FİNANS

Piyasalar haftanın son gününe nasıl başladı?

Borsa güne yüzde 0,77 yükselişle 82 bin 922 puandan başladı.

Piyasalar haftanın son gününe nasıl başladı?

Koalisyon kurulması için ilk tur hazırlıklarının başlaması ve Çin'de yaşanan sert satışların iki gündür yerini hızlı bir yükselişe bırakmasıyla Yunanistan'ın kreditörlerle haftasonu anlaşmaya varacağı iyimserliğiyle, borsa alıcılı açıldı. BIST100 XU100 endeksi güne yüzde 0,77 yükselişle 82 bin 922 puandan başladı.

Olumlu hava devam ediyor

Fed'in faiz artırımının yıl sonuna kalabileceği beklentileri ve Çin borsasındaki toparlanma ile global piyasalarda oluşan olumlu hava ve MHP'nin koalisyona ilişkin ılımlı açıklamaları ile dün borsa önemli bir yükseliş kaydetti, dolar/TL geriledi.

Piyasalar bugün yurtiçinde cari açık verisi ve koalisyon sürecini, yurtdışında ise Yunanistan'daki gelişmeleri izleyecek. Mayıs ayı cari işlemler açığına ilişkin beklenti 3,6 milyar dolar seviyesinde. Türkiye'nin cari işlemler açığı 2015 yılı nisan ayında 3,4 milyar dolar, yıllıklandırılmış bazda ise 44,3 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Öte yandan akşam saatlerinde Fed Başkanı Janet Yellen bir konuşma yapacak.

Yunanistan konusunun hafta sonunda büyük ölçüde açıklığa kavuşması beklenirken, koalisyon görüşmelerinin de gelecek hafta resmen başlayacak olması nedeniyle piyasada bugün nispeten sakin bir seyir bekleniyor.

Koalisyon görüşmeleri başlıyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu 63. hükümeti kurmakla görevlendirirken, Başbakan, CHP, MHP ve HDP genel başkanlarıyla Pazartesi'den itibaren görüşmeye başlaması ve ilk tur görüşmelerin Ramazan Bayramı'ndan önce Çarşamba günü tamamlanması bekleniyor.

Genel Başkanı Devlet Bahçeli dün yaptığı açıklamada, koalisyon görüşmeleri öncesinde partisinin siyasi istikrarsızlık yaşanmaması için gereken fedakarlığı göstereceğini ifade etmişti. Daha önceleri seçimlerin sonucunda milletin kendilerine ana muhalefet görevi verdiğini söyleyerek koalisyona mesafeli bir duruş sergileyen Bahçeli'nin bu açıklaması, dün piyasalarda olumlu algılandı ve dolar/TL geriledi.

Koalisyon görüşmelerinin ilk turda tamamlanması beklenmezken, görüşmeler sırasında partilerin yaklaşımları piyasada yakından izlenecek. Partilerden çok negatif açıklamalar gelmedikçe sürecin TL üzerinde çok olumsuz baskı yaratması beklenmiyor.

Öte yandan Yunan hükümeti, euro bölgesi kreditörlerine yeni reform önerilerinin bulunduğu bir paket sunarak temerrüde düşmenin önüne geçmeyi hedeflerken, bugün gerçekleştirilecek bir parlamento oylamasıyla beraber bu acil önlemlerin kabul edilmesini hedefliyor.

Euro bölgesi üyeleri ülkeyi bölgede tutacak ve ekonomik çöküşten kurtaracak olan krediler karşılığında yapacağı önemli reformlar için Yunanistan'a hafta sonuna kadar zaman vermişti.

Euro bölgesi maliye bakanları Yunanistan'ın önerilerini tartışmak için Cumartesi günü saat 16:00'da acil toplanma kararı aldı.


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler