FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dolar ne kadar? Dolar kuru yeni haftaya nasıl başladı, yükseliş sürüyor mu?

Dolar yeni haftaya nasıl başladı? 4 Haziran 2018 dolar/TL ne kadar? Geçen hafta Fitch'in Türkiye'ye yönelik not indirimi haberlerinin ardından yükselişe geçen Dolar/TL, açıklanan mayıs ayı enflasyon verisinin ardından düşüşe geçerek 4,60'ın altını gördü.

Dolar ne kadar? Dolar kuru yeni haftaya nasıl başladı, yükseliş sürüyor mu?

Haftaya yükselişle başlayan ve 4,6793'e kadar çıkan dolar/TL, mayıs ayı enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde artış kaydetmesine karşın düşüşe geçerek 4,5954'e kadar geriledi.

Dolar/TL, saat 10.40 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,5 değer kaybıyla 4,6280 seviyesinde dengelenirken, aynı dakikalarda euro/TL yüzde 0,1 azalışla 5,4180'den, sterlin/TL de yüzde 0,3 düşüşle 6,1910’dan işlem gördü.

Açıklanan verilere göre Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) mayıs ayında yüzde 1,59 olan beklentileri aşarak yüzde 1,62 arttı. Yıllık enflasyon ise yüzde 12,15 oldu.

Faiz artışı beklentisini yükseltti

Analistler, beklentileri aşan enflasyonun perşembe günkü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin faiz artışı beklentilerini yükselttiğini, bunun da ilk tepki olarak döviz kurları üzerinde baskıya neden olduğunu söyledi.

Teknik açıdan dolar/TL'de 4,75 seviyesinin önemli direnç konumunda olduğunu ifade eden analistler, 4,55'in ise destek olarak öne çıkacağını dile getirdi.AA

Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler