FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

2021'den bu yana ilk! Risk primi 282 seviyesine altına çekildi! Swap kısıtlaması için dikkat çeken iddia geldi!

Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), Şubat 2021'den bu yana ilk kez 282 baz puanın altına indi. Swap kısıtlamaların hafifletileceğine yönelik haberlerin ardından Borsa İstanbul'a yabancı yatırımcı girişinin hızlanması bekleniyor. Özgür Demirtaş da "Swap kanalları açılmalı" düşüncesini dile getirdi.

 2021'den bu yana ilk! Risk primi 282 seviyesine altına çekildi! Swap kısıtlaması için dikkat çeken iddia geldi!

Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), Şubat 2021'den bu yana ilk kez 282 baz puanın altına indi. Türk yetkililer son haftalarda offshore döviz swapları üzerindeki kısıtlamaların hafifletilmesi konusunda görüşmeler yürüttüğü öne sürüldü.

SWAP KISITLAMALARI HAFİFLETİLECEK Mİ?

Bloomberg'in haberinde, "Türk yetkililer son haftalarda offshore döviz swapları üzerindeki kısıtlamaların hafifletilmesi konusunda görüşmeler yürütüyor. Görüşmelerin özel olması nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemeyen kişiler, bu tür bir gevşemenin ne zaman ve nasıl gerçekleşebileceğine dair ayrıntıların henüz belirlenmediğini ve yetkililerin adımları kademeli olarak atmasının muhtemel olduğunu söyledi." ifadeleri kullanıldı.

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş da kısıtlamalara ilişkin olarak, "Swap kanalları açılmalı. Mevcut durum Türkiye’ye yakışmıyor." yorumunu yaptı.

CDS

2021'DEN BU YANA İLK: CDS 282 BAZ PUANIN ALTINDA

Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), Şubat 2021'den bu yana ilk defa 282 baz puanın altına gerileyerek 281,75 puana düştü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mayıs sonundan bu yana enflasyonla mücadele kapsamında politika faizini yüzde 8,50'den yüzde 50'ye taşıdı, ekonomi yönetimi ise enflasyonla mücadelesine ilişkin vurgu yaptı.

ŞİMŞEK

BAKAN ŞİMŞEK'TEN PORTFÖY AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisine yönelik artan güven ve öngörülebilirliğin, dış finansman sağlamayı da olumlu etkilediğini belirterek, "2023 yılının ilk 5 ayında 2,9 milyar dolar net portföy çıkışı olurken Haziran 2023-Şubat 2024 döneminde 16,8 milyar dolar net portföy girişi gerçekleşti." ifadesini kullanmıştı.

KREDİ NOTLARINDA ARTIŞ

Analistler, Türkiye'nin CDS'inde devam eden gerilemeyle uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının da Türkiye'nin kredi notunda artış ve kredi notu görünümünde de olumlu değişiklikler yaptığını vurgulayarak, bunun da yatırımcıların Türkiye ekonomisine artan güveni ortaya koyduğunu söyledi.

standard-poors-6ziy_cover

S&P VE FİTCH'İN TÜRKİYE KARARLARI

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye'nin kredi notunu "B"den "B+"ya yükseltirken, kredi notu görünümünü "pozitif" olarak korudu. Diğer kredi derecelendirme kuruluşlarından Moody's de ocak ayında Türkiye'nin kredi notu görünümünü "durağan"dan "pozitif"e çıkarmıştı.

Fitch Ratings ise martta Türkiye'nin kredi notunu "B"den "B+"ya yükseltirken, not görünümünü "durağan"dan "pozitif"e çevirmişti.

Analistler, bundan sonraki süreçte enflasyonda kalıcı inişin başarılabilmesi, cari açıkta düşüşün gerçekleşmesi ve sürdürülebilir bir patikanın oluşması durumunda not artışlarının devam edebileceğini dile getirerek, Moody’s'in de 19 Temmuz’daki Türkiye değerlendirmesinde not artışı gelebileceği öngörüsünde bulundu.

BORSA

BORSA REKOR TAZELEDİ

Bu arada Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 1'in üzerinde yükselişle 103.375,74 puana çıkarak rekor tazeledi.

Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler