberler