1 liraya devredilen KARDEMİR, ülkenin en büyük kuruluşlarından oldu

Dönemin hükümeti tarafından 1994'te kapatılmasına karar verilen ve o yıl 8 Kasım'da büyük bir direniş gösterilmesinin ardından özelleştirilerek 1 lira gibi sembolik bir rakama yöre halkına devredilen Türkiye'nin ilk ağır sanayisi KARDEMİR, bugün ülkenin en büyük 23. sanayi kuruluşu olarak yerini aldı

1 liraya devredilen KARDEMİR, ülkenin en büyük kuruluşlarından oldu

1994'te dönemin hükümeti tarafından zarar ettiği gerekçesiyle kapatılmasına karar verilen ve o yıl 8 Kasım'da büyük bir direniş gösterilmesinin ardından yöre halkına devredilen Türkiye'nin ilk ağır sanayisi Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR), bugün yoluna doludizgin devam ediyor.

Safranbolu'ya bağlı Öğlebeli köyünün 13 haneli Karabük Mahallesi'nde 1937'de dönemin Başbakanı İsmet İnönü tarafından temelleri atılan ve 2 yıl gibi kısa sürede faaliyete alınan ülkenin ilk sanayisi KARDEMİR sayesinde Karabük Mahallesi, 1939'da belediye, 1941 yılında bucak, 1953'te Zonguldak iline bağlı bir ilçe ve 1995'te Türkiye'nin 78. ili haline geldi.

Zaman içinde ülkenin dört bir köşesindeki tersane, liman, baraj, petrokimya tesisi, köprü, spor salonu ve endüstriyel tesislerin proje, imalat ve montajını gerçekleştiren KARDEMİR, bugün ülkenin en büyük kuruluşları arasında yer alan ERDEMİR ve İSDEMİR gibi entegre demir çelik fabrikalarının da kurulmasında rol aldığı için "Fabrikalar Kuran Fabrika" unvanını aldı.

Türkiye'nin bu alanda nitelikli iş gücünün oluşmasını sağlayan ve sanayinin okulu da olan KARDEMİR, gelişim ve büyümesini sürdürdü.

'KAPATILMASINA KARAR VERİLDİ'

1989'da 137 gün süren grevin ardından zor bir sürece giren ve aşırı istihdam yüküyle yüksek üretim maliyetleri karşısında her yıl zararı giderek büyüyen KARDEMİR'in, 1994'te dönemin hükümeti tarafından kapatılmasına karar verildi.

Karar üzerine Karabük'te, Çelik-İş Sendikası öncülüğünde 8 Kasım 1994'de halk sokaklara inerek büyük bir eylem yaptı, çocuklar okula gönderilmedi, esnaf kepenklerini kapattı, şehre giriş çıkış sağlayan tüm ulaşım durduruldu.

Ülkede büyük ses getiren 25 yıl önceki bu eylem sonunda fabrika, özelleştirilerek 1 lira gibi sembolik bir rakama yöre halkına devredildi.

Yöre halkının sahip çıktığı KARDEMİR, daha sonraki yönetim ve hükümetlerin desteğiyle bugün yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlıyor ve yılda 2 milyon tonu geçen üretime imza atıyor.

'TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK SANAYİ KURULUŞLARI SIRALAMASINDA 23. SIRADA'

Demir yolu rayı ve ağır profil üretiminde tek milli marka olan, ülkenin stratejik yatırımlarından biri olan demir yolu tekerini üreten, savunma sanayisi ve yerli otomobil konusunda katkılar sunan, yılda 3,5 milyon ton üretim hedefiyle sürekli yatırımlar yaparak teknolojisini yenileyen KARDEMİR, bugün Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşları sıralamasında 23. sırada bulunuyor.

Bu yılın ilk 9 ayında 209 milyon lira net kar açıklayan KARDEMİR, katma değeri yüksek ürünlerle ürün çeşitliliği sağlayarak hükümetin 2023 hedeflerine katkı sunmaya devam ediyor.

'8 KASIMLARI HEP BERABER YAŞAYACAĞIZ'

Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her 8 Kasım'da çelik işçisinin ve Karabüklülerin farklı duygular içine girdiğini anlatarak, o dönem verilen mücadelenin dünya tarihine geçtiğini kaydetti.

8 Kasım eylemleriyle dünyaya mücadele örneği veren başta dönemin Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Rahmetli Metin Türker olmak üzere herkese saygı duyduklarını ve onlara minnettar kaldıklarını belirten Değirmenci, kentte her 8 Kasım'ın anıldığını kaydetti.

"8 Kasım hem acılar hem de mutluluklarla dolu." diyen Değirmenci, şunları söyledi:

"Tarih yazıldığı bir gün. Küllerinden yeniden yeşermenin günü. Yok olan bir şehri kurtardığımız bir gün. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun. Ahirete intikal edenlere Allah'tan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun. Özçelik-İş Sendikası KARDEMİR ve Karabük'te olmaya devam edecek ve 8 Kasımları hep beraber yaşayacağız."

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 51 yorum
Şimdi google amcadan araştırıp baktım 1994 yılında bir zamanlar cehape İstanbul il başkanlığını ve milletvekilliğini yapmış olan Murat Karayalçın ve Tansu Çiller varmış. Murat Karayalçın Başbakan yardımcısı imiş, şimdi sözüm ona ki hani her seferinde Ak Parti ülkeyi sattı diyenler buna ne diyecek peki? Düşünün cehapeli birisi Murat Karayalçın Başbakan yardımcısı ve Kardemir kapatılıyor. Bu aynı şeye benzedi Kaz dağları için ciyak ciyak bağıranlar 11 Kasımdaki 11 milyon ağaç dikme etkinliğine bırakın 1 kelimeyi 1 harf bile destek verdiler mi? Meselenin ne olduğunu hepimiz biliyoruz gerçi.!
bu saydiklarin nadiren de olsa birfabrika satti. simdikiler ülkeyi satmis. hey yawrum heey...bu ülke de ki seçmen sen olasin varsin gerisini düşünün siz...
Dikkat et yalnız yöre halkına devredildi diyor, katar emirine ya da arap emirliğinden el maktuma değil...
Bak bakalım kime satmışlar.
@djizmirli En azından AKP nin yaptığı gibi başta TürkTelekom olmak olmak üzere ülkemizin güzide varlıklarını başkalarına peşkeş çekmemişler, çalışanına ve yöre halkına vermişler.Daha ne istiyorsun ki?
@djizmirli google amcana sor bakalım chp elin yabancısına hiç satmışmı milli serveti
google amcaya tekrar bak istersen...bahsettigin konu olaylarin en son perdesidir....ilk perdeler anap zamaninda acilmis olup uzun eylemler olusmustu...ve nihai karari bahsettigin kisiler verdi yani ozellestirmediler sendikaya devrettiler....bilgi sahibi olmadan yorum yapma hemen
aynen izmirli bunlar işine geldiği gibi davrânmayi iyi bilir at yalanı iftirayı yiyip içip gezmeyi bilir
chp demek hdp demektir... ve bunun tartışılmaya gerek bir yanı yok... biz sizin neler yaptığınızı bu ülkeye iyi biliyoruz chdp liler
@djizmirli Zarar eden bir şirketi halktan gelen tepki ve direniş üzerine halka devretmişler. Kar eden bir kamu şirketini 5-10 yıllık karına birilerine peşkeş çekmemişler. Karşı çıkanların sesine kulak vermişler, üç beş çapulcu deyip şucu bucu ilan etmemişler.
onlar fabrikayı halka satmışlar seninkiler kime satıyor katar ispanyol yunan hollanda israilliye
Özelleştirmeye karşı çıkanlar okusun bu haberi çiftlik suyu kesilince neler oluyor görün
devlet yönetse bi kişinin çalışacağı yere 100 kişi doldurur çiftliğe dönerdi aynı mehmet moğoltayın itirafı gibi devletin asli görevi fabrika açıp ülkeyi batırmak değildir,eğitimdir,sağlıktır,güvenliktir bakın gelişmiş ülkelere çin bile kobilerle özel teşebbüsle gelişti devlet sektörüyle GELİŞİLEMEZ!
@extrabilenadam chp dünyasına göre devletin asli görevi, 2000 kişilik fabrikada 7000 kişi çalıştırmak, 120 milyon dolar yıllık zarar etse bile işletmeye devam etmek, satınca da, ne varsa sattınız bıdıbıdı.
@extrabilenadam Satılanların durumunu araştır Kasalarındaki paralar ile devri ile bir de Değerleri ne satış fiyatları ne.Hiç Bir Partiden bu Ülkeye hayır gelmemiştir.Tarihi geçmişi oku gör.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler