FİNANS

Son dakika... Türk Devletleri Teşkilatı'ndan Kazakistan mesajı

Son dakika haberine göre; Türk Devletleri Teşkilatı, Cumhurbaşkanı Tokayev'in kardeş Kazakistan halkının refahını artıracak reform gündemine desteğini bildirdi. Türk Devletleri Teşkilatı, mevcut krizi aşmada Kazakistan yönetimine ve halkına gereken desteği vermeye hazır olduğunu yineledi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Kazakistan'da yaşanan gelişmelere ilişkin "Ülkede istikrarın yeniden tesisi için Kazakistan'a desteğimiz tamdır" dedi.

Son dakika... Türk Devletleri Teşkilatı'ndan Kazakistan mesajı

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Kazakistan'ın istikrarı ve refahının Türk dünyasının geri kalanının refahının ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti.

Amreyev, Kazakistan gündemiyle çevrim içi olarak düzenlenen TDT Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı'na katıldı.

TDT Sekreterliği olarak ilk günden bu yana Kazakistan'daki gelişmeleri takip ettiklerini belirten Amreyev, üye ve gözlemci ülkeler arasında koordinasyonu sağlamak için de her türlü çabayı gösterdiklerini ifade etti.

Üye devletler adına açıklama yaparak Kazakistan'da barış ve istikrara verilen önemi vurguladıklarını söyleyen Amreyev, açıklamada ayrıca kardeş Kazak halkının akıl ve arzusuyla, Kazak makamlarının ülkede sükuneti ve düzeni yeniden tesis edeceğine ilişkin inançlarını dile getirdiklerine işaret etti.

Kazakistan'ın Türk dünyası için önemine vurgu yapan Amreyev, "Kazak toprakları tüm Türklerin ana vatanıdır ve bu nedenle Kazakistan'ın istikrarı ve refahı, Türk dünyasının geri kalanının refahının ayrılmaz bir parçasıdır." dedi.

"BÜTÜN KAZAKİSTAN HEDEFTİ"

Amreyev, Kazakistan'ın, Almatı ve diğer şehirlerde aşırı güçlerin şiddet ve yasa dışı eylemleri sonucu modern tarihinin en kritik zamanını yaşadığını dile getirerek şunları söyledi:

"Bütün Kazakistan hedefti. Kazakistan'ın bağımsızlığı ve egemenliği hedef alındı. Bu nedenle bu kardeş ülkenin liderliği, özellikle Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, bu yıkıcı eylemleri durdurmak ve düzenin ve hukukun kırmızı çizgisini aşanlara karşı gerekli önlemleri almak için acı ama anlaşılır kararlar almaya zorlandı. Bu nedenle Kazak makamlarının yanında durmalı ve Kazakistan'ın meşru liderliğine kesin desteğimizi vermeliyiz."

Amreyev, Kazakistan'da yaşanan son gelişmelerin Türk dünyasındaki güvenlik iş birliğini artırmanın önemini bir kez daha ortaya koyduğuna dikkati çekerek sekreterlik olarak üye ve gözlemci ülkelerin çabalarını koordine etmeye hazır olduklarını dile getirdi.

Olaylarda yakınlarını kaybeden ailelere taziyelerini ileten ve yaralılara acil şifa dileyen Amreyev, Kazakistan'ın bu zor günleri bir an önce atlatacağını ve ilerleyişine hız kesmeden devam edeceğini sözlerine ekledi.

ÇAVUŞOĞLU: KAZAKİSTAN'A TAM DESTEK VERİYORUZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şunları söyledi: "Millet olarak Kazakistan'daki gelişmelerden büyük üzüntü duyduk. Türk devletleri ailesi olarak, Kazak kardeşlerimizle dayanışma halindeyiz.

"Durumun kontrol altına alınmasından memnuniyet duyuyoruz. Ülkede istikrarın yeniden tesisi için Kazakistan'a desteğimiz tamdır.

"Sayın Cumhurbaşkanımızın koyduğu hedef doğrultusunda aramızdaki toplam ticareti yüzde 10 seviyesine çıkartmalıyız.

"İçinden geçilen bu krizin Kazakistan'ın dengeli dış politikasına zarar vermeyeceğini umuyoruz. Biz jeopolitik rekabetin değil, iş birliğinin aktörleriyiz. Barış olan memlekette bereket olur."

PROTESTOLAR YENİ YILLA BİRLİKTE BAŞLADI

Ülkedeki kitlesel protestolar Ocak ayı başlarında, insanların artan gaz fiyatlarına karşı çıkmak için sokaklara çıkmasıyla başladı. Huzursuzluk daha sonra diğer şehirlere yayıldı ve polisle şiddetli çatışmalar, yağma, kundakçılık ve vandalizm ile sonuçlandı.
Kazakistan'ın eski başkenti ve en kalabalık şehri Almatı'da yüzlerce kişi belediye başkanının ofisine ve eski cumhurbaşkanlığı konutuna baskın düzenledi. Polis memurlarına ve askerlere yönelik çok sayıda saldırı haberi geldi.

Tokayev, şiddeti durdurmak ve düzeni yeniden sağlamak için barış gücü gönderen Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nden (CSTO) yardım istedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler