FİNANS

İtalya Euro bölgesinden ayrılmayı tartışıyor

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı sonrası birliğin geleceğiyle ilgili tartışmalar sürüyor. Gelecek sene seçime gidecek İtalya da, uzun süredir devam eden ekonomik krizden çıkış için euro bölgesinden ayrılmayı tartışıyor

İtalya Euro bölgesinden ayrılmayı tartışıyor

İtalya Merkez Bankası Başkanı Ignazio Visco, euro bölgesinden ayrılmanın ülkenin ekonomik sorunlarını çözmeyeceğini söyledi. Visco, Roma’da hissedarlarla düzenlenen yıllık toplantıda, “İtalya’nın ekonomik sorunlarının Ekonomik ve Mali Birlik dışında daha kolay çözüleceğini düşünmek bir yanılgı olur. Aksine bu durum ciddi bir istikrarsızlık riski yaratıyor” dedi.

Gelecek yıl mayıs ayında seçimlerin düzenleneceği ülkede, iki önemli parti olan sağcı Kuzey Birliği ile sol eğilimli Beş Yıldız Partisi, hem AB’den hem de euro bölgesinden çıkmanın ülke ekonomisini krizden kurtaracağını savunuyor.

İki parti euro bölgesindeki mali politikaların İtalyan ekonomisinin yavaş büyümesinde büyük rol oynadığını belirtiyor. Ülkede son dönemlerde hızla yükselen Beş Yıldız Partisi, seçim kampanyası kapsamında euro bölgesinden çıkışın referandumda oylanmasını da istiyor.

İngiltere geçen yıl düzenlenen referandumla AB’den ayrılma kararı almıştı. AB üyeliği Fransa seçimlerinin de ana gündemlerinden biriydi.Habertürk

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
ama neden ayrılıyorsunuz halbuki biz girmek istiyorduk .neyse türk birliği kurulacak yakında biz sizi oraya alalım.
ulan birliğin kendine faydası yok be.
savaş çıkarsa ahanda bu birlik içinden çıkacak haberiniz olsun birbirini istemeyen o kadar çok ülke varki.bakmayın şimdi hepsi gülüyor ancak perde arkasında aboooo.
@gercekler2016 ŞU KIRMIZI YAKAN DANGAVAL YAVRUM SEN HANGİ BOYUTTASIN
Geri Dön