FİNANS

FED 0,25 Baz Puan Faiz Artışı Yaptı!

FED genel beklenti doğrultusunda 0,25 baz puanlık faiz artışı yaptı. Yıl içinde bir tane daha faiz artışı yapma planları olduğunu söyledi. 2018'de faiz artışları sürecek dedi. Enflasyonda % 2 hedefini kovaladıklarını ileriki yıllarda ulaşmayı beklediklerini, enflasyondaki düşüşün ise bir kerelik fiyat indirimlerinden kaynaklandığını bu nedenle kalıcı olmayacağını, bilanço küçültme planlarını vs. vs anlattı. Kısacası hepimizin zaten bir kaç aydan beri bildiğimiz, duyduğumuz, okuduğumuz gelişme ve planları tekrarlamış oldu.

FED bu sene faiz artışı henüz hiç yapmamış iken, yaratılan algı faiz artışları nedeniyle piyasaların ve borsaların bozulacağı şeklinde idi. Dün bir faiz artışı daha yapmış olmasına rağmen Dolar kurunun ilk tepkisi aşağı yönlü oldu. Yani gördüğünüz gibi, FED yakın vadeli programları nedeniyle, normal işleyen piyasalar ve Türkiye için önemli bir risk değildir.

Katar ABD ile Savaş Uçağı Siparişi Anlaşması İmzaladı!
Sadece bu da değil, ABD ile Katar'ın körfezde birlikte tatbikat yapma kararı aldıkları da açıklandı. Eee, hani ABD Katar için terörist ülke demişti. Bu işleri bir an önce terketmeliydi. Ne oldu o zaman, terörist bir ükeye savaş uçağı mı satılır? Bu işler hep hikaye. Maalesef Körfez ülkelerini gelirlerini sadece petrole bağlamış olanları nedeniyle ve demokrsiden uzak yönetildikleri için, başta ABD olmak üzere, batı ülkelerinin oyuncağı olmuş durumdalar. Bu durumdan çıkabilmek için başta demokratik yönetimlere geçmeleri, savunma sanayii ve teknoloji alanında, kendi milli ürünlerini kendileri yapıyor olmaları çok önemlidir. Hiçbir şekilde bir başkasına bağımlı olmamaları gerekir. Yoksa kendilerini istedikleri gibi kullanmalarına göz yumuyor olurlar. Körfez'in bir çok ülkesi ise, mevcut yapılarını koruyabilmek için, yıllardır bunun haracını bir şekilde ödemek durumunda kalıyorlar.

Kısacası, göreceksiniz ki, Katar krizi de hızla çözülme yoluna girecektir.

Brent 47 Dolar!
Dünya genelindeki şartlar bizim lehimize durmaya devam ediyor. Bizim için FED'den de önemli olan petrol fiyatlarıdır. Çünkü enerjide çok yüksek oranlı dışa bağımlılık yaşayan bir ülkeyiz. Petrolün düşük seyretmesi bizim bütçemiz, cari açığımız ve enflasyon rakamlarımız için pozitif bir gelişmedir. Gördüğünüz gibi, bir çok ülke ve bölgede savaş ve savaş riski olmasına rağmen petrol düşebiliyor. Eskiden olsa fiyatlar bir anda yukarı kopardı. Şimdi neden aynı durum yaşanmıyor? Çünkü kim bilir kaç kez yazdığım, 2012 yıl sonu strateji yazılarımda da bulunan kayaç gazı-petrolü üretimi sayesinde, dünyanın en büyük tüketici ülkesi olan ABD, dünyanın en büyük üretici ülkesi haline geldi. Fiyat biraz yükselince, ABD kayaç gazı üreticileri hemen üretimi arttırıyorlar. Üretim maliyetleri de teknoloji geliştikçe düşüyor. Kaldı ki, şimdilik kayaç gazı üretimini sadece ABD yapıyor. Bu teknolojinin Çin gibi, bizim gibi ülkeler tarafından da kullanılmaya başlanmasını düşünün! Kısacası petrol için artık yüksek fiyat korkuları olmamalıdır.

TCMB Faiz Kararı Açıklanacak!
Bugün 14:00'te PPK'nun faiz kararını duyacağız. Hemen söyleyeyim ki, FED faiz arttırdı diye PPK'nın da faiz artışı yapmasını beklemiyorum. Eğer bir faiz değişikliği yapılacak ise, bunun belki de kısmi bir faiz indirimi olabileceğini daha kuvvetli görüyorum. Ama şimdilik hiç bir değişiklik de yapmaması büyük bir ihtimal. Ama büyüme oranlarımız bu şekilde artar ve özel sektör doğrudan yatırımları belirgin bir şekilde artmaya başlarsa, faizlerin yeniden düşme trendine girmesini bekliyorum.

İşsizlik Açıklanacak!
Mart ayı işsizlik rakamı açıklanacak. Rakamın düşmeye başladığını görebiliriz. Cumhurbaşkanının ve bazı bakanların istihdam konusunda yaptıkları açıklamalara bakınca, artık rakamın düştüğünü görmeye başlayabiliriz.

En Önemli Risklerimiz Siyasi Belirsizlikler ve Güven Sorunudur!
Türkiye ve BİST için bana göre en önemli riskimiz, iç ve dış siyasi riskler olmaya devam edecektir. Nasıl ki, bir anda Katar'a ambargo uygulamaya kalkıldı ise, bize de benzer bir tavrı yapmaya kalkma riskini göz ardı etmeyelim. Çünkü bölgesel çıkarlarda ABD ile ters düşmüş durumdayız. Neye muhatap oluruz yaşayıp göreceğiz.

İşte bu siyasi belirsizlikler en büyük handikapımız. Bu konuyu aştığımız takdirde, Türkiye'nin büyüme oranlarında çok hızlı yükseliş trendi de yaşanabilir. Bir anda en gözde ülke ve borsa haline geliriz.

BİST Ucuz Mu?
Görüyorsunuz ki, aynı şartlara bundan 3-5 ay evvel de sahip iken, BİST ve piyasalar için olumsuz bir profil çizenler, şartlar şimdi aynı olmasına rağmen, BİST Dolar bazında ucuz diyorlar! İşte sizlere bu nedenle ''bunlar hep bir algı operasyonudur. Günü gelince, şartlar aynı iken algıların pozitife döndüğünü göreceksiniz!'' diye yazmıştım.

Paragraf başlığındaki soruyu kaç ay evvel ve BİST'in sert düşüşlerinden korkulduğu günlerde gündem yapmış ve, ''en azından pahalı olmadığını söyleyebilirim!'' diyerek, bankaların ve BİST'in Dolar bazlı istatistiklerini paylaşmıştım. Yazılarımı zaman zaman birçok farklı mecralarda da paylaşıyorum. Bu yazılarımdan sonra bana çok pozitifsin diyenler, rasyonelliğinizi kaybettiniz diyenler, iktidar yazarı diyenler, hayalci diyenler, FED faiz arttırınca Dolar 6 TL olur hayal görüyorsun diyenler, petrol, altın gibi güvenli limanlar dışında durulmaz diyenler oldu.

Sizlere görüşlerimi hep sebepleri ile izah ederek bu günlere gelmiş olduk. Dediğim gibi siyasi belirsizlikler iç ve dışta beklemediğimiz anda bir riski ortaya çıkartmaz ise, BİST'in bu seviyesi bana göre halen oldukça ucuz. Aynı şekilde bankalar için de durum aynı. Sadece geldiğimiz seviyeler nedeniyle teknik düzeltmeler yaşayarak bu yükselişleri yapmayı bekliyorum.

Böyle ortamlarda bazı hisseler ekstra öne çıkarlar. Tekniklerini yakaladıkça bunları sizlerle paylaşmayı, Al/Sat ve Destek-Direnç Tablomuzda devamlı yaptığım gibi paylaşmayı sürdüreceğim. Ancak sizler de, lütfen bu seviyelere yükselmiş bir endeksin kısmi bir kar satışı yaşaması ile, bir anda paniklemeyin ve felaket senaryosu yazanların sizleri korkutmalarına müsade etmeyiniz.

Aylardır ve öncesinden bu gelişmeleri yazdığım için, şimdi gerçekleşmeler yaşandıkça sizlerden sayısız tebrik ve öngörü hisselerim ile ilgili de teşekkür mesajları alıyorum. Lütfen memnuniyetinizi dostlarınıza ve çevrenize anlatın. Ki, bu sayede piyasaları bozmak isteyen, ya da tecrübeleri ve alt yapıları yetmediği halde, medyada sizleri yanıltan, felaket senaryoları ile korkutan yorumcuların olumsuz etkilerini azaltmış olalım.

Beni 'da değil de, farklı yerlerde yayınladığım yazılarımdan takip edenler, ''Tüm sözlerinizi ve yazılarınızı duyuyor ve görüyoruz ama, ne alalım, döviz, parite, brent, ons, BİST ve hisseler için ne yapalım yazmıyorsunuz!'' diyebilirler. Tam tersi, yazılarım gibi her gün bu alanlarda da birçok teknik analiz öngörüsü paylaşıyorum. Ama bu paylaşımlarımı sadece ...Devamı İçin

NOT: Yazı, 15 Haziran, 09:34'te borsaanalizci.com'da yayınlanmıştır!

Saygılarımla

Aydın Eroğlu
Stratejist
Finans Yazarı

Twitter: @_Stratejist_

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler