FİNANS

Borsa İstanbul'dan dikkat çeken açığa satış kararı!

Borsa İstanbul, BIST-50 endeksinde yer alan paylara yönelik olarak açığa satış işlemlerinde 23 Mart 2021 (bugün) gün boyunca, açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanması kararı aldı.

Borsa İstanbul'dan dikkat çeken açığa satış kararı!

BIST-50 endeksinde yer alan paylarda 23/03/2021 tarihli seansta bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanması kararlaştırıldı.

BİST'DEN ÇOK ÖNEMLİ KARAR

Buna göre açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecek.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılar ve yatırım kuruluşları tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz ediyor.

BORSA İSTANBUL'DAN AÇIĞA SATIŞ KARARI AÇIKLAMASI:

borsa


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 34 yorum
Bu ortamda açığa satışı dünden itibaren kaldırmaları lazımdı..zengin daha,zengin,fakir daha fakir olsun...düzene bakın ya..
@charliet borsanın amacı bu zaten. Bu sisteme giren bu riski göze alan olmalı. Öyle elindeki son 10000 lirayı yatıranlar olmamalı orda.
biri anlatabilir mi yani
Boş işlet
Geri Dön