FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Fed Başkanı Yellen konuştu, dolar hareketlendi

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın, 'faiz artırmada uzun süre beklemenin doğru olmayacağı'nı açıklaması üzerine, doların yönü yukarıya döndü.

Fed Başkanı Yellen konuştu, dolar hareketlendi

Yellen'ın konuşması öncesinde 3.6393 liraya kadar gerileyen dolar 3 kuruş dolayında bir artışla 3.6650 liraya kadar yükseldi.

EURO DA HAREKETLENDİ

Konuşma öncesinde 3.8636 liraya kadar gerileyen euro da, dolardaki yükselişe paralel olarak 3.8835 liraya kadar yükseldikten sonra 3.87-3.88 aralığında hareket etmeye başladı.

UYARI YAPTI

Fed Başkanı Yellen, ABD Senatosu'nda yaptığı konuşmada, Fed'in faizleri yükseltmekte gecikmesi durumunda, ekonomideki olası gelişmelere hızlı tepki vermekte zorlanacağı uyarısında bulundu.

Yellen, böyle bir gecikme sonucunda, hızlı faiz artırımlarına zorlanabileceğine ve böyle bir durumda da ekonomide yeniden bir daralma riski doğabileceğine dikkat çekti.

"FAİZ ARTIRIMI UYGUN OLABİLİR"

Yellen, Fed'in özellikle işsizlik ve enflasyon konusunda hedefler koyduğuna dikkat çekerek, hedeflere uygun gelişen bu iki makro göstergenin de bu gelişmelerini korumaları durumunda, "Fed'in önümüzdeki toplantılardan birinde bir faiz artırımı uygun olabileceğinin" altını çizdi.

Bir merkez bankasının uygulamakta olduğu para politikasının yönünü değiştirmek için çok uzun beklemesinin, canlanma sürecine giren ekonomiyi dahi, yeniden durgunluğa itebilecek faiz artışlarının gerekebileceğini vurgulayan Yellen, ABD ekonomisine ilişkin son verilerin faiz artışı için uygun düzeye doğru geliştiğine işaret etti.

Fed'in politika faizini kademeli artırmaya uygun görünüm sergilediğini de belirten Yellen, ABD ekonomisinin ılımlı bir hızda büyümesini, ve işsizliğin biraz daha düşmesini beklediklerini söyledi.


Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler