Gölgesi için diktiği ağaçtan para kazandı

Mersin'in Silifke ilçesinde, 20 yıl önce, yaz günlerinde güneşten korunmak için evinin bahçesine çam fıstığı fidanı diken Abdurrahman Serin (70), ilk hasadında 40 bin TL kazandı.

Silifke'nin Öztürkmenli Mahallesi'nde yaşayan, emekli çiftçi Abdurrahman Serin, 1999 yılında, gölgesinden faydalanmak için evinin bahçesine 4 çam fıstığı fidanı dikti. Geçen yıla kadar ağaç gölgesi sayesinde ferahlayan Serin, evine gelen misafirinin uyarısıyla çam fıstıklarını toplayıp, satmaya başladı. Serin, ilk hasadında 200 kilogram çam fıstığı elde etti. Fıstığın kilosunu 200 TL'den satarak, 40 bin TL kazanan Serin, bu yıl 300 kilogram fıstık hasat etmeyi hedefliyor.

Kozalakları şubat ayında topladığını, yaz boyunca da kuruttuğunu anlatan Abdurrahman Serin, "Kurudukça kendiliğinden açılıyor. Açıldıktan sonra topluyoruz ve suyun içine koyuyoruz. İçi boş olanlar suyun yüzüne çıkıyor, onları atıyorum. İlk yıl 200 kilo iç fıstık sattım ve kilosuna 200 lira verdiler. Şimdi de içlerini çıkarmaya başlayacağız. İnşallah güzel para kazanacağımızı düşünüyorum. Dökülüp giden fıstıklardan yıllar sonra para kazanıyoruz, kozalakları da sobamızda yakıyoruz. Fıstıkla birlikte 200 zeytin ağacı dikmiştik, keşke çam fıstığı dikseymişim. Masrafı yok, ilacı yok güzel para etti. Bu yıl yaklaşık 300 kilo satış yapmayı hedefliyoruz" dedi.

KAYNAK:DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Çam fıstığı isteğe göre kabuklu veya kabuğundan çıkartılmış iç olarak üretilir. Bir ağaçtan yaklaşık 120 Kg. kozalak, bundan da 6-8 kg. iç fıstık elde edilir (OGM, 1987). ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ EN FAZLA 8 KİLO İÇ FISTIK VERİR DERKEN ......4 AĞAÇTAN NASIL 200 KĞ İÇ FISTIK ÜRÜN ALDINIZ ENTERESAN .
@ersinozbay orman bakanlığına bakma sen, orman bakanı uçak yok dedi uçaklar hepsi varmış her gördüğüne inanma
şşş 200 lira kilosu çaktırma
Maaşallah ne güzel bir iş. Hem doğaya yararlı hem de insanlara ek bir gelir oluyor
@aktassa yaralımı zararlımı pek bilemem. orman yangınların yayılmasının en büyük sebebi bu kozalakalrdır.
çam kovalakları olası bir tangında bomba etkisi yaparak yangınların hızlı bir şekilde bölgeye yayılmasını sağlar.
Orman yanginlarina sebeb cam agac lari degil. dikkat siz insanlardir! cam agaci ve diger agac lar ormani Orman yapan bitkilerdir. insanlarin hatalarini agaclara lanse etmeyiniz!
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler