'6 ay sonra ev fiyatları yükselecek'

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bir ay önce başlattığı konutta indirim kampanyası ile bir ayda satılan ev sayısı 5 bine yaklaşırken, ev almak isteyenler için 'elinizi çabuk tutun' uyarısı geldi. Kampanyayla ilgili önemli açıklamalarda bulunan KONUTDER ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, stokların erimesiyle 6 ay sonra ev fiyatlarının yükseleceğine dikkat çekti.

'6 ay sonra ev fiyatları yükselecek'

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde başlatılan konutta indirim kampanyası, konut piyasasına ciddi bir ivme kazandırdı. Doların değer kazanmasıyla ekonomide yaşanan durgunluktan etkilenen konut piyasası, ciddi avantajlar sağlayan kampanyayı fırsat bilen alıcıların ilgi göstermesiyle canlandı. 1 ayın sonunda satılan ev sayısı 5 bine yaklaştı. Kampanyaya 16 projesiyle katılan KONUTDER ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, "Kampanya iyi başladı, biz de dernekler ve sektörün önde gelen firmaları olarak destek verdik. Büyük bir fırsat, 2 aylık kampanya sürecinin sonunda ben 10 milyar lira ciro elde edileceğini ve 10-12 bin konutun satılacağını düşünüyorum" dedi.

'300 İLE 700 BİN ARASINDAKİ KONUTLARA TALEP FAZLA'

Kampanya kapsamında 260 konutun satıldığını ve 140 milyon liralık ciro elde ettiklerini aktaran Elmas, "Biz Ağustos ortasında '5'i Bir Yerde' kampanyasıyla başlamıştık. Bakanlığın kampanyasıyla birleştirdik. 16 projede, Ağustos ortasından Eylül sonuna kadar 260 tane konut satıldı, 140 milyon liralık ciro elde ettik. 300 bin ile 700 bin lira arasındaki konutlara ciddi talep var. Daha önce gelip konut alamayan vatandaşlar,kampanyayla tekrar gelip konutları aldı. Bitmiş konut,dükkan, ofisler de kampanyaya dahil ettik, onların satışları da hızlandı" ifadelerini kullandı.

'EKİM AYINDA SATIŞLAR ARTACAKTIR'

Ekim ayında satışların daha da artacağını söyleyen Elmas, "31 Ekim'e kadar sürecek kampanyada peşinat yüzde 10'a çekildi, peşin alımlarda yüzde 10 indirim yapıldı. Konut kredi faizleri yüzde 2'yi aşmışken, firmalar kendi bünyesinde 120 ay vadede 0.98 faiz imkânı sundu. Kampanyada 1 ay geride kalırken, 5 bine yakın ev sahibini buldu. Dövizin yükselme beklentisi insanları durduruyor ama bu beklenti de yavaş yavaş kırılıyor. Ekim ayında satışların hızlanacağını düşünüyorum. Zaten bizim sektörde konutlar en çok ekim, Kasım ve Aralık aylarında satılır. Kampanyanın etkisiyle de bu hızlanarak artacaktır" diye konuştu.

'2 AYDA MALİYET ARTIŞI YÜZDE 20'Yİ GEÇTİ'

Bu dönemde ev almanın çok avantajlı olduğunu belirten Elmas, "TÜİK rakamlarına göre son 1 yılda Türkiye genelinde ev fiyatları yüzde 10,5 arttı. İstanbul'da ise yüzde 4 artış oldu. Maliyetler korkunç derecede yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) rakamlarına göre son 1 yılda maliyetler yüzde 27 arttı. Kendi araştırmalarımıza göre ise, kurun hareketlenmesiyle beraber son 2 aydaki maliyet artışı yüzde 20'yi geçti. Yani maliyetlerin yanında konut fiyatlarında yükseliş olmadı. Önümüzdeki dönemde maliyetlerdeki bu artış konut fiyatlarına yansıyacaktır. Yansımadan önce ev almanın en avantajlı dönemini yaşıyoruz" dedi.

'6 AY SONRA KONUT FİYATLARI ARTACAK'

Maliyet artışlarının konut stoğu fazlalığında fiyatlara yansımadığını dile getiren Elmas, şöyle devam etti:

"Bu artış konut fiyatlarına yansımadı çünkü stok var. Hazır konutlar ve üretilmekte olan konutlar mevcut. Bu da fiyat üzerinde baskı oluşturuyor, konut alacak vatandaş içinde avantaj oluyor. Birinci el konutta, 14-15 aylık stok vardı. Haziran sonunda Türkiye genelinde konut stoğu 800 bin, İstanbul'da ise 180 bindi. Son 6 ayda Türkiye genelinde 200 bin konut satıldı. Kalan 600 bin konut, 3 ay sonra 250 bin daha düşecek. Bu stok 400 binlere kadar inecek zaten sıfıra düşmesi mümkün değil. 6 ay sonra konut fiyatlarına maliyetler yansıyacaktır. Bazı illerde yansımaya başladı mesela İzmir'de ev fiyatları çok yükseldi. İstanbul, Ankara,Antalya ve diğer büyükşehirlerde de bunu hissedeceğiz." DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 62 yorum
Stoklar tükenecekmiş, ev fiyatları yükselecekmiş ? Vatandaşta metelik yok, kim alacak o evleri stoklar tükenecek ? Dağ tepe ev dolu, alıcısı yok ! Siz bu masallarla kimseyi kandıramazsınız...
@can_mehmet_r4 ASLINDA İNŞAATCILARIN BİRAZ BURNU SÜRTSÜN.YOK ÖYLE UFACIK DAİRELERİ MİLYONLARA SATMAK.ASLINDA ALANDA AKIL YOK.KREDİYLE ALIYORMUŞ,PARA SENİN DEĞİLMİ HA KREDİ HA PEŞİN DANGALAKLAR.
@can_mehmet_r4 Devletimiz bu kriz ortamında ''Ev al ev!'' diye ısrar ederek neyi amaçlıyor acaba?
cıkardıgnız banka kredısı bile türkiyenin zengin herifleri için kimi kandırıyorsun adam cıkmıs 1 milyonluk eve 0,98 kredi veriyoruz diyor emlak konut güvencesiyle. benim onu alacak param olsa krediyide cekecek deglilim param yoksa kredı cekerim onuda normal evlerden almak için cekebilirimm o kredilerde 2,70 lerde . siz anca cocuk kandırın 40 bin eksıgım vardı 40 bine 98 bin istedi banka
Gariban ev almak ya da satmak isteyen vatandaşda avucunu yalasın.Hep babalara çalışın hep!!!
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler